Poniedziałek, 12 kwiecień 2021, Imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona
Jabłonka i okolice
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 87
Rain
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 84
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
20.05.2020, 19:59 | czytano: 6749

Radny apeluje, by obniżyć diety radnym, a wójtom pensje

NOWY TARG. Radny Wojciech Ścisłowicz zaapelował do władz gminy o przekazanie części uposażenia członków Rady Gminy i wójtów, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze - przekazać szpitalowi. Zdaniem wójta, taki gest niczemu konkretnemu nie służy.

Podczas sesji Rady Gminy Nowy Targ, Wojciech Ścisłowicz pytał wójta "jakie oszczędności gmina ma zamiar poczynić, skoro wpływy z podatków będą znacząco niższe, niż sprzed stanu epidemiologicznego". - Czy są rozpatrywane indywidualne wnioski o pomoc dla przedsiębiorców? Jak gmina ma zamiar im pomóc? - pytał radny.

- Jakie oszczędności? Na razie rozmawiamy o rosnących kosztach, a nie o oszczędnościach. Musimy poczekać, nie wiemy jak się budżet zamknie. O tym, jak stoimy finansowo - będziemy wiedzieć po wakacjach - odpowiedział Jan Smarduch. Jak dodał - możliwe, że gmina będzie musiała zaciągnąć kolejny kredyt na spłatę koniecznych zobowiązań. Takie rozwiązanie wójt uznaje jednak za zły pomysł, bowiem w tym roku gmina już ma zaplanowane 20 mln kredytu.

Odpowiadając na pytanie o pomoc dla przedsiębiorców, wójt odparł, że mogą oni korzystać z rządowych programów "tarczowych". - Tam jest pomoc dla przedsiębiorców. My nie mamy na ten cel żadnych funduszy. Co się tyczy wniosków o odroczenie płatności, czy obniżenia czynszów - to na to są odpowiednie procedury: są składane wnioski i my je rozpatrujemy - wyjaśnił.

W swojej interpelacji radny Ścisłowicz zaapelował do przewodniczącego Rady Gminy oraz wójta o przygotowanie projektu uchwały obniżającej diety radnych i wynagrodzenia wójtów na okres co najmniej 3 miesięcy i przekazanie tych środków na rzecz szpitala w Nowym Targu lub innego szpitala, który leczy pacjentów zakażonych koronawirusem.

- Proszę o poważne podejście do apelu. Mieszkańcy oczekują z naszej strony dawania pozytywnych przykładów - argumentował radny

- Oszczędności typu zmniejszenie diet, czy wynagrodzenie wójta to czysta propaganda. Jak będziemy mieć w budżecie 3 miliony mniej, to co nam pomoże jak 100 tys mniej zarobi wójt, a radni będą mieli diety mniejsze o "stówkę". To czysta propaganda. Ja wiem gdzie są największe wydatki i wy też to wiecie. Czy kogoś obchodzi, że trzeba zabezpieczyć dodatkowe rzeczy w szkołach i przedszkolach, gdzie mają się rozpocząć zajęcia? Różnie to będzie, bo na razie rodzice niechętnie posyłają dzieci do szkół i przedszkoli - podsumował wójt.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Ups19:20, 26 maja 2020
Smarduch by chciał na wszystkim oszczędzać tylko nie na wlasnej wypłacie, ciekawe to jest bardzo. Brawo Wojciechu za uświadomienie im hipokryzji!!
Tymek05:57, 26 maja 2020
Na tworzyli etatów to mają problem. Ale to takie dawne praktyki. Trzeba zatrudnić kogoś, to i biurko się dostawi w pokoiku i etat jest. A po co?? No bo tak trzeba,, wspierać.. Swoich, Przerzedzić szeregi tych co to niby od 3 roków są na zwolnieniach lekarskich, , (ale gdzie indziej zarabiać mogą) Biedne... Chore.. i cwane..
Misia11:51, 22 maja 2020
Może Pan Radny poda informację w jakiej wysokości ma wynagrodzenie i nagrody za ubiegły rok Pan Wierzba.Szpital w Nowym Targu jest szpitalem publicznym więc dlaczego Pan Wierzba otrzymuje tak wysokie uposażenie i nagrody? No może Pan Starosta pomoże szpitalowi i Pan Wierzba. Nie może być tak że jedni biorą bardzo wysokie wynagrodzenie za bardzo kiepskie koordynowanie publicznych placówek np.takich jak Szpitale, a mieszkańcy mają robić zbiórki pieniędzy np. na respiratory.Może NIK powinien zająć się tą sprawą.Radni też nie powinni mieć obnizonych diet. Trzeba zacząć od Pana Wierzby
koleś11:00, 22 maja 2020
do mieszkaniec@
przecież nie było sesji w lutym, w marcu br. to są oszczędności (bo nie ma sesji nie ma diet ), wynaturzona kwota w pana wypowiedzi. Nauczyciele też pracują zdalnie (żałosne) i nieefektywnie? . Kilkoro dzieci w klasie nawet są przypadki w gminie że dwoje dzieci w klasie a wynagrodzenie nauczyciela za cały etat, też mi praca! i jeszcze o podwyżki wołają. Na urzędników narzekacie a bez urzędników ani rusz. Na sesji trzeba występować merytorycznie a nie chaotycznie i propagandowo(gadać dla gadania? w porządku obrad nie ma takiej pozycji)..
marta10:54, 22 maja 2020
to ile ten Smarduch zarabia?
Mieszkaniec22:55, 21 maja 2020
Radni dostaja miesiecznie do 2.000,00 zl diet, a podczas sesji nawet glosu nie zabieraja. Zabrac im tylko 50 % to juz jest dla gminy w ciagu 3 miesiecy 60.000,00 zl - i juz wojt by mial na srodki ochrony w szkolach i przedszkolach!!! A poza tym radni powinni dzialac w czynie spolecznym....
Grosz do grosza....16:57, 21 maja 2020
"Oszczędności typu zmniejszenie diet, czy wynagrodzenie wójta..... . Jak będziemy mieć w budżecie 3 miliony mniej, to co nam pomoże jak 100 tys mniej zarobi wójt, a radni będą mieli diety mniejsze o "stówkę"..... . Czy kogoś obchodzi, że trzeba zabezpieczyć dodatkowe rzeczy w szkołach i przedszkolach, gdzie mają się rozpocząć zajęcia?....... "Panie Wójcie te zaoszczedzone 100 tys zł może Pan dać na przygotowanie oddziału przedszkolnego w jednej z szkół na terenie gminy Nowy Targ.
ol14:31, 21 maja 2020
Urząd zamknięty,urzędnicy pracują co drugi dzień bo nie ma petentów,więc powinni dostawać połowę pensji albo wykorzystać swój urlop.Mają dobrze jak nikt,bo za pracę biorą pełne wynagrodzenie a robią o połowę mniej.
koleś14:12, 21 maja 2020
Przecież radny- inicjator jest przedsiębiorcą to niech sponsoruje. Rząd na TVP pieniądze dał a o Polakach i ich potrzebach w pandemii zapomina? Pan radny wszędzie gdzie to możliwe o dofinansowania wnioskuje dla swojej firmy i wielce udaje społecznika , to może pomoże zrobić wniosek o dofinansowanie dla szpitala nowotarskiego i to byłoby racjonalne działanie a nie narzucać swojej idei bez konsultowania z radnymi. Propaganda i hipokryzja w pana wypowiedzi; panie radny.
Broda12:45, 21 maja 2020
Przecież to są ludzie bez honoru. Czego Wy od nich oczekujecie?
Mietek z fabryki kredek12:36, 21 maja 2020
rząd się wyżywi ?? - darmozjady urzędnicze wstydu za grosz nie mają a żyją z naszych podatków
Marek G11:57, 21 maja 2020
Planowanie ?..Jamróz to jeszcze wójt bo już nie długo się skończy i będzie trzeba rękawy podwinąć i do roboty prawdziwej się udać. Władza i dobra posadka pójdzie w odstawkę. Nadal mam nadzieję że wójt i rada pokaże że oni też część swojego uposażenia przez jakiś czas przekażą na szczytny cel w walce z covid-19. Paweł będąc wójtem na pewno by tak uczynił jak również rada gminy bo w tamtym czasie była jedność i zgoda. A obecnie to kłótnie i krzyki na sesjach i wypominanie sobie wzajemnie. To tak na marginesie.
ekwiwalent za nieróbstwo11:11, 21 maja 2020
A potem jeszcze wystąpią o ekwiwalent za niewykorzystane urlopy ? Teraz powinni wykorzystywać urlopy wypoczynkowe jak nic nie mają do roboty ?
widżę koryto na horyzoncie11:09, 21 maja 2020
Gdyby byli normalni , to już dawno powinni stanąć na wysokości i wystąpić z takim wnioskiem , a nie dopiero teraz . Zachłanność niby społeczników tych ludzi nie zna granic, a rzekomo społecznie pracujących dla społeczeństwa . To niby dla czego się trak garną do tych społecznych koryt ???
Zrobić.10:25, 21 maja 2020
A tym radnym co mają biznesy to całkiem zabrać, do polityki nie idzie sie po pieniadze, przypominam !!!
2mann09:50, 21 maja 2020
Zlikwidować Senat i starostwa, to by były prawdziwe oszczędności.
planowanie?09:21, 21 maja 2020
Marek G....Jamróz to Wójt zasiadający w loży ekspertów powołany przez UM jak sam stwierdził na sesji .Rada zaś to wybitni znawcy z dziedziny ustalania prawa lokalnego znający perfekcyjnie tematykę zarządzania .Wydaje się że branie przez Gminę przykładów przy tak ogromnej wiedzy, uważam za zbyteczne.Samorządy mają fikcyjne budżety czy nie czas o tym głośno powiedzieć ?Kłopoty finansowe przykład, no właśnie ostatnia sesja Gminy Łapsze polecam.......i wszystko jasne!!!!!!!!!
Ja09:08, 21 maja 2020
Ku...dopiero????????? pracownikom od razu obniżono wynagrodzenia w niektórych firmach! SKANDAL !
plandemia08:39, 21 maja 2020
bardzo dobrze , niech zyja za minimalna krajowa ,wtedy moze zaczna myslec dlaczego tak jets jaki powod ?
świadomy obserwator07:45, 21 maja 2020
Pan Ścisłowicz będąc przedsiębiorcą uważa, że jemu się wszystko należy,że całe społeczeństwo powinno na niego pracować.Według jego rozumowania zabierać wszystkim a dawać Jemu, bo on jest biznesmenem więc jemu się wszystko należy.Pandemia dotyka wszystkich bez wyboru!!!!!
Oburzony wyborca07:24, 21 maja 2020
Co ci radni robia w tych gminach?? Wielkie NIC!!!! A Kase biora nie wiem za co??!!!!
Obywatel05:41, 21 maja 2020
Praca w samorządzie. to podobno praca społeczna,,, a tu mówić o pieniądzach, no, no.. , Tak się nie godzi Panie radny, przecież urząd jest dla mieszkańców Szanowni Państwo. I.. musi służyć pomocą,, a tu jak to ciąć już i tak niskie uposażenia, no z czego? ,, Czego,?
Demokrata22:58, 20 maja 2020
Zgadzam się z panem Radnym Ścisłowiczem. A cóż takiego niezwykłego robią Ci Wójtowie. ? Bardzo dobrze , że wprowadzono kadencyjność. Proponuję jeszcze wprowadzić kadencyjność dla posłów i senatorów, no i dla starostów. Dwie kadencje to jest absolutnie dość ! W Polsce nie brakuje ludzi mądrych i z inicjatywą. Ja rozumiem, że po dwóch kadencjach wójtowania (posłowania, senatorowania, starostowania) człowiek się wypala i tak sobie (najczęściej) trwa na swoim dobrze płatnym stanowisku, które otaczają opłacani sowicie z publicznych pieniędzy dworzanie. No ten i splendor ! Politycy to uwielbiają. To jest chore.
czytelnik na 10221:41, 20 maja 2020
Co za głupota.dzisiaj wójtom.radnym a jutro wszystkim po kolei. W 2008 w czasie kryzysu nikt nikomu nie zabierał. Za to płacimy jako społeczeństwo aby dobrze rządzili i z tego ich będziemy rozliczać,
Wynagrodzenia są za pracę to nie nagrody i nie dajmy sobą manipulować.
M21:34, 20 maja 2020
No akurat dadzą a za co się będą bujać po wczasach
Marek G20:51, 20 maja 2020
Jamróz wójt gminy Łapsze Niżne i cała rada gminy niech weźmie przykład wcześniej z gminy Kościelisko a teraz z Pana radnego Ścisłowicza. Pokażcie klasę i zróbcie to !
Edek20:31, 20 maja 2020
Na jaki szpital czy Pan Radny jest może kolega Pana Dyrektora? Przecież Szpital jest z naszych podatków utrzymywany i przez ministerstwo ta są poprostu kpiny... Przekazują na TVP 2 miliardy a szpitale mają zbierać darowizny?????
Jano z Orawy20:29, 20 maja 2020
Radni jak zwykle bez pomysłu - bezradni kto was wybrał .
300 tys mniej20:19, 20 maja 2020
To w gminie Nowy Targ mozna posłać dzieci do szkoly?
to znowu Ja20:19, 20 maja 2020
a radny niech nie wystepuje o rekompensaty do UP i Starostwa oraz ZUS
Orawiok.20:07, 20 maja 2020
Wójtom czy Burmistrzom to przynajmniej o połowę za to siedzenie jak myszy pod miotłom ale to wszystkim w całym powiecie nowotarskim .
Jaka tu była pandemia sześciu chorych to żarty.
plandemia20:06, 20 maja 2020
a szpital byl zamkniety wiec do czego chcecie przeznaczyc te pieniadze?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij