Poniedziałek, 06 kwiecień 2020, Imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady
Szczawnica i okolice
Clear
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 24
Clear
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 24
Clear
16°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 24
Clear
17°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 25
Clear
16°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 24
Clear
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 24
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
19.02.2020, 09:57 | czytano: 3962

Hodowców owiec czeka kolejne starcie z ekologami

Arch. Podhale24.pl

Na Podhalu kończą się już wykoty jagniąt. Gazdowie cieszą się, że w tym roku jest wiele bliźniaków wśród małych owiec. Martwi natomiast brak zainteresowania ze strony włoskich kontrahentów, gdzie od lat 80-tych była eksportowana podhalańska jagnięcina.

Wszystko przez trwający od blisko trzech lat sądowy spór z Fundacją Viva. W całej sprawie, oprócz byłej już powiatowej lekarz weterynarii w Nowym Targu stroną jest również jedna z włoskich firm transportowych, która przewoziła zwierzęta.

Sprawę rozpatruje Sąd Rejonowy w Nowym Targu. Wcześniej, przez 1,5 roku trwało postępowanie prokuratorskie. Wszczęto je na wniosek ekologów, którzy nagrali sam skup jagniąt, a następnie sposób ich transportu.

- Ta rozprawa się przedłuża w nieskończoność – mówi Jan Janczy, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu. - Chociaż nie jesteśmy w sprawie stroną, bo ten skup wykonywała prywatna firma, wiemy od hodowców, że Włosi boją się kolejnej konfrontacji z naszymi ekologami i ociągają się z podjęciem ostatecznej decyzji, czy przyjadą przed Wielkanocą do Polski po nasze jagnięta.

Od lat 80-tych jagnięcina z Podhala jest eksportowana na włoskie wielkanocne stoły, gdzie mięso z młodych owiec uznawane jest za prawdziwy rarytas. Dla gazdów wiosenny skup, to duży zastrzyk gotówki przed letnim sezonem wypasowym. Włosi zawsze dobrze płacili za żywiec od naszych gazdów. Od lat skup jagniąt boryka się jednak z kolejnymi problemami. Niedawno był to niski kurs Euro. Później doszła ostra konkurencja ze strony,słowackich, rumuńskich i węgierskich hodowców. Teraz czeka ich walka z działaczami organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt.

Przypomnijmy, że po nagraniach ekologów sprzed ok. trzech lat Powiatowa Lekarz Weterynarii w Nowym Targu z zarzutami nadużycia uprawnień podczas transportu jagniąt z Podhala do Włoch, stanęła przed sądem.

- To pierwszy taki przypadek w Polsce, w którym w wyniku śledztwa organizacji ochrony zwierząt Powiatowy Lekarz Weterynarii otrzymał zarzuty karne – przypomina Anna Plaszczyk z Fundacji Viva.

Jeżeli tylko skup odbędzie się i w tym roku, ekolodzy zamierzają bacznie się mu przyglądać.

js/
najnowsze informacje
komentarze
Głód zajrzy do d.13:53, 21 lutego 2020
@ majka marajka
To twoje czcze gadanie do ciebie wróci na pewno. Będziesz skubać trawę po baranach.
majka marajka06:59, 20 lutego 2020
Trzeba było myśleć wcześniej, a nie teraz płacz. Mogliście zadbać o przewóz tych zwierząt w sposób humanitarny i zgodny z przepisami, i nie byłoby problemu. No ale jak dutki to jedyna wartość, to mi was nie żal. Teraz karma wraca. I wasze kochane dutki zobaczycie, jak świnia niebo.
z tąd21:13, 19 lutego 2020
Może więcej owiec zostanie na Podhalu.Będą bardziej prawdziwe, bardziej owcze a nie krówskie oscypki(coś tam będzie w nich mleka owczego). I baraninka nasza (mniam, mniam) nie z Nowej Zelandii.
marbo20:51, 19 lutego 2020
do jaga 2
musza zdychac jak ekolodzy blokują transport zamiast wyjechac szybko i sprawnie to oni blokuja jednym słowem pozamykac w klatkach i czekac jak długo wytrzymią oni i baranki czuje że szybciej sie wykruszą a tak poza tym to do roboty a oni maja czas na wszystko ciekawe kto ich utrzymuje
jaga218:23, 19 lutego 2020
@ wieśniak. A jedź aż pękniesz. Ekolodzy mają rację bo polowa tych owiec zdycha zanim dotrze do celu
Trzymać na bezpieczną odległość.18:02, 19 lutego 2020
Skup zorganizować na zamkniętym terenie, idiotom wstęp wzbroniony. Przepisy zoosanitarne i sprawa załatwiona. Oj górale, górale, miejcież "jaja"
FAM15:20, 19 lutego 2020
I bardzo dobrze, ze sie beda przygladac. Czemu przewoza te jagnieta w tragicznych warunkach?
adi14:15, 19 lutego 2020
ekologowie i zieloni powinni byc karani jak przestepcy bo do tego doprowadzaja pseudoidioci
mn13:19, 19 lutego 2020
do wieśniak:
nick sobie dobrałeś adekwatny.
Swój12:40, 19 lutego 2020
Martwią się o koty, psy i inne zwierzęta, to niech jadą do Chin, i powiedzą jak trzeba dbać o ludzi. Niech otoczą szpitale i przypilnują aby choroba się nie rozprzestrzeniała. TAM JEST WALKA O LUDZIE ŻYCIE. A tu sobie damy radę. Od wiekowa ludzie żyją. Do roboty.! ????
AA12:05, 19 lutego 2020
Kllio jest w sklepach ale z Nowej Zelandi.
kllio11:35, 19 lutego 2020
Dajcie jagniencine do polskich sklepow,chetnie kupimy ,to zdrowe mieso a nie ma go w sklepach.
oli11:29, 19 lutego 2020
Czekamy na p.Spurek albo Jachire.Jest kampania wiec takich potrzeba.Jagna,do roboty!
JA11:17, 19 lutego 2020
Do wieśniak. To całkowita prawda
ze wsi11:09, 19 lutego 2020
ekologow nie to pseudoekolodzy do Chin z nimi niech popatrza jak pieski nietoperze i szczury sie je
wieśniak10:40, 19 lutego 2020
Oby PIS w końcu zrobił porządek i z tymi pseudo ekologami!!! Człowiek musi jeść mięso, bo tak jest skonstruowany jego organizm, a na Podhalu zawsze się owce hodowało i sprzedawało i koniec!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij