Niedziela, 12 lipiec 2020, Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki
Szczawnica i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 51
Clouds
17°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 51
Clouds
15°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 51
Clouds
19°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 48
Rain
16°
Wiatr: 13.644 km/h Wilgotność: 68
Clouds
16°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 51
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
29.06.2020, 11:30 | czytano: 1747

Żadna prokuratura nie wszczęła jeszcze śledztwa ws. byłego rektora

Prokuratura wciąż nie wszczęła oficjalnego śledztwa w sprawie zarzutów o plagiat, które postawiono byłemu rektorowi Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu - informuje Onet.pl.

Minęły trzy miesiące od czasu, gdy do Prokuratury Generalnej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie wysłane z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie byłego już rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Dotyczyło zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu tj. przywłaszczenia w pracy habilitacyjnej autorstwa fragmentów ośmiu cudzych utworów oraz nieuprawnione uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego przez funkcjonariusza publicznego.

Przypomnijmy, iż w połowie marca Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin odwołał księdza doktora Stanisława Gulaka ze stanowiska rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu po tzw. aferze plagiatowej.

Ale - jak informuje Onet.pl - od tego czasu prokuratura nie chce wszcząć śledztwa w sprawie możliwych plagiatów księdza Stanisława Gulaka. "Prokuratura Krajowa poinformowała nas, że pod koniec marca sprawa została przekazana do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu. Ta przesłała ją do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, a... stamtąd materiały trafiły do Krakowa" - podaje portal.

Dziennikarze ustalili, że już wcześniej, w 2018 roku, jeszcze przed publikacją artykułu na temat plagiatu rektora w "Tygodniku Podhalańskim", do Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze wpłynęło zawiadomienia w sprawie możliwego plagiatu, ale wówczas śledczy podjęli decyzję o odmowie wszczęcia postępowania.

- Jestem zdziwiony brakiem działania ze strony prokuratury. Przecież plagiat to przestępstwo ścigane z urzędu - mówi Onetowi prof. Stanisław Hodorowicz, pierwszy rektor nowotarskiej uczelni. - Skoro państwo piętnuje panią, która ukradła w sklepie batonik, to dlaczego nie chce się zająć tak oczywistą sprawą kradzieży intelektualnej.

- Skala i rodzaj naruszeń prawa w działalności rektora Podhalańskiej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu - ks. płk. rez. dr. hab. Stanisława Gulaka, stwierdzona i przedstawiona ministrowi (...) spowodowały uznanie jej przez ministra za rażące naruszenie prawa, opisane w art. 432 ust. 5 ww. ustawy - uznał w marcu minister Jarosław Gowin.

Ksiądz rektor nie przyznaje się do zarzutów i od początku przekonuje, że są nieprawdziwe.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
janicek18:07, 29 czerwca 2020
Ale was to cieszy, wstrętne obleśne paskudy.
zet18:07, 29 czerwca 2020
Macie Ziobrową prokuraturę, dla zwykłego obywatela zaostrzenie prawa, za to nowa kasta ponad prawe + kler.
wacek17:23, 29 czerwca 2020
I to jest sprawiedliwość według pisu , oddajcie im całe sądy i prokuraturę ......
112eds17:13, 29 czerwca 2020
Osobiście nie cierpię Gulaka, bo to bufon, ale:
- Czy fakt nie podjęcia śledztwa nie jest spowodowany tym, że żadnego przestępstwa nie było, a cała aferę wymyślił Hodorowicz?
- Czy insynuacje, że księdza traktuje się inaczej, nie świadczą o nastawieniu, że ksiądz oskarżony = winny i to nie jemu udowadnia się winę, ale on ma udowodnić niewinność? (vide komentarze)
- Czy Gowin nie okazał się kompletną pacynką, a jeśli tak, to czyje ręce nim ruszają?
- Skąd taki upór w nazywaniu Gulaka 'doktorem', gdy nikt mu prawomocnie nie cofnął 'doktora habilitowanego' - czyżby istniał jakiś tajny wyrok kapturowego sądu bukowińsko-gronkowiańskiego?
Ciekawe, czy znajdzie się odpowiedź na te pytania.
jang_łulf13:45, 29 czerwca 2020
złapali ks. za rękę, a on mówi, że to nie jego ręka
takapolska12:53, 29 czerwca 2020
A mieli być wszyscy równi wobec prawa.
ww12:14, 29 czerwca 2020
i zyli dlugo i szczesliwie.........
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij