Poniedziałek, 01 marzec 2021, Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 61
Clouds
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 61
Clouds
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 61
Clouds
Wiatr: 1.944 km/h Wilgotność: 70
Clouds
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 78
Clouds
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 61
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
15.07.2020, 13:39 | czytano: 5925

Płyn dezynfekujący i maseczki dla wszystkich mieszkańców. Burmistrz Zakopanego zapowiada szeroką akcję wsparcia dla Zakopiańczyków

zdj. Regina Korczak-Watycha /UM Zakopane

ZAKOPANE. Podczas zorganizowanej dziś obok budynku byłego Gimnazjum nr 2 konferencji prasowej, władze miasta przedstawiły najnowsze dane dotyczące zachorowań na COVID -19. Zapowiedziano także akcję dostarczania płynu dezynfekującego dla wszystkich mieszkańców Zakopanego. Przy okazji zapewniono, że "miasto jest bezpieczne", a turyści mile widziani. O ile przestrzegają zasad.

- Miasto Zakopane i powiat tatrzański wyróżniał się w Małopolsce tym, że przypadków koronawirusa było najmniej. Mam nadzieje, że wszystko to co robimy, doprowadzi do tego, żebyśmy nadal spokojnie i bezpiecznie w naszym mieście żyli - mówi Leszek Dorula. - W okresie, gdy był u nas spokój, to miasto Zakopane cały czas działało dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Jako jedni z pierwszych powołaliśmy już w lutym zespół, który zajmował się tematem koronawirusa. Udzielaliśmy pomocy mieszkańcom i przedsiębiorcom, wdrażaliśmy przepisy zgodne z zaleceniami rządu i Zakopane było wzorem do naśladowania dla innych gmin i miejscowości, które pytały jak to robimy - przekonuje burmistrz.

Płyn dezynfekujący dla każdego mieszkańca

- Dzisiaj znajdujemy się w troszkę innej sytuacji. Ale nawet jak było bardzo bezpiecznie osobiście szukałem wsparcia finansowego, by zabezpieczyć miasto i mieszkańców. Udało mi się zdobyć 300 tysięcy zł - nie wiem, czy któryś okoliczny samorząd może się tym pochwalić - na zakup płynu do dezynfekcji rąk. To będzie około 20 tysięcy pojemników, czyli czyli dla każdego mieszkańca. Podział płynu, jak i maseczek - będzie etapowany, bo dostawy będą etapowane. Nie chcemy przywieźć całego tira na raz, ale żeby ta dostawy były systematyczne, tak jakie będą potrzeby - tłumaczy Leszek Dorula.

Płyn i maseczki wydawane będą mieszkańcom Zakopanego w budynku wygaszonego gimnazjum. Mieszkańcy mogą zgłaszać się już dziś. Wystarczy okazać dowód osobisty. Osoby, które nie mogą tego zrobić osobiście - proszone są o kontakt z MOPS-em. Do akcji włączeni zostali także harcerze.

Burmistrz prosi o przekazywanie do UM lub MOPS informacji o osobach potrzebujących. - Prosimy wszystkich o solidarność, byśmy mogli wszystkim pomóc - apeluje Leszek Dorula. Jak dodaje, poprosił także radnych o stosowną aktywność. - Jeśli ktokolwiek będzie potrzebował pomocy, to miasto jest przygotowane, by takiej pomocy udzielać - zapewnia.

Ognisko zachorowań jest jedno

Wspomnianym wcześniej zespołem urzędników oddelegowanych do zajmowania się sytuację epidemiologiczna kieruje Agnieszka Nowak Gąsienica. Wiceburmistrz potwierdziła, że na dzisiejszym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podano, iż jest 40 osób z wynikiem dodatnim testu na koronawirusa.

- To mieszkańcy powiatu tatrzańskiego, większość z nich uczestniczyła w pogrzebie śp. Zofii Karpiel Bułecki. Siedem osób jest hospitalizowanych, reszta pozostaje w izolacji domowej, bo pozwala na to ich stan zdrowia. 460 osób poddanych jest kwarantannie. Ta liczba wzrasta, bo nieustannie apelujemy do osób, które miały kontakt z osobami mającymi już dodatni wynik testu - by zgłaszały się do Sanepidu w Zakopanem, by jak najszybciej dokonać im wymazów, które potwierdzą lub wykluczą ich zachorowanie na koronawirusa. Sanepid organizuje punty terenowe do poboru wymazów, by nasi mieszkańcy nie musieli jeździć do Krakowa robić wymaz. Jeden z takich punktów mobilnych jest przed szpitalem, inny przed siedzibą Państwowej Straży Pożarnej - wyjaśnia Agnieszka Nowak Gąsienica.

Przypomniano, że w jednym z zamkniętych zakonów na terenie Zakopanego wykryto dwa przypadki zakażenia patogenem. Chory jest także mąż jednej z pracownic Urzędu Miasta.

"Poradzimy sobie z kryzysem"

Władze Zakopanego podkreślają, że osoby przebywające na kwarantannie domowej zostały "zaopiekowane". Potrzebującym tego - dostarczane są leki i żywność. Dystrybucją zajmuje się ośrodek pomocy społecznej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Urząd Miasta drogą sms-ową przekazuje tym osobom informacje na temat tego jak mają przechodzić kwarantanne, gdzie się zgłaszać, czego oczekiwać. Mającym kłopoty finansowe dostarczane jest jedzenie, pozyskane z Banku Żywności "w ilości nieograniczonej"

Burmistrz zapowiedział systematyczna dezynfekcje miasta. Będzie ona prowadzona dwa, trzy razy w tygodniu do końca sezonu. Jesienią akcje nie ustanie i odkażanie ulic prowadzone ma być do ustania pandemii.

- Poradzimy sobie z kryzysem, jaki mamy. Nasze miasto jest bezpieczne i zapraszamy turystów. Ale apeluję o stosowanie się do zasad, jakie obowiązują w całej Polsce - podsumowała wiceburmistrz Zakopanego.

not. SPalka zdj. Regina Korczak-Watycha UM Zakopane
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
leming doskonały22:46, 16 lipca 2020
@pasterz - xyz
Podnosicie wielkie larum, że w ostatniej drodze zasłużonej Osoby dla Zakopanego wzięło udział kilkaset osób i w tym widzicie wszelkie zło - ale jak mówi przysłowie "w cudzym oku widzicie źdźbło ...." przecież przykład idzie z góry - odsyłam do archiwum kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta, członków rządu w których udział brały dziesiątki tysięcy ludzi - nie daje Wam do myślenia, dlaczego nikt z osób uczestniczących w tych zgromadzeniach nie zachorował ??? zważywszy, że nie były zachowane ŻADNE wymogi bezpieczeństwa epidemicznego ??? Po raz kolejny powtarzam - NIE BYŁO I NIE MA ŻADNEJ PANDEMII.
Drogi pasterzu - nie wkręcaj mnie w wolontariat w Domach Seniora, bo to jest cios poniżej pasa. Wiadomo, że w tych Domach mieszkają osoby w podeszłym wieku z dziesiątkami bardzo poważnych chorób w tym chorób przypisanych do wieku starczego i osoby te z tego powodu mają w bardzo znacznym stopniu obniżoną odporność immunologiczną. Twoja propozycja jest strzałem we własną stopę i nie ma nic wspólnego z "plandemią" Jest to grupa osób o szczególnym ryzyku, którą należy objąć szczególną opieką. Jak wspomniałem w szpitalu rodzą się ludzie, w szpitalu ludzie umierają, jedno młodo, drudzy dojrzewają sędziwego wieku - takie jest prawo natury i żadne zaklinanie rzeczywistości - Twoje wywody tego nie zmienią. Proponuję porównać śmiertelność w Polsce za pierwsze półrocze z analogicznymi okresami lat ubiegłych. Proszę jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytać moją poprzednią wypowiedź. Życzę spokojnej nocy.
pasterz17:56, 16 lipca 2020
@leming doskonały @skarabeusz

W szpitalach, domach seniora potrzebują wolontariuszy do opieki nad "zdrowymi" covidowcami. Proponuję się zgłosić i przedstawić tu relację po tygodniu jak to wygląda w rzeczywistości. Swoją postawą i naoczną relacją otworzycie wszystkim "opętanym" oczy. Splendor i chwała gwarantowane. Sam będę Was nosił na rękach.

No chyba że również w szpitalu wśród umierających wykryjecie spisek rządzących, mający uwiarygodnić covida w oczach prostego człeka. Może to podstawieni pracownicy rządu umierają z polecenia przełożonych.
Ale taka sensacja również przysporzy Wam sławy więc pomysł bez ryzyka wtopy.
xyz10:27, 16 lipca 2020
Widać, że pewne komentarze są dla niektórych osób niewygodne... Cóż, tak już jest, że prawda po oczach kłuje...
leming doskonały08:02, 16 lipca 2020
do : xyz - Tere i Wam podobnych
Nie było i nie ma żadnej pandemii o czym coraz więcej lekarzy - specjalistów, ekspertów rangi lokalnej światowej coraz głośniej mówi. Mówił o fałszywej pandemii poseł Barun z mównicy sejmowej do przedstawicieli rządu przekazując na zakończenie swojego wystąpienia Marszałkowi Sejmu książkę "Fałszywa pandemia". Jest tylko wrzawa medialna nagłaśniana przez rząd i środki masowego przekazu, by zniewolić - odebrać prawa wolności -gwarantowane w Konstytucji - przysługujące każdej Polce Polakowi. Kiedy wreszcie do Was to dotrze, że jest to "plan na skalę światowa" realizowany przez większość rządów na świecie. Głowa do góry, pora przestać się bać "Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach"
katar bezobjawowy :)))23:54, 15 lipca 2020
@xyz.Nie panikuj.Na pewno chorowałeś kiedyś na grypę, tylko nie tak ,,sławną,, jak teraz.
biber23:21, 15 lipca 2020
Trzeba się codziennie odkażać.
aron21:41, 15 lipca 2020
Sytuacja rozwojowa , maseczki i tak wam nie pomogą.
xyz21:34, 15 lipca 2020
Ja się tylko pytam, kto dał pozwolenie na organizację w dobie pandemii pogrzebu na taką skalę? Gdzie była straż miejska i policja? Dlaczego nie reagowali? Czy ich zadaniem było tylko kierowanie ruchem i zamykanie ulic? Szkoda, bo teraz są tego efekty... Od czasu pojawienia się epidemii zmarło wiele znanych i cenionych osób. Choćby ks. Piotr Pawlukiewicz. Człowiek, który na swoim pogrzebie zgromadził by zapewne o wiele więcej osób niż Zofia Karpiel. A jednak dało się zorganizować jego pogrzeb w gronie kilku osób. W przypadku p. Zofii tak się nie dało, bo oczywiście huczny pochówek i stypa być musi. Jak to u górali....
Tere21:10, 15 lipca 2020
Jak wirusa niema to zapraszamy chętnych niedowiarków do opieki nad ludźmi zdrowymi/zakażonymi. Proszę o jasną konkretną dla takich osób propozycję miejsc pracy w zakaźnych placówkach lub placówkach opieki. Po co tam osoby obawiające się wirusa "wyimaginowanego" mają przechodzić psychiczny terror jak są osoby chętne do zastępstwa i zwolnienia z tego obciążenia. Chwała za takich ludzi i proszę zorganizować ich liste do umożliwienia w razie czego dla nich pracy przy "chorych"
J2320:40, 15 lipca 2020
Zarabiali niedzielami nie szanują Bożego Przykazania , kpili z świąt , budowali Sylwestra Marzeń w największe święto w roku i są tego skutki.
Kto niedzielami pracuje ten i tak z bankrutuje .
B.18:52, 15 lipca 2020
Jak ktoś jest chory to się go leczy a zdrowych zostawcie w spokoju.Panika to wróg największy.Robicie taką reklamę ,że nikt tam nie przyjedzie. Cokolwiek nie zrobicie to wirus ten czy inny będzie i nic tego nie zmieni. No chyba,że zamkniemy się w bunkrach a na zewnątrz wylącznie w OP1
swój18:19, 15 lipca 2020
góral mądry po szkodzie, i tyle w temacie. Trza było myśleć a nie pchać się na pogrzeb nie stosując się do żadnych wytycznych. Jak w NT chowano Fryźlewicza to do kościoła tylko najbliższa rodzina wchodziła a reszta żegnała orszak stojąc na trasie przemarszu. A było wtedy zagrożenie mniejsze bo dwa przypadki na miesiąc. Ale co tam trza się pokazać. Tylko gdzie był sanepid, policja by pilnować przestrzegania zasad? Cóż góral mądry po szkodzie!
czytelnik17:33, 15 lipca 2020
To jest test na inteligencje
ktos kto tym kreci patrzy i sie smieje
nie ma zadnej epidemii
ci co sie zglaszaja powiniii dolac sobie oleju do glowy
to jakis dramat ludzie opamietajscie sie
Chlebek17:01, 15 lipca 2020
Szkoda że pracownicy nie dostali kilka tygodni wcześniej.
pasterz16:06, 15 lipca 2020
A kto pociągnie do odpowiedzialności organizatorów i uczestników pogrzebu bułeckuli ? A urzędnicy, którzy wyrazili zgodę na organizację i wysłali oficjalną delegację na uroczystości?

Nikt nawet mandatu nie dostanie bo to się zamiecie pod dywanik, elity się nie rusza.

Zgnilizna moralna i intelektualna.

Pozostaje tylko referendum za odwołaniem sołtysa...
Skarabeusz15:18, 15 lipca 2020
Haha zróbcie z Zakopanego od razu czerwoną strefę, bo śmierć idzie po was. Ludzie panika wykończy was szybciej niż ten koronawirus
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij