Wtorek, 11 sierpień 2020, Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Jabłonka i okolice
Clouds
16°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Clouds
17°
Wiatr: 12.888 km/h Wilgotność: 87
Rain
16°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Rain
18°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 82
Rain
16°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 84
Clouds
16°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
20.12.2019, 14:27 | czytano: 4838

Radni popierają argumenty Nowotarskiego Alarmu Smogowego

arch. Podhale24

NOWY TARG. Burmistrz Miasta przesłał apel Nowotarskiego Alarmu Smogowego o wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania węgla w Nowym Targu - radnym miejskim. Członkowie Komisji finansów, gospodarki komunalnej i rozwoju "zaopiniowali go pozytywnie".

Nie jest to jednak podstawa do podjęcia działań. Szczególnie, że nie ma szybkiego rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza.

O wniosku Nowotarskiego Alarmu Smogowego pisaliśmy w artykule Alarm Smogowy apeluje o wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania węgla...

Aktywiści domagają się "zdecydowanych i przede wszystkim skutecznych działań, wzorowanych na przepisach dla miasta Krakowa". W piśmie do burmistrza i Rady Miasta - przedstawiciele Nowotarskiego Alarmu Smogowego nalegają, by samorząd sam zwrócił się do Marszałka województwa małopolskiego oraz Sejmiku Małopolski z wnioskiem o "wprowadzenie na terenie gminy miasta Nowy Targ zakazu stosowania węgla w celu ogrzewania budynków przy uwzględnieniu kilkuletniego okresu przejściowego na dostosowanie instalacji grzewczych."

Wydanie opinii poprzedziła dyskusja. Przeważała opinia, iż Miasto wciąż robi za mało dla poprawy sytuacji, że potrzebny jest program osłonowy będący wsparciem dla najuboższych, a na to niezbędne są dodatkowe środki spoza budżetu miasta. Pojawił się także głos, by jednak w budżecie znaleźć pieniądze - nawet kosztem planowanych inwestycji.

Radni rozumieją i popierają argumenty NSA. Nie podjęto jednak żadnych wiążących ustaleń.

Według szacunków w samym Nowym Targu wymienionych powinno być ok. 2 tysięcy starych pieców, tzw. kopciuchów. Uchwała antysmogowa zacznie obowiązywać od 2023 roku.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Jarek15:09, 3 stycznia 2020
Brawo Smok . I tak przy okazji gdzie jest alarm smogowy i Podhale 24 dziś to jest 03.01.2020 żeby oznajmić jak jest z powietrzem dziś w Krakowie."Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny). O poranku czujniki Airly wskazywały, że normy zanieczyszczenia powietrza w Krakowie są przekroczone nawet o 800 proc. Smog spowił także Małopolskę" 800 proc to im się polepszyło zaje...

Czyli Pana zdaniem Podhale24 powinno informować o tym co się dzieje w Krakowie. Ciekawe. Moderator.
xxx13:23, 23 grudnia 2019
Koniec z węglem !
Smok12:36, 23 grudnia 2019
Dbajmy o siebie - uchylę ci rąbka tajemnicy:

To nie działa tak, że ktoś każe coś wymieniać na "lepsze" czy na "zdrowsze", bo nikt bezinteresownie nie będzie się zajmował "problemem''.

Dam przykład domu jednorodzinnego, który był opalany węglem - zużywał 2,5 tony węgla, dzisiaj po przeróbce na eko*** zużywa jego 4 tony, a to dalej ten sam węgiel. No może nie ten sam do końca, bo PiS sprowadza węgiel z Rosji - gorszej jakości.

Jaki z tego wniosek?
Wungla trzeba było spalić 2,5 tony, ekogroszku, dalej tego samego węgla trzeba spalić 4 tony, czyli ktoś na tym zarobi, ktoś sprzeda więcej masy, więc i też zapłaci więcej podatku. To jedno.

Drugie to to, że w sumie kotły CO to są rzeczy na lata, rzadko się zdarza, żeby kocioł wytrzymał mniej niż 10 lat, często kotły wytrzymują po 20-30 lat, więc jaki interes dla producentów?

No żodyn, bo jak ma mi zrobić jeden kocioł na 20 lat i każdemu dookoła też, to z czego tu wyżyć? Więc lobbują za ekogroszkiem, za pelletem, żeby kotły się sprzedawały, żeby łatać rozdawnicze dziury czym tylko się da. W takim kotle się popsuje sterownik, żmija się zużyje, serwisant musi być "wykształcony" i drogi także biznes się kręci.

Póki możecie i macie gdzie: kupujcie żeliwne porządne kotły. Żeliwo wytrzymuje z 50-100 lat, także wasze dzieci będą miały z głowy władzy dyrdymały i przekręty.

O ile cebula się obudzi, zrozumie co jest honor i znowu nie zagłosuje na jałmużnę i dzielenie polaków.

I o tym dzieleniu to bym mógł wykład zrobić, ale szkoda strzępić ryja najpierw muszą dziady wyumierać żeby się w Polsce zaczęło robić lepiej.
przyszłość12:32, 23 grudnia 2019
Choróbska wywołane przez smog - o których na szczęście wiemy z roku na rok coraz więcej - wywoływane często z 10-20 letnim opóźnieniem - dopadną lub dotkną prędzej czy później - jakąś osobę z naszych rodzin. To nie "histeria" - to wiedza i fakty. Człowiek nie mający rzetelnych jej podstaw - jak tworzący na tych forach co poniektóre osoby - wymyślają wciąż nieefektywne sposoby zwalczania problemu, który będzie się nasilał (bo rośnie przede wszystkim stale liczba palenisk na terenie miasta, okolicznych gmin i całego powiatu = głównaprzyczyna emisji PM) jeśli natychmiast nie wdroży się rozwiązań postępowych - dla mentalności niektórych osób - może wręcz "rewolucyjnych". Ale w walce o "czysty=zdrowy oddech" - mój i Twój, nasz - nie może być żadnych kompromisów. Tylko docelowy całkowity zakaz używania węgla może nas ochronić przed krótko - i długoterminowymi skutkami smogu
Dbajmy o siebie07:45, 23 grudnia 2019
Piotr, dobrze mówisz. Zakaz palenia węglem po każdą postacią powinien zostać wprowadzony na cały powiat nowotarski. Nie rozumiem że w dalszym ciągu jest możliwość zmiany kotła na ekogroszek skoro i tak jest to węgiel. I dalej wdychamy to samo.
mieszkaniec19:07, 22 grudnia 2019
do MDpulm (medicin doctor pulm) Te wszystkie wymienione przez Szanowną panią/pana choroby zapewne powstały od roku 2015 (moment nasilającej się histerii smogowej )i wcześniej nie występowały w medycynie nie mówiąc o zwykłym życiu..Cóż zapewne pani/pana dziadkowie , rodzice, krewni wszyscy mieszkali w krainie wolnej od smogu i innych zanieczyszczeń, ale jeżeli mieszkali w Nowym Targu to im jakoś nie przeszkadzał w tamtym czasie dym unoszący się z kominów. Cały wiek XIX i połowa XX był oparty na węglu. Problem polega na tym, aby rozwijać techniki filtracji dymów, a nie wymuszać zmiany sposobów ogrzewania domów.
Smoguś17:23, 22 grudnia 2019
Uwierzcie mi wystarczy zabronić Grzegorzowi słuchać podszeptów swoich zastępców i stanie się cud
Mati00:40, 22 grudnia 2019
Najlepsze jest to że cała Polska pali węglem a tylko sporadyczne miasta mają problem. I to te które są w dolinach. Choćbyśmy przestali palić w całym województwie to pył który zostanie wytworzony za granicą może osadzać się u nas. Ktoś powie że jestem idiotą. Tylko jak wytłumaczy piasek z pustyni na naszych parapetach? Piasek który ma podobną budowę i średnicę do pyłu węglowego i który przywędrował miliony kilometrów do nas to ten nasz alert smogowy możemy wsadzić sobie do kosza.
MDpulm00:30, 22 grudnia 2019
Szanowna Pani/Pani "mieszkaniec" - niestety cząsteczki pyłu PM 2 5 (czyli te o śr. < 2.5 um) przenikają przez błonę pęcherzykowo-włośniczkową do krwioobiegu powodując liczne działania wielonarządowe np. przyspiszając przebieg miażdżycy powodują zawały serca i udar mózgu, działają prozakrzepowo powodując zatory naczyń w tym zatorowość płucną, zakrzepy w naczyniach łożyska wywołując poronienia i porody przedwczesne, przenikają też do komórek mózgu powodując zaburzenia OUN w tym choroby demielinizacyjne, otępienie, upośledzają zdolność kojarzenie i pamięć, deficyty intelektualne u dzieci, wywołują jeden z podtypów choroby Alzheimera. "Kuleczki" większe te o rozmiarach 3-5 ug oddziałują prozapalnie i prokancerogennie razem z benzoalfapiernem wywołując rak oskrzeli (płuc), krtani, nosa i gardła. Powodują też kaszel, napady obturacji oskrzeli ("skurczu") w tym napady astmy i duszności w przebiegu POChP. Cząsteczki wielkości 5-10 ug działą drażniąco na górne drogi oddechowe, skórę (zaostrzając objawy AZS, łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry a nawet trądziku), powodują nowotwory skóry, a połykane ze śliną oddziałują na przewód pokarnowy człowieka i tu także uczestniczą m.in. w karcynogenezie (wywoływaniu raka). Efekt prozakrzepowy i pozapalny składowych pyłu PM 2,5 utrzymuje się w organizmie człowieka jeszcze kilka dni po ustąpieniu alarmu smogowego tj. normalizacji tych wartości = dopiero kilka dni kak dobrze wieje). Ta wiedza jest gratis. Proszę więc przestać "kozaczyć" i dowcipkować, bo problem jest napawdę bardzo poważny
zsrr00:07, 22 grudnia 2019
mieszkaniec no widzisz głupim narodem można łatwo sterować.
mieszkaniec21:54, 21 grudnia 2019
Wiecie w jakich jednostkach mierzy się smog? W mikrogramach na jeden metr sześcienny.. Jeżeli zbudujecie sobie model 1 metra sześciennego , i wsypiecie do niego milion białych kuleczek, a potem wsypiecie 200 czarnych kuleczek ( norma dla pm10 150 ?g/m3 ) i całość zmieszacie to nawet nie będziecie w stanie ich znaleźć w tym 1 m3. Ta cała akcja ze smogiem to zwykła ściema mająca napędzić klientów wielkim korporacjom.
Piotr20:26, 21 grudnia 2019
W samym Nowym Targu zakaz palenia węglem i drzewem nic nie zmieni bo okoliczne wioski będą dalej zasyfiać kotlinę.
Real17:49, 21 grudnia 2019
Niech te osoby ukrywając się za nazwą alarm smogowy występują z imienia i nazwiska. To co robią to błazenada. Żądają wprowadzenia zakazów, ale nie żądają wprowadzenia dofinansowania na wymianę źródeł ciepła. Przecież nie każdego na to stać. Skoro tak to może te osoby same dofinansują z własnych kieszeni wymianę. Zabierają się do tego od d..y strony, co świadczy tylko o braku logiki i kompetencji w tym temacie
smoczek16:58, 21 grudnia 2019
Najśmieszniejsze jest to że krzyczą ludzie z bloków że jest smog a sami są ogrzewani węglem. Jak będzie zakaz palenia węglem to i wam rachunki za ogrzewanie pójdą w górę.
jasnowidz15:15, 21 grudnia 2019
Ja wiem jedno że ogrzewanie jest drogie ale będzie jeszcze droższe i to nawet sięgnie bloków.
Wwiony13:35, 21 grudnia 2019
Jak to wyprowadza to czas wyjść na ulice. Urzędasy na bruk
Rak12:01, 21 grudnia 2019
Dawno już w Nowym Targu powinna być sieć geotermalna z Bańskiej, ale do tej pory się tylko dyskutuje, oraz pełna gazyfikacja miasta, a tam gdzie nie można dotacje na pompy ciepła, kolektory, panele fotowoltaiczne, nie ma dlaczego pytanie do obecnego burmistrza Watychy woli inwestycje 36 mln w MOK, a poprzedni pan Fryźlewicz który rządził 13 lat inwestował w płytę Rynku kilkanaście mln zł.
A my mieszkańcy N.Targu oddychamy smogiem i się dusimy, ale czy kogoś to obchodzi????
Morfeusz11:42, 21 grudnia 2019
ewa dobrze że PIS doszedł do władzy bo za PO to nawet byś nie wiedziała że tyle śmieci jedzie do Polski. Ale też by nie było alertów o smogu bo za PO zawsze było wszystko OK.
popiss11:07, 21 grudnia 2019
pewnie ze radni popieraja , bo maja kasiorke za to
ewa09:03, 21 grudnia 2019
"Odpadki z Niemiec i Norwegii trafiają do Polski! Szokujące ustalenia Anity Gargas"
Niemcy, Norwegia robią porządki u siebie i wrzucają wszystko do kosza, którym jest dla nich POLSKA !!!!
Nawet z Afryki śmieci płyną do POLSKI !!!
A nas samych napuszczają na siebie, ludzie ogarnijcie się!!!!! Chcą nas ze sobą skłócić za wszelką cenę, bo wtedy łatwiej sobie z nami poradzą !!!
Pijak06:58, 21 grudnia 2019
Może by tak radni miasta zaczęli od siebie i pokazali mieszkańcom jak dbać o środowisko i przestali jeździć swoimi autami do urzędu i zaczęli chodzić na własnych nogach albo podjechać komunikacją miejską lub rowerem
Zed00:27, 21 grudnia 2019
W Krakowie to powietrze jest 10 razy lepsze niż w Nowym Targu!!!!!!!
Sprawdźcie ostatnie pomiary!!!!!!
Zed00:24, 21 grudnia 2019
Primo:
Alarm Smogowy jak chce to może zgłosić uchwałę w sprawie zakazu spalania.!!!!!!!!! Znają przepisy czy nie?!!!!!!!!Już 15 osób wystarczy, by złożyć projekt uchwały do rady miasta!!!!!!!!!!!!!!!!!Prowda?
oko23:21, 20 grudnia 2019
A jaka wiedzę maja na ten temat "radni" ?!?!?! - PYTAM SERIO !!!
Pewnie taką, że mieszkają w blokach i o życiu wiedzą tyle co nic :)
Taka prawda22:16, 20 grudnia 2019
Tomek no niestety pewnie tak będzie bo unia i lobby które tam działają i wspierają naszą opozycję tak naciskają że tak będzie. Chcą żeby się przerzucić na gaz z nord stream 2. A nasze kopalnie sprzedać za bezcen Niemcom. To jest projekt którego Tusk nie wykonał ale dalej drążą.
Tomek21:44, 20 grudnia 2019
Czyli jak założyłem miesiąc temu do nowego budynku kocioł na ekogroszek 5 klasy najnowocześniejszy jaki obecnie był, to np za 5 lat będę musiał go wymienić bo teraz jest super eko norma, a później już będzie "smierdziuch"? Pytam serio bo w Krk nawet ekogroszkiem i pelletem palić nie wolno.
Smok21:08, 20 grudnia 2019
Co za idiotyzmy, aż mi jest przykro, że muszę takie rzeczy czytać. Kompletna ignorancja, brak wiedzy, zero umysłowe całkowite.

A już najbardziej to drażni mnie to nazewnictwo, właściwie nie wiem skąd i fałsz językowy: kopciuchy.

To nie są żadne kopciuchy, to są kotły wodne centralnego ogrzewania, to, że one kopcą to tylko kwestia tego, że użytkownik jest ułomem intelektualnym, ale to nie jest powód, żeby coś nagle nazywać pejoratywnymi podmienionymi słowami.

Tak samo możecie nazywać samochody tzw. zabijarkami, bo co z tego, że jeżdżą ich miliony, w kilku wystarczy wsadzić durnia za kierownice, niech wjedzie w tłum ludzi i już proszę bardzo nowa nazwa nam się urodziła.

Weźcie już proszę.
Podhale bez smogu20:54, 20 grudnia 2019
Brawo WRESZCIE .... oby najnajszybiej !
v19:46, 20 grudnia 2019
z imienia i nazwiska


kto to jest alarm smogowy
Wielkie oczy19:00, 20 grudnia 2019
A moze burmistrzowi się nie spieszy bo zamówił geotermie i chce zeby wszyscy się podłączył do niej a nie mieli innej możliwości ogrzewania. No bo cena geotermii nie nastraja optymizmem. A woda przesyłana musi być dogrzewana jak w zakopanem. może też warto ich zapytać ile ich ciepła woda kosztuje.
Stanisław18:15, 20 grudnia 2019
Nam nie potrzeba zakazu tylko wiatru. Popatrz dziś powietrze jest dobre bo jest wiatr. Były korytarze przewietrzania miasta i jak się to teraz ma do budynków które już stoją a które są budowane.
maska gaz17:47, 20 grudnia 2019
w 2050 nie będzie już na ziemi gazu chyba że będą go produkować np. z metanu który emitują krowy :)
Kazik17:00, 20 grudnia 2019
Pierwsze odciąć kotłownię w blokach,pali substytutem węgla, później kotły na pelet, ( w Krakowie nie wolno palić peletem) następnie kotły na ekogroszek (węgiel). No, a później zobaczymy?! od 2050 zabroniony będzie gaz ziemny jako paliwo kopalne. Zdrowia życzę pomysłodawcom.
...16:53, 20 grudnia 2019
PIS sprowadza tani węgiel z Rosji, a ludzie poddają się aktywistom i jedni drugim rzucają kłody pod nogi.
Pomyślcie najpierw kto i gdzie nasz wróg.

Najpierw niech rząd da rozsądną alternatywę !!!!!
Nie każdego stać na gaz czy geotermię!!!!
.... a potem eksmitować ludzi z domów??
sąsiad16:28, 20 grudnia 2019
już to widzę jak radni popierają!!?? niech podejmą decyzje i przegłosują, to będzie sprawdzian prawdziwy, a jak wiem większość radnych używa kopciuchów i po temacie
Smogus16:16, 20 grudnia 2019
Niech mądre głowy sprawdzą czy poprawiła sie jakość powietrza w Krakowie bo jest jak było hahaha
Wywalić stare diesle i kopciuchy zaraz problem zniknie.
Bolo16:00, 20 grudnia 2019
Mam nadzieję, że ten zakaz będzie obowiązywał również w Ratułowie! Mam takiego sąsiada , który szczyci się tym, że spala tylko 2tony węgla, tone koksu i reszta to jego drzewo z lasu w ciągu zimy... i kopci bo ma stary piec-nieraz ulice zadymi. Jego własne dzieci wdychają ten smród-taki to on oszczędny i mądry. Krótkowzroczność wielu osób mnie przeraża.
Polska bez węgla!
Baca15:53, 20 grudnia 2019
Wladze Miasta nie nie robia w tym kierunku na podlaczenie do gazu czekam dopiero szesc lat od szkoly wkierunku kosciola....
Jacek15:36, 20 grudnia 2019
Dopiero od 2023 roku...!!!A może tal od 2021!!Całkowity zakaz palenia węglem...
góral NT15:24, 20 grudnia 2019
Popieram.
Zakaz palenia w samym Nowy Targu dużo nie da. Należałoby rozszerzyć o cały powiat.
Sx15:12, 20 grudnia 2019
Na wiosnę znowu temat zniknie i tak w kółko co rok
z15:07, 20 grudnia 2019
Maski włóż. Mogą być takie z pyszczkiem owieczki.
fv15:03, 20 grudnia 2019
Brawo !!! To powinno być rozszerzone o cały powiat. Nie ma innej drogi niż całkowite odejście od węgla. Im szybciej tym lepiej.
PiK2615:01, 20 grudnia 2019
Najpierw więc PROMOCJA MASEK przez Urząd Miasta i Pana Burmistrza osobiście.
No i ceny jakieś symboliczne, a dla dzieci ZA DARMO.

A nie paradować w maksymalnym ( 1000 % PM 2,5 ) smogu po nowootwieranej Szaflarskiej...
Wstyd.
mieszkaniec14:44, 20 grudnia 2019
Prosimy o rozszerzenie na cały powiat nowotarski.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij