Piątek, 04 grudzień 2020, Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 80
Clear
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
30.10.2020, 13:18 | czytano: 8299

Szpital powiatowy w Zakopanem - szpitalem jednoimiennym. Pacjenci niezakażeni - do domu, albo do szpitala w Nowym Targu

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. O przekształceniu Szpitala Powiatowego im. T. Chałubińskiego w placówkę specjalistyczną, jednoimienną - poinformowano dziś podczas konferencji prasowej. Decyzja o zmianie obowiązywać będzie od 6 listopada.

Kilka dni temu dr n. med. Małgorzata Czaplińska poinformowała, że szpital udostępnił 74 łóżka dla pacjentów z COVID-19 - na drugim i trzecim piętrze budynku. Dziś dyrektor ds. lecznictwa powiedziała, iż cały szpital ma zapewnić 174 łózka dla pacjentów "covidowych".

- Otrzymaliśmy decyzję wojewody małopolskiego, na mocy której szpital od 6 listopada pozostaje na drugim stopniu zabezpieczenia świadczeń medycznych w leczeniu pacjentów z Covid-19. 152 łóżka dla osób z potwierdzoną chorobą, 6 dla pacjentów z podejrzeniem choroby i 16 miejsc intensywnej terapii dla tych pacjentów - mówi dr Czaplińska.

Jak dodaje - "na razie trwają negocjacje dyr. Reginy Tokarz z NFZ, bo to on zarekomendował nasz szpital wojewodzie - co do naszego dalszego funkcjonowania wobec pacjentów nie-covidowych".

Wszystkie poradnie mają nadal funkcjonować, zapewniając też opiekę całodobową. Dyrekcja szpitala planuje budowę ścianki działowej - przepierzenia, przy wejściu do szpitala, by zachować reżim sanitarny, dzięki czemu pacjenci nadal będą mogli korzystać z poradni. Przeniesiona zostanie z powodów logistycznych poradnia ortopedyczna.

- Co się tyczy SOR-u, nie mamy żadnych ustaleń, negocjujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli będziemy znać decyzje - przekażemy ją w przyszłym tygodniu - deklaruje dyrektor placówki.

- Na porodówce i oddziale dziecięcym zapewniamy świadczenia tylko dla pacjentów, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa. Na pozostałych oddziałach - ci, którzy mają ujemny wynik i są stabilni zostaną wypisani do domów. Pozostali, wymagający opieki medycznej zostaną przeniesieni do okolicznych szpitali, przede wszystkim do Nowego Targu. Wykonywane będą tylko operacje i zabiegi dla pacjentów "covidowych". Od 6 listopada musimy ruszyć w nowej formule, więc inne kwestie musimy jeszcze wyjaśnić - tłumaczy dr Małgorzata Czaplińska. - Rozumiem, że pacjenci są zaniepokojeni, ale nie mogę na razie przekazać więcej informacji - mówi.Obecnie szpital powiatowy dysponuje 200 łóżkami. Ale wobec wprowadzanych zmian potrzeba będzie więcej miejsca dla pacjentów - dostęp do źródeł tlenowych, więcej przestrzeni dla pacjentów do terapii i pielęgnacji.

- Musimy zapewnić intensywną terapię pod 16 respiratorów i tyle urządzeń mamy, ale staramy się o dodatkowe i mamy zapewnienie, że do nas trafią. Anestezjolodzy są uprawnieni do obsługi respiratorów. Wiadomo, ze nie będą wykonywane planowe zabiegi operacyjne, więc na dziś - liczba anestezjologów jest wystarczająca. Nie wiem jak będzie za tydzień - ilu lekarzy będzie chorych. Teraz jest kilkanaście osób z personelu chorych i kilkanaście zakażonych. Zajętych jest ok 60 łóżek "covidowych". Mamy środki ochrony osobistej, ale poszło zamówienie do Agencji Rezerw Materiałowych o kolejne - wymienia dr Czaplińska.

Na pytanie, co w sytuacji zwiększonej liczby osób potrzebujących pomocy - a taka co roku ma miejsce na przełomie roku - zastępca dyr. d/s lecznictwa odpowiada: - Zakopane to miejsce turystyczne. Jak ruch nie będzie wstrzymamy, to na Sylwestra będzie problem.

not. s/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
demokrata16:53, 31 października 2020
No rzesz k...a mać! Dla dyrektorki szpitala tylko kasa się liczy. Wiecie ile dostają placówki zdrowia za tego covida? Grube tysiące więcej niż normalnie, i nie tylko na koszty - to gratyfikacje.
Gdzie są lekarze w przychodniach? Schowali się jak szczury przed chorymi. Niektórzy mają covida ale 99,9% ma inne swoje choroby. Gdzie jesteście? W gabinetach prywatnych za podwójną stawkę. Bohaterzy.
Chory ma problem a konował ma kasę.
Licho09:13, 31 października 2020
Szpital jednoimienny to znaczy że do takiego będą przyjmowani pacjenci tylko z jednym imieniem jak ktoś dajmy na to ma dwa albo nawet trzy imiona nie będzie przyjęty tylko odesłany do innego
morda ty moja23:08, 30 października 2020
Jak to wygląda? cudowne uzdrowienie wszystkich pacjentów szpitala i można zrobi szpital jedni imienny na wirusie COVID-19. Szpital który pamięta czasy Gierka nagle nie leczy ludzi którzy potrzebują pomocy... bo po co ?
Czy ktoś kiedy zada pytanie nie ile jest łózek dla COVID-19 tylko ile ludzi zmarło z powodu nie udzielania pomocy z powodu wypadku losowego, złamanie, zawału, zakrzepu, udar, itp.
Propaganda TVP i PIS rządzi wiec nim zdasz sobie z tego świadomość będziesz w ...... ( wszystkich świętych )

miłego wieczoru naiwniacy
Zakopian21:00, 30 października 2020
To moderstwo w liczbie mnogiej i pamiętajcie nie jesteście niewidzialni
les17:20, 30 października 2020
brawo 888 lesby w...
88816:07, 30 października 2020
@ala
Jak brak ci słów to zapytaj koleżanek ze spędów ... jakich masz użyć....Hehehe
Oskar16:01, 30 października 2020
888 - masz rację !!!
Strategia16:00, 30 października 2020
@nie łosotany
Przecież ogłoszona strategia zakłada właśnie takie przerzucanie pacjentów covid miedzy szpitalami a izolatoriami w zależności od ich stanu. Nie wiadomo tylko kto będzie przerzucał jak brakuje karetek, może firmy pogrzebowe - po drodze zahaczą o siebie.
nie łosotany15:36, 30 października 2020
Do tego lazaretu nowotarskiego , dość .Płace ubezpieczenie nie po to ,żeby mnie przerzucali jak worek kartofli z jednego do drugiego
nnn15:08, 30 października 2020
Teraz ludzie będą umierać na wszystko bo leczy się tylko covid
ala15:03, 30 października 2020
@ 888 Ty prostaku jeden. Brak mi słów. /.../
ech13:31, 30 października 2020
Proste - żeby się dostać do szpitala trzeba być zakażonym. Paranoja.
88813:31, 30 października 2020
Lesbije z protestów przyjmą zakażonych na mieszkania.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy przyjmiesz szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2?

Tak
Nie
Jeszcze nie wiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij