Poniedziałek, 10 sierpień 2020, Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
28°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 44
Clouds
29°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 44
Clouds
27°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 44
Clouds
27°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 47
Clouds
27°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 44
Clouds
26°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 44
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.01.2020, 14:43 | czytano: 1395

Bezpieczne Ferie 2020. Służby wojewody gotowe na przyjęcie gości pod Tatrami

zdj. Urząd Wojewódzki w Krakowie

Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży to okres wzmożonej pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone temu tematowi. Omawiano także przygotowania do zbliżającego się Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

Posiedzenie wojewódzkich służb, inspekcji i straży oraz przedstawicieli Starostwa Tatrzańskiego i samorządu zakopiańskiego odbyło się w pobliżu wyciągu w Małym Cichym w gminie Poronin. To jeden ze stoków, na którym pojawili się policjanci czuwający nad bezpieczeństwem narciarzy, a jednocześnie na specjalnie przygotowanym stoisku przekazujący podstawowe informacje o prawidłowym zachowaniu na stokach narciarskich. Swoje stoisko przygotowało też Wojsko Polskie, które rozpoczęło właśnie kolejny etap kampanii "Zostań Żołnierzem RP".

- Dziękuję wszystkim służbom, które zapewniły o swojej gotowości do wzmożonych działań służących zapewnieniu bezpieczeństwa wypoczywających. Przygotowania do ferii, jak co roku, rozpoczynają się dużo wcześniej i wymagają starannych analiz sił i środków. Życzę, aby wszyscy wypoczywający w Małopolsce przekonali się, jak wiele do zaoferowania ma nasze województwo. Będzie to zarazem czas intensywniejszych kontroli ze strony służb. Podkreślam, że kontrole te są po to, aby było bezpieczniej. Apelujemy o stosowanie się do przepisów, czujność i rozwagę; o to, abyśmy myśleli za kierownicą, planowali dojazd i zarówno na drogach, jak i podczas spacerów w górach wykazywali pokorę wobec warunków atmosferycznych - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Zintensyfikowane działania Policji związane z feriami potrwają do 23 lutego. Najistotniejszym zadaniem Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom krajowym i zagranicznym oraz mieszkańcom. Pod szczególnym nadzorem małopolskich policjantów w tym okresie pozostawać będą uczniowie spędzający czas wolny od nauki w formie zarówno zorganizowanego wypoczynku, jak i w miejscu zamieszkania.

Jednym z priorytetowych działań małopolskich policjantów w tym czasie jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach województwa. Dlatego też głównym zadaniem Policji ruchu drogowego będzie kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na zimowy wypoczynek, w szczególności przewozu zorganizowanego. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na wszelkie przekroczenia prawa polegające zwłaszcza na niedostosowaniu prędkości do panujących warunków drogowych i atmosferycznych, nieprawidłowym wyprzedzaniu na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi. Działania zapewniające bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym będą nasilane w okresie wymiany turnusów wypoczynkowych. W przypadku tworzenia się korków, w celu zapewnienia płynności ruchu, policjanci podejmą ręczną regulację ruchem oraz pokierują pojazdy na drogi objazdowe.

Małopolscy policjanci będą dbać też o bezpieczeństwo na stokach. Służba patrolowa pełniona jest już na terenie 29 stacji narciarskich w 5 powiatach. Funkcjonariusze patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice, drogi dojazdowe i parkingi. Podstawowym zadaniem Policji na stokach narciarskich są działania prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo na małopolskich zorganizowanych terenach narciarskich.

- Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzają czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiektach wypoczynku dzieci i młodzieży. Ponadto jednostki Państwowej Straży Pożarnej z województwa małopolskiego są dobrze przygotowane na ewentualność wystąpienia ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak np. niska temperatura, intensywne opady śniegu, wystąpienie oblodzenia. Jesteśmy również przygotowani do prowadzenia działań z zakresu ratownictwa lodowego oraz ewakuacji podczas awaryjnego zatrzymania kolei linowych - zapewnia zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Filipek.

W związku z feriami zimowymi Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie realizuje ogólnopolską akcję "Bezpieczny autokar", polegającą na prowadzeniu wzmożonych kontroli autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Podczas zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem ponad 200 policjantów zadba o bezpieczeństwo w mieście i bezpośrednio w rejonie Wielkiej Krokwi.

Urząd Wojewódzki opr. s/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij