„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Rabka Zdrój
Rain
Wiatr: 19.224 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 19.44 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 22.968 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 16.02 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
25.10.2020, 15:50 | czytano: 1397

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na tym razem na wirtualną wystawę. „T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to unikatowa szansa zapoznania się z kompletną kolekcją okazów geologicznych Muzeum, zebranych przez Chałubińskiego w Tatrach.

Dr Marcin Warchałowski pisze o ekspozycji tak:

"Czasami dokumenty te są równie interesujące co same eksponaty. Świetnym przykładem są tak zwane „sygnaturki”, czyli małe karteczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych eksponatów. Dziś prezentujemy Wam jedną z nich. Na wystawie prezentowane są mikroskopowe zdjęcia preparatów mchów oraz szereg dokumentów związanych z eksponatami, których zazwyczaj się nie pokazuje na tradycyjnych ekspozycjach.

"T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to pierwsza wirtualna wystawa o doktorze Tytusie Chałubińskim. Wyjątkowość tej wystawy polega nie tylko na tym, że odbywa się w 200. lecie urodzin patrona Muzeum Tatrzańskiego. Jej głównym atutem jest jej otwarty charakter. Wystawa jest dofinansowana ze środków Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultury w sieci”.

Doktora Tytusa Chałubińskiego, najczęściej przedstawiamy jako wybitnego lekarza i społecznika. Czasami jako wielkiego miłośnika Tatr i Zakopanego. Często zapominając o jego osiągnięciach jako biologa. Tworząc naszą wystawę postawiliśmy sobie za zadanie przypomnieć naukowe dziedzictwo Chałubińskiego. Dziedzictwo, które zazwyczaj zamknięte jest w ciemnych i niedostępnych magazynach Muzeum, do których dostęp mają tylko wybrani. Chcemy pokaż artefakty, które pokolenia muzealników pieczołowicie opisywało, zabezpieczało oraz układało w szufladach i półkach regałów. Eksponatów niezwykle delikatnych i po dziś dzień cennych naukowo.

W 200. lecie urodzin Tytusa Chałubińskiego, dzięki magii Internetu, prezentujemy kompletną tatrzańską kolekcję geologiczną oraz część z kolekcji botanicznej przechowywanej w Muzeum Tatrzańskim. Pokazujemy nie tylko eksponaty w skali makroskopowej, ale też te których nie możemy zobaczyć nieuzbrojonym okiem. Udostępniamy bowiem, zdjęcie preparatów mchów wykonanych przez Chałubińskiego.

Pragniemy też przybliżyć historię potomków Tytusa Chałubińskiego, do dziś w sposób magiczny i nierozerwalny związanych z Zakopanem i Tatrami. Jednym z nich jest prawnuczka Tytusa, Kinga Chałubińska. Podobnie jak jej pradziadek, również uniwersytecki profesor nauk medycznych.

Chcemy wspólnie przypomnieć miejsca związane z patronem Muzeum. Tajemnicze, nieznane a może trochę zapomniane. Jednym z nich jest Las Chałubińskich pomnik przyrody, w samym sercu Zakopanego. Kolejnym zachwycającym miejscem są Wrota Chałubińskiego. Z tej granicznej przełęczy w głównej grani Tatr Rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Na symboliczną dla Kingi Chałubińskiej. Dolinę Ciemnosmreczyńską.

Mam nadzieję, że ta wirtualna wystawa przełamie nie tylko bariery geograficzne, ale będzie inspiracją dla współczesnych badaczy i miłośników Tatr. Będzie przypominać o przyrodniczym dziedzictwie pozostawionym przez „Króla Tatr”, patrona Muzeum Tatrzańskiego."

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas