Środa, 01 kwiecień 2020, Imieniny: Grażyny, Hugona, Teodory
Jabłonka i okolice
Clear
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 30
Clear
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 30
Clear
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 33
Clear
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 33
Clear
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 30
Clear
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 30
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Koronawirus - aktualna sytuacja na Podhalu
26.03.2020, 11:00 | czytano: 10809

Podhale: prawie tysiąc osób na kwarantannie w związku z zagrożeniem koronawirusem

Jak informuje sanepid, na Podhalu kwarantannę odbywa prawie tysiąc osób. Według policji w Nowym Targu i w Zakopanem, zdecydowana większość stosuje się niej. Policjanci codziennie sprawdzają, czy osoby takie nie wychodzą z domu. Jednak w kilku przypadkach na terenie powiatu tatrzańskiego doszło do złamania zasad przebywania w miejscu odbywania kwarantanny.

Asp. Krzysztof Waksmundzki z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem informuje, że przypadków złamania zasad kwarantanny było kilka. To niewiele biorąc pod uwagę fakt, że według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zakopanem, w powiecie tatrzańskim kwarantannę odbywa 315 osób. Jednak te kilka osób musi się liczyć z dotkliwymi karami. Pierwszą karę, mandat, nakłada policja. Ale informacja o złamaniu warunków kwarantanny przekazywana jest również do sanepidu. Tymczasem służby sanitarne od kilku dni mają możliwość nałożenia kary do 30 tysięcy złotych.

W powiecie nowotarskim na razie nie było takich przypadków. Tu kwarantanną objęte są 644 osoby. - Od kiedy policjanci sprawdzają osoby poddane kwarantannie zdarzyły się przypadki, że osoby nie były obecne pod wskazanym adresem. Zdecydowana większość osób podczas wizyty policjantów jest obecna w miejscu kwarantanny, a przypadki nieobecności wynikały z faktu odbywania kwarantanny od początku pod innym adresem niż został podany w karcie lokalizacyjnej - wyjaśnia asp. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Takie przypadki za każdym razem są wyjaśniane i informacja przesyłana jest również do sanepidu, który również jest władny do nakładania kary, ale my nie ukaraliśmy mandatem do tej pory nikogo.

Przypominamy:

Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.

r/ KGP
najnowsze informacje
komentarze
propaganda09:07, 27 marca 2020
GRYPA! koronoswirusy . ograniczanie wolnosci obywatelskiej pod haslem wirusa.
nogaty22:10, 26 marca 2020
Czytając komentarze zaczynam rozumieć dlaczego tyle papieru toaletowego schodzi(jeden kichnie dziesięciu sru ze strachu). Na grypę nikt nie choruje, powikłania pogrypowe nie umiera jak zawsze tylko na koronowirusa.Polityka.Panika!!!
abstynent17:58, 26 marca 2020
jeżeli alkohole mocne na bazie których produkuje się płyny do dezynfekcji korona wirusa są skuteczne. To może lepiej się porządnie napić od czasu do czasu, jak co chwileczkę myć ręce i obawiać się zakażenia.
Feliks16:59, 26 marca 2020
Kwarantannę powinni mieć wszyscy bo ci co przyjechali z zagranicy mają i powinni mieć ale ci co w Polsce pracuja gonią po budowach i po sklepach to nie zarażają? Bzdura tylko jak się podatków nie płaci robi na czarno i na krusie się siedzi to kto za to zapłaci ja mam kwarantannę i siedzę w domu ale płacę podatki i mam teraz płacone brać się za tych co pracują na czarno bo to się nigdy nie skończy jak będą dalej budować i jeździć po całym kraju
klio16:50, 26 marca 2020
...ff...powinna cię kidawa do sztabu wyborczego przygarnąć.Może jesteś wyborcą Jagny albo z kodziarstwa.
oli16:48, 26 marca 2020
Dzisiaj chodzą do Castoramy a za parę miesięcy nie będą mieli na opłaty i jedzenie.Nie wiadomo,czy będą mogli zarabiać a pieniądze się wkrótce skończą.
wszystkowiedzący16:40, 26 marca 2020
Ta kwarantanna to jedna wielka ściema w domu jedna osoba ma kwarantanne reszta shopping .
Gal Anonim16:26, 26 marca 2020
Uważajcie w /.../

Proszę to zgłosić do Sanepidu. Moderator.
zostać w domu15:20, 26 marca 2020
A wybory prezydenckie nadal są przewidziane 10 maja? Do tego czasu mają pieniądze na 500+? Teraz każą nam siedzieć w domu, kwarantanny, dbanie o zdrowie osób starszych i takie tam. Natomiast 10 maja mamy iść do wyborów, starsze osoby też maja wtedy iść? Podadzą komunikat w okolicach Świąt, że epidemia wygasa i że na wybory można iść. W Chinach też mówili że wygasa, a tu znowu przyrost zakażonych mają. Teraz tylko brać fuchę w komisjach wyborczych za kilka stówek i liczyć, że się nie zarazisz. We Francji okazuje się, że chorują członkowie komisji, bo mieli niedawno I turę wyborów samorządowych. Drugą turę, którą mieli mieć w tę niedzielę przełożyli na później.
Zenek14:20, 26 marca 2020
Gdy Ci sąsiad wrócił z zagranicy
I w kwarantannie łazi po ulicy
Jak go teraz zakapujesz
Komuś życie uratujesz
Bezmyślnego ujarzmisz gagatka
Uratujesz życie babci lub dziadka
Iwa13:50, 26 marca 2020
Zastanawiam się dlaczego są otwarte markety budowlane np. Castorama.Przeciez panele czy glazura nie są teraz towarem pierwszej potrzeby a tam też pracują ludzie i mogą się zarazić.Czy w końcu ktoś na to zareaguje?
Miejscowy13:46, 26 marca 2020
A może by tak Policja k/Castoramy zrobiła nalot i ukarać dla przykładu kilka osób z kwarantanny.Ja to myślę iż Policja jak każdy z Nas boi się kontaktu z innymi
ciekawska13:42, 26 marca 2020
Jeju ludzie!! Czemu po prostu nie zgłaszacie tego do wlasciwych organów, tylko biadolicie na portalu.
I dlatego wlasnie Wam nie wierze, czyste prowokacje. Macie w nosie odpowiedzialnosc za siebie i waszych bliskich skoro nie umiecie zrobic pozytku z taka informacją. Żenada.
III13:36, 26 marca 2020
do : Nie do wiary
To nie kraj jest nienormalny, tylko niektórzy obywatele.
Jeśli łamią kwarantannę i narażają inne osoby są totalnie nieodpowiedzialni. Przecież nie postawi się przy każdym domu policjanta.
ppf13:17, 26 marca 2020
Sofi
Przyjechała przed czy po zamknieciu granicy ? jeżeli sama poddała się kwrantannie znaczy że jest odpowiedzialna a policja czy sanepid nie ma informacji
ja12:51, 26 marca 2020
To zadzwoń na policję i pozbędą się kwarantowicze 30000zł
k12:51, 26 marca 2020
Ktoś tu kłamie. Kwarantannowicze siedzą w domu? bu ha ha ha ha.
ff12:49, 26 marca 2020
Czy już wiecie, że kuratoria rozsyłają do dyrektorów szkół zalecenia, aby przeprowadzić próbny egzamin w klasach ósmych?
Wiecie co to oznacza?
Przygotowywanie się do końcowego egzaminu w trybie zdalnym. Jak taki egzamin miałby wyglądać? Oczywiście są inetrnety i transmisje na żywo, ale uczeń w każdej chwili może 'zepsuć' sobie internet, mama mu egzamin rozwiąże i będzie miała 100% punktów. Czy tak ma to wyglądać?
A wiecie, czemu chcą ten egzamin przeprowadzić w terminie (po 20 kwietnia)?
Ano po to, żeby nie przekładać wyborów. Przesunięcie egzaminu skutkowałoby naciskami obywateli, żeby przesunąć też wybory. Ale wybory są nie do ruszenia, bo PAD ma lepszą pozycję. Cały czas prowadzi kampanię, podczas gdy inni ograniczają się do internetu.

Druga sprawa jest taka, że koalicja obywatelska nie chce zmieniać regulaminu sejmu, żeby ten mógł działać zdalnie. Pis zarzuca im, że nie dbają o posłów i całą obsługę sejmu i chcą zorganizować posiedzenie w tym celu. W tym wszystkim ciekawe jest to, że sejm może działać zdalnie. Pozwala na to konstytucja i nie potrzeba zmieniać regulaminu sejmu. Ale żeby mógł działać zdalnie, muszą być spełnione pewne warunki. Warunkiem koniecznym jest wprowadzenie stanu wyjątkowego. A wiemy, że pis nie chce tego stanu wprowadzić, bo trzeba by przełożyć wybory. Koło się zamyka.

Skoro chcą pracować zdalnie, to mogą wprowadzić stan wyjątkowy i sprawa załatwiona. Ale im to nie leży, bo wybory. Dlatego próbują wprowadzać specustawy, aby stan wyjątkowy wprowadzić bez jego wprowadzania. A na tym wszystkim ucierpi społeczeństwo.
Sofi12:35, 26 marca 2020
Jak można tak kłamać!!!!!!osoba z mojego bliskiego otoczenia jest na kwarantannie już drugi tydzień i proszę mi wierzyć że ani raz policji nie było !!gdzie tylko słucham czy czytam jak to super wszystko jest to człowieka krew zalewa
oznaczyć domy, mieszkania...12:30, 26 marca 2020
Powinien być naklejony duży napis KWARANTANNA na domu, mieszkaniu itp i to nie jest żadne piętnowanie, żadne RODO. Przecież ktoś nieodpowiedzialny może chodzić po wspólnej klatce schodowej itp. a reszta sąsiadów nic o tym nie wie i naraża się
Edek z fabryki...12:15, 26 marca 2020
W Castoramie to jest kwarantanna, że hej ! Parking codziennie pełny samochodów :)
nie do wiary12:13, 26 marca 2020
ciekawe to wszystko jest w ciągu 24 godzin policja jest raz u takiej osoby lub taka osoba musi wysłać zdjęcie przez tą śmieszną aplikacje, czyli tak proszę państwa, czekamy na policje i wychodzimy z domu lub robimy zdjęcie i jazda do castoramy

ten kraj jest nienormalny
gazdaII12:13, 26 marca 2020
baciok@ ludzie mają za dużo w portfelach i muszą gdzieś te pieniądze wydać bo parzą a żyje się raz, na coś trzeba umrzeć
jacek12:07, 26 marca 2020
niech spłonie połowa kraju, ważne żeby zakażeń było ćwierć promila zamiast pół promila
bies12:07, 26 marca 2020
informacja o tym kto przechodzi kwarantannę powinna być informacją jawną, nie narusza to żadnego rodo ani niczego takiego, bo życie i zdrowie ludzi jest ważniejsze niż dobra osobiste i wtedy wiadomo by było kogo unikać i nikt z tych kto przechodzi kwarantannę nie ruszyłby się z domu z przyczyn oczywistych
drwal12:05, 26 marca 2020
więcej nas umrze ze strachu, braku pracy ,anarchii i głodu i tyle w temacie
baciok@11:29, 26 marca 2020
Przejeżdżałem Szflarską . Setki samochodów pod Castoramą.
Pic te cale zakazy.
PODHALAN9311:04, 26 marca 2020
buhaha zabawny artykul masa tych *** z waszej kwarantanny chodzi do marketow budowlanych w nowym targu moze policja w koncu fktycznie zacznie cos robic a nie opowiadac glupoty.... kontrola kwarantanny przez telefon ;D zyjemy w tak idiotycznym systemie ze rece opadaja...
Phablo11:04, 26 marca 2020
Jaka kwarantanna? Dziś jadąc do pracy widziałem jak kwarantannowicze jechali do Nowego Targu. Jeden z tablicami D, drugi UK. A trzeci chodzi po wsi z fajką w zębach.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij