Niedziela, 18 kwiecień 2021, Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
30.12.2020, 10:30 | czytano: 6818

MOT: "Otwórzmy stoki narciarskie i hotele dla ozdrowieńców i zaszczepionych"

Arch. Podhale24.pl

Małopolska Organizacja Turystyczna przedstawiła propozycje złagodzenia ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie sezonu zimowego 2020/2021.

- Decyzja o zamknięciu stoków narciarskich, a także obiektów noclegowych i gastronomicznych w okresie sylwestrowo-noworocznym i następującym bezpośrednio po nim skomasowanym dla całego kraju okresie ferii zimowych (planowanych obecnie do 17 stycznia 2021 r.) zaskoczyła wszystkich – przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego oraz samych turystów" - przypominają przedstawiciele MOT. - Wszyscy przygotowani byli na działanie w reżimie sanitarnym, ponieważ od wielu miesięcy wprowadzali kolejne zmiany, które gwarantować miały bezpieczeństwo turystów i pracowników. Zmiany te były kosztowne i wymagały wielkiego wysiłku i energii, a nierzadko przebudowania całego systemu pracy przedsiębiorstw, które, nie chcąc ogłaszać upadłości, musiały się do wprowadzanych obostrzeń dostosować.

Zasady sanitarne stosowane były z powodzeniem w obiektach noclegowych od wielu miesięcy, a na stacjach narciarskich od początku sezonu zimowego. Gestorzy stacji narciarskich ponieśli ogromne koszty związane z przygotowaniem i otwarciem stoków, które w większości przypadkach funkcjonowały w grudniu zaledwie kilka lub co najwyżej kilkanaście dni. Obecna sytuacja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla funkcjonowania tysięcy przedsiębiorców, utrzymania dziesiątek tysięcy miejsc pracy i wpływów do budżetów JST zlokalizowanych szczególnie w południowej części Małopolski.

W związku z powyższym Małopolska Organizacja Turystyczna apeluje o pilne złagodzenie nałożonych ograniczeń, biorąc pod uwagę stosowany wcześniej z powodzeniem dla powiatów wskaźnik ECDC, który mówi o skali zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni na 10 tys. mieszkańców. Wskaźnik do sześciu osób to strefa zielona, miedzy sześć a dwanaście to strefa żółta, a powyżej dwunastu czerwona. Stosując ten wskaźnik na dzień 28.12.2020 wg. oficjalnych danych rządowych prezentowanych na stronie www.gov.pl/web/koronawirus, wszystkie powiaty Małopolski znajdują się w zielonej strefie.

Biorąc pod uwagę powyższe, wyciągi narciarskie powinny być otworzone w pierwszej kolejności. Dla zapewnienie max. poziomu bezpieczeństwa korzystanie z infrastruktury turystycznej powinno być umożliwione ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym przeciw COVID-19, osobom na podstawie aktualnego negatywnego wyniku testu antygenowego oraz osobom posiadającym pozytywny wynik na obecność we krwi przeciwciał anty-COVID-19.

Jednocześnie apelujemy o wydłużenie okresu trwania ferii zimowych do 10 tygodni, co pozwoliłoby na zminimalizowanie ogromnych strat wśród przedsiębiorców oraz na uniknięcie niepotrzebnego kumulowania dużej ilości osób korzystających jednocześnie z infrastruktury narciarskiej.

Ponadto apelujemy o pilne przedstawienie szczegółów zapowiedzianej tzw. tarczy branżowej, z której środki mają trafić do gmin i powiatów z południa Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki - napisał prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń.

Stanowisko otrzymali: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Marszałek Sejmu RP
Parlamentarzyści z Małopolski, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Prezes Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Wolnomyślący16:02, 31 grudnia 2020
To się jeszcze przygotujcie na pozwy o dyskryminację od osób zdrowych ale bez szczepień i bez testów od tych które znają swoje prawa i nie poddają się tej całej psychozie.
nara09:32, 31 grudnia 2020
ski alpine: nie chodzi o same stoki. Stoki zamknięte to mniej ludzi w galeriach, sklepach itd. Narciarze zjazdowi mogą trenować na niektórych stokach, chyba, że chodzi ci o narciarzy "zjazdowych" na "oślich łączkach" w Białce.
zethones@o2.pl08:56, 31 grudnia 2020
Kolejnym krokiem /@antycovidian i @SS - w pełni się z Wami zgadzam/ będzie dyskryminowanie osób chcących zrobić zakupy czy choćby wejść do pociągu byle jakiego; takie zakusy są już w praworządnej, demokratycznej i unijnej Hiszpanii :) Stygmatyzacja, zabieranie podstawowych praw, ograniczenie swobód /np. wręcz zmuszanie do stosowania elektronicznego pieniądza/ doprowadzi do pełnej kontroli i uwięzienie w KL Europa.
Ol23:45, 30 grudnia 2020
Ze wam się nie czytać niechce .. a prawa to juz w ogóle. Proszę poczytać mec. PIOTRA SCHRAMM na fasie jest za darmo opinia prawna .. Widze ze czytać to się ludziom niechce a później placz . I gadają wiecznie o tych maseczko kagancach
biydok23:40, 30 grudnia 2020
Ech bizmesmeny...trza było nie brać kredytów! Nie żal mi was wcale!
stop dyskryminacji20:25, 30 grudnia 2020
na głupotę się zaszczepcie....i otwórzcie wyciągi dla najmądrzejszych albo zaszczepionych na głupotę :)
Cwaniacy20:06, 30 grudnia 2020
Z tego co widzę i słyszę to tylko właściciele mają jakieś ale.
Żeby dostać jakąś kasę trzeba zatrudnić pracowników na pełny etat na cały rok
Góral chce zarobić za dwa miesiące tyle żeby mógł wybudować następny pensjonat
bolo19:36, 30 grudnia 2020
Wirus covid NIE ZNIKNIE ale dzięki szczepionce organizm wytworzy p-ciała. A to dla myślących i.... .
idzie nowe19:03, 30 grudnia 2020
covid covidem żeby gawedz miała temat a od nowego roku wchodzi podatek cukrowy 10% droższe napoje typu cola i pdatek // małpkowy// przy małych butelkach wódki a potem.......może podatek trumienkowy ..żeby przejść na bardziej ekologiczną forme pochówku czyli do pieca i po sprawie..
wirusik18:47, 30 grudnia 2020
Płaskoziemcy, antyszczepionkowcy - dla was powinni wdrożyć osobne leczenie......wiem to ciężkie przypadki
kk18:28, 30 grudnia 2020
Nie dajcie sobie wszczepiac chipa
Ciupaga w ręce18:01, 30 grudnia 2020
Oni sobie przypomną o Was jak przyjdą wybory. Teraz to oni mają Was gdzieś. Teraz tylko możecie liczyć na siebie. Otwierać wszystko albo bankructwo.
z tąd17:07, 30 grudnia 2020
@ali.Walnij się jak masz czym i w co.
rekrut16:31, 30 grudnia 2020
Chciałbym przypomnieć, że celem ferii jest wypoczynek młodzieży, a nie zarobek hotelarzy. Co to za przerwa semestralna na tydzień przed Wielkanocą? Każdy biznes ma ryzyko. Widocznie nie doszacowaliście go, więc sprzedajcie i przebranżowcie się
ali16:28, 30 grudnia 2020
kasa , kasa , kasa wiecej kasy .......
zły14:33, 30 grudnia 2020
Dla normalnych nie dla zmanipulowanych, panikarzy,przewlekle chorych na katar,płaskostopie,przerost paznokcia w szóstym palcu, ,,dziadów,, i na inne pierdóuły bezobjawowe.Brak mamy żeby pieluchę ,kakao zrobiła,kompa włączyła bo się lekcje zaczynają(jest ich wiele)tragedia światowa.
paranoja14:22, 30 grudnia 2020
FASZYZM pod przykrywka falszywego wirusa.
kalkulator13:53, 30 grudnia 2020
@zs
"Nie otwierać dla nikogo, w sumie już w tym sezonie zimowym nie otwierajcie to wszystko jest dla naszego dobra, Wasz rząd chce dla nas dobrze podporządkujcie mu się tak jak to zrobiliście podczas wyborów"

Odbieram to jako sarkazm.
ski alpine13:16, 30 grudnia 2020
Dlaczego tak krytykujecie komentujący? Chodzi o otworzenie stoków i wyciągów na wolnym powietrzu. Narciarze są zamaskowani, w goglach i rękawicach. Czy bezpieczniej jest w markecie na zakupach czy w kościołach? Narciarz zjazdowy nie pojeździ wirtualnie, jak kolarz na trenażerze, nie zrobi treningu w domowej siłowni. Do 27.12. było wszystko ok. Reżim sanitarny był zachowany, kawa, czy herbata na wynos, na tarasie. Nie domagamy się otwarcia hoteli i restauracji tylko stoków!
ww13:10, 30 grudnia 2020
segregacja jak za hitlera!!!!!!!tego chcecie pisiory!
zs13:01, 30 grudnia 2020
Nie otwierać dla nikogo, w sumie już w tym sezonie zimowym nie otwierajcie to wszystko jest dla naszego dobra, Wasz rząd chce dla nas dobrze podporządkujcie mu się tak jak to zrobiliście podczas wyborów. Ps. zajmijcie się może robieniem rewolty odnośnie wprowadzanych nowych podatków a nie hotelki stoki sratypierdaty...
antycovidian12:20, 30 grudnia 2020
Zaprzestać SEGREGACJI sanitarnej - bez podziału na zaszczepionych i nie zaszczepionych. Dosyć z dyskryminacją ludzi, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą być zaszczepieni a przez fanatyków szczepień te osoby są stygmatyzowane i wyrzucane "poza nawias" !!! kto wam dał do tego prawo !!! Jak powiedział Pan Mentzen "bandycki rząd - bandyckie metody sprawowania władzy" - napuszczanie jednych grup społecznych na drugie.

Do korzystania z wyciągów - albo wszyscy, albo nikt.

Zero jakichkolwiek przywilejów - benefitów dla zaszczepionych.
klio11:52, 30 grudnia 2020
Wyciągi będą otworzone jak tylko jagna przestanie się pokazywać na Podhalu.
SS11:48, 30 grudnia 2020
Mówiło się o selekcji ludzi na samym początku pandemi. Proszę jeszcze kazać nosić opaski i utworzyć getto dla niezaszczepionych i nieuzdrowionych.
Cukiernik11:31, 30 grudnia 2020
Teraz gada się tylko o hotelach i stokach a tu cicho wprowadzane są NOWE PODATKI a jest ich SPORO
zielony11:21, 30 grudnia 2020
Dutki , dutki , kochane dutki , wiecej dutków ...... zdrowie i śmierć nie ważna , tylko kasa się liczy !!
Edi11:10, 30 grudnia 2020
Szczepionka nie gwarantuje zniknięcie covida. Więc chyba ktoś się zagalopował.
Henryk11:08, 30 grudnia 2020
Zaczeła sie segregacja. Mam przeczucie że cały cyrk covidowy zakończy tylko rewolucja, i to nie jest wcale pokojowe rozwiazanie.

Przykre to wszystko
chee10:51, 30 grudnia 2020
Pierwsi w pełni zaszczepieni (2 dawki) będą 17.01, garstka ludzi, w większej ilości pewnie w okolicach marca. Jeśli chodzi o ozdrowieńców to wydawane jest zaświadczenie "ozdrowieńca"? Jak i kto to będzie sprawdzał? Co do testów to biorąc pod uwagę podejście części rodaków do tzw. reżimu sanitarnego można powiedzieć od wymazu do wyniku można 10 razy się zarazić. I jeszcze jedno pytanie czy będą to badania zlecane przez lekarza pierwszego kontaktu czy płatne przez tego co chce pojeździć na nartach. Jaki panuje reżim sanitarny na stokach to widziałem. Reasumując, nikt nie płacze nad właścicielami siłowni czy też innych zamkniętych od dłuższego czasu zakładów pracy, najbiedniejsi są zawsze właściciele wyciągów, są tak biedni że niektórzy wykazują straty by uniknąć płacenia podatków. Nie mówiąc już o tym jak Ci biedacy traktują pracowników. To tyle.
88810:47, 30 grudnia 2020
Myślę że to uczciwa propozycja.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij