Sobota, 08 sierpień 2020, Imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza
Jabłonka i okolice
Clouds
20°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 77
Clear
20°
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 89
Clouds
20°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 77
Clear
22°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 64
Clouds
18°
Wiatr: 0.828 km/h Wilgotność: 81
Clouds
20°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 77
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
22.06.2020, 16:43 | czytano: 2926

Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium za poprzedni rok

zdj. Podhale24

NOWY TARG. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Miasto Nowy Targ za rok 2019 skutkowało udzieleniem Grzegorzowi Watysze absolutorium. - Chciałem podziękować Radzie Miasta za współpracę, bo przy tworzeniu budżetu i jego realizacji wszyscy jesteśmy aktywni, by wypracować najlepsze rozwiązania - powiedział burmistrz.

Absolutorium - 18 za, 3 wstrzymujących się

Omawiając sprawozdanie finansowe, Łukasz Dłubacz nazwał ubiegłoroczny budżet mianem "historycznego". - Był historyczny, ponieważ po stronie dochodów i wydatków były to historycznie najwyższe kwoty - tłumaczył skarbnik.

W 2019 roku zrealizowano dochody budżetowe na kwotę 177.638.297,45 zł, tj. 103,81% założonego planu oraz wydatki budżetowe w kwocie 168.115.102,93 zł, tj. 95,56% założonego planu. Rok 2019 r. podsumowano nadwyżką budżetową w wysokości ponad 9,5 mln zł. Ograniczono także zadłużenie - z planowanych 30 mln, udało się zredukować kwotę do 26 mln zł.

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu nowotarskiego za rok 2019. Równie pozytywnie zareagowało 19 radnych miejskich, dwoje radnych wstrzymało się od głosu.

Po przedstawieniu równie pozytywnej opinii Komisji Rewizyjnej o realizacji budżetu miasta i zarekomendowaniu udzielenia absolutorium - w głosowaniu Rada Miasta przychyliła się do tego wniosku. W głosowaniu - 18 za i 3 wytrzymujące się.

Krzysztof Sroka gratulował burmistrzowi "odwagi w podjęciu decyzji m. in. o modernizacji i przebudowie Miejskiego Ośrodka Kultury". Jacenty Rajski mówił o "udanych inwestycjach takich jak przebudowa drogi Niwa-Grel, czy przebudowa ul. Szaflarskiej". Chwalił też obniżenie zadłużenia Miasta. Jan Łapsa docenił prace miejskich jednostek, a Katarzyna Wójcik dziękowała za "nie dzielenie dyscyplin sportowych przy rozdzielaniu środków". Leszek Pustówka wskazał naczelnika Janusza Stopkę jako osobę, dzięki której problemy oświatowe są rozwiązywane. Dziękował wiceburmistrz Joannie Iskrzyńskiej-Steg, dyrektorowi MOK Bolesławowi Bara i pozostałym osobom odpowiedzialnym za "działania na rzecz kultury w Mieście".

Wotum zaufania - 15 za, 1 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu

Wcześniej odbyła się debata nad przedstawionym przez sekretarza Zbigniewa Stramę Raportem o stanie Gminy Miasto Nowy Targ za rok 2019.

- Nie ze wszystkim inwestycjami się zgadzam, za mało inwestujemy w turystykę - mówił radny Bartłomiej Garbacz. Z kolei Stefania Iłęda Drąg chwaliła działania samorządu, szczególnie w zakresie mieszkaniowym, pomocy społecznej, spraw bezpieczeństwa. Jej zdaniem "realizacja celów przebiegała prawidłowo i z zaangażowaniem rozwiązywano problemy dobra mieszkańców".

Wątpliwości co do sposobu realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska miał Lesław Mikołajski. - Zaniepokoiła mnie strategia, jaką jest rozbudowa sieci ciepłowniczej. Koszt tego zadania prawie 8 milionów. Podłączono 58 budynków. To szalenie drogo wychodzi, bo ok. 140 tysięcy kosztowało podłączenie jednego budynku do sieci ciepłowniczej. Nie chciałbym być płatnikiem amortyzacji, jak to kiedyś będzie trzeba płacić... Uważam takie działanie za niezbyt racjonalnie i niezbyt ekonomiczne - stwierdził radny.

Obecny na sesji prezes MPEC tłumaczył, że największe koszty generuje wymiana starej instalacji. Koszty podłączenia kolejnych odbiorców mają być już znacznie niższe. Zwracając się do radnego, prezes Grzegorz Ratter dodał: - Ma pan rację, kolejne lata będą wyzwaniem dla nas, jako spółki miejskiej. Liczę na wsparcie radnych, żeby przekonywać mieszkańców, którzy są w pobliżu sieci, żeby się podłączali kolejni odbiorcy.

W odpowiedzi radny zarzucił prezesowi, że ten "nie chwali się, iż oferta ciepłownicza jest droższa, niż gaz". Grzegorz Ratter zaprotestował: - Wszyscy klienci indywidualni dostali od nas wyliczenia kosztów i żaden ni przyszedł z pretensjami, że teraz mają drożej. Nawet na etapie połączania się do sieci miejskiej były przypadki, że mieszkańcy mówili pracownikom MPEC, że jak będzie drożej to MPEC na własny koszt będzie ich odłączał z sieci. I nic takiego się nie wydarzyło - mówił prezes.

Wotum zaufania do burmistrza poparło 15 radnych. Przeciw był Paweł Liszka, a od głosu wstrzymali się radni: Agata Michalska, Ewa Pawlikowska, Szymon Fatla, Artur Kret oraz Bartłomiej Garbacz.

Burmistrz dziękuje

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować za udzielone wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu i wykonania pracy w 2019. Pewnie tę radość i entuzjazm tłumi obecna sytuacja, jak jak tłumi nas noszenie masek i ogranicza dostęp do powietrza i oddychania pełną piersią. Chciałem podziękować Radzie Miasta za współpracę, bo przy tworzeniu budżetu i jego realizacji wszyscy jesteśmy aktywni, by wypracować najlepsze rozwiązania. Miejmy nadzieję, że ta dobrze wykonana praca pozwoli nam przezwyciężyć trudności, jakim jest ogłoszony stan epidemii. Mam nadzieję, że trzymając mocno stery wyjdziemy z tych zawirowań i wejdziemy na drogę szybkiego rozwoju i będziemy szli dalej dla dobra mieszkańców i naszej małej ojczyzny - podsumował Grzegorz Watycha.

s/
najnowsze informacje
komentarze
wera13:28, 24 czerwca 2020
Czwarty lub piaty raz rozkopali ul. Krzywą. W tym roku częściej była rozkopana niż zakopana. Jak w ten sposób będzie się budować sieć ciepłowniczą to gratuluję. Koszt 80 mln. a nie 8 mln.
Kmieć07:54, 24 czerwca 2020
osiągnięcie
Największym osiągnięciem Watychy było zatrudnienie Kowalskiego najpierw na stanowisku po dyrektora MOKU! Potem nieistniejącego Muzeum Podhalańskiego, któremu nie nadano statutu, podobnie jak Muzeum Drukarstwa. Za wszystko odpowiadają Joanna Iskrzyńska Steg i Leszek Pustówka. Za chaos w kulturze również. A to cowyprawiał bezkarnie Kowalski przez 5 lat to osobna para kaloszy.
Największe osiągnięcie Watychy13:04, 23 czerwca 2020
Największym osiągnięciem burmistrza jest pozbycie się Kowalskiego z muzeum. Chociaż dziwię się, że wiedząc o tym jak zachowuje się kierownik wobec podwładnych burmistrz nie zwolnił go wcześniej. To jednak rzutuje na burmistrza kogo zatrudnia i co toleruje w pracy.
Molo09:26, 23 czerwca 2020
za Zenka płaci TVP nie Miasto
Czytelnik07:27, 23 czerwca 2020
Jeżeli jest nadwyżka budżetowa to może miasto wreszcie ureguluje stan prawny drogi na ulicy Stawiska , wykupi grunt po którym wszyscy jeżdżą i wykona jej remont?
Wstyd żeby w mieście mieć gorzej jak na wsi.
Uścisk dłoni06:38, 23 czerwca 2020
Słaba rada miejska jest obrazem bezsilności i niemocy kiepskiego burmistrza.
Ktoś coś?23:18, 22 czerwca 2020
Ile kasy idzie na Zenka i disco polo? Według radnego Pustówki kulturę wysoką. Kwestia gustu.
wyborca23:00, 22 czerwca 2020
Oj są są lizy.....! Radni, którzy bijąc głową w podłogę przed burmistrzem, a swoimi wypowiedziami....doprowadzają do łez....ze śmiechu!
zuzia22:28, 22 czerwca 2020
@jag27 wymień te które obniżyly będzie prościej
Papa21:18, 22 czerwca 2020
Super brawo grątulacje
Arleta21:18, 22 czerwca 2020
Gratulujemy;)
jaco20:27, 22 czerwca 2020
jak mozna wstrzymac sie od glosu?to po co wy tam jestescie oprocz oczywiscie brania pieniedzy,
STAŚ19:37, 22 czerwca 2020
No i poszło. Ciągłość Miasta m,usi być !!!
Nosacz19:37, 22 czerwca 2020
Nie musiałem otwierać artykułu. wiedziałem, że Liszka będzie przeciw. :D
Chwała Bogu że Nowotarżanie są inteligentnymi ludźmi i nie pozwolili temu panu zająć posady Burmistrza.
jag2719:27, 22 czerwca 2020
miastu zostala kasa a jako jedno z niewielu miast nie obnizyl podatku od nieruchomosci dla przedsiebiorcow w tym trudnym czasie WSTYD
kolesiostwo19:08, 22 czerwca 2020
Niezła szopka. Jak cię nie ma kto pochwalić, pochwal się sam. Niektórzy nie bardzo wiedzieli kiedy "spontanicznie" chwalić szefa swojej córki i zaczęli trzy uchwały przed. No super! To już nie jest śmieszne - jest straszne
w.s.17:56, 22 czerwca 2020
Radni, którzy wstrzymują się od głosu? Czyżby nie interesowali się jak został wykonany budżet w 2019r. Dla mnie są to Radni, którzy nie interesują się sprawami mieszkańców. Tak trudno jest zapoznać się z planowanym budżetem na 2019r. i jego wykonaniem. WSTYD
Halka17:24, 22 czerwca 2020
Panie Leszku,naprawdę?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij