Sobota, 27 luty 2021, Imieniny: Romana, Makarego, Lutomira
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 56
Clouds
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 56
Clouds
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 56
Clouds
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 29.628 km/h Wilgotność: 56
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
15.01.2021, 15:15 | czytano: 7547

Nowy MOK bez dawnego "Pegaza"

arch. Podhale24

NOWY TARG. W ramach prowadzonego remontu i przebudowy Miejskiego Ośrodka Kultury zmieni się nie tylko bryła, powierzchnia użytkowa i funkcjonalność budynku. Metamorfozie ulegnie także widniejący na ścianie budynku charakterystyczny motyw "Pegaza".

Licząca sobie kilka dekad piękna płaskorzeźba przedstawiająca skrzydlatego konia została wykonana z barwionego cementu. Jej autorami byli Wacław Czubernat i Marek Medwecki. Podczas prac remontowych została usunięta.

- "Pegaz" będzie zrobiony, ale inny. Motyw będzie nawiązywał do pierwowzoru - potwierdza nowotarski Urząd Miasta to, co zasygnalizowano już 5 lat temu, gdy zaprezentowano nowy projekt Miejskiego Ośrodka Kultury.

Nowa elewacja MOK wykonana zostanie z kamiennych płyt i "Pegaz" - także kamienny - zostanie wkomponowany w kamień.

Gdy w 2016 roku zaprezentowano zwycięski projekt łódzkiej Pracowni Architektonicznej PA&B Jarosław Głosek, pojawiły się głosy protestu, bowiem nowa aranżacja nie przewidywała innego charakterystycznego elementu, czyli fontanny z baranami. Ten element zostanie jednak zachowany.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Michal09:55, 18 stycznia 2021
Kuń był mój i z mojej ręki zginoł.
koko22:27, 16 stycznia 2021
Pewnie zamiast Pegaza dostaniemy kolejnego potwora jak ten, co straszy na rynku...
Janusz21:02, 16 stycznia 2021
Przypominam historię tego nieszczęścia inwestycyjnego - miało być za 15 mln, ale Watycha najwyraźniej nie doczytał, nie dopatrzył i nie doszacował granicznej kwoty na modernizację MOK. Potem przewalono jakąś nonszalancką szarżą ułańską 25 mln (do dnia dzisiejszego radni nie wiedzą czy chodziło o kwotę netto czy brutto) głosami większości rady, która gwarantowała światowy poziom realizacji, hahhahaha. Życie bardzo szybko zweryfikowało totalny brak kompetencji w gospodarowaniu groszem miejskim przez nowotarski tercet egzotyczny Watycha-Stegowa-Wojtaszek. Zresztą już po wtopach w prostym zadaniu jakim były kawiarenki na Rynku można było się spodziewać, że to trójka wybitnych fachowców mających prawo jak i ekonomię czy racjonalne myślenie w głębokim poważaniu. Niestety takie luzactwo i bylejakość w przestrzeganiu prawa jak i ekonomii mszczą się bezlitośnie. Ale co tam, bawimy się dalej. Jesteśmy obecnie na poziomie 36 mln i Nowy Targ musi się przygotować na srogie rozczarowanie, że to tylko początek tej drogiej zabawy. Karawana jedzie dalej. Pomysłów na zmarnowanie pieniędzy Pani i Pana też mają bez liku, wystarczy posłuchać sesji RM. W tych okolicznościach nawet mitologiczny Pegaz zdechł na tej lokalnej ścianie płaczu, będącej znakiem rozpoznawczym kultury miejskiej dla kilku pokolen Nowotarżan.
Pik11:52, 16 stycznia 2021
Pani Joanno bo z tym pegazem to jest tak, jakby kiedyś, ktoś Panią po 40 latach wymazał z historii nowotarskiego samorządu a na Pani zdjęcie nakleił fotografię kogoś innego. A gdzie Dyrektor? Czemu na to pozwolił?
Dyzma10:15, 16 stycznia 2021
Kiedys ludzie napływowi coś tworzyli fascynujac się folklorem, klimatem Podhala w szacunku do tego. Teraz jednym ruchem niszczą. Pani Zastepczyni, Pan Dyrektor i Pan Architekt podeptali część tradycji, odebrali pewną tożsamość tego miejsca. Skuli rzeźbę bez żalu.
Smutne Drzewo04:36, 16 stycznia 2021
@KTM
Brawo, w punkt!
Maria00:24, 16 stycznia 2021
A gdzie jest konserwator zabytków ???????
Aj22:16, 15 stycznia 2021
To co jest na wizualizacji MOK PO REMONCIE to koszmar nowego wizerunku Pegaza. Proszę nie niszczyć dzieł twórców i szanować prawa ich spadkobierców.
oburzony21:33, 15 stycznia 2021
No to w nowego Pegaza trzeba wkomponować podpisy "twórców" tak jak na pomniku pod płotem obok lodowiska. Nieprawdaż panie burmistrzu!
K.21:19, 15 stycznia 2021
Umówmy się, że ani pegaz, ani barany specjalnie piękne nigdy nie były. Zobaczymy, jak będzie teraz.
PARADOKS20:37, 15 stycznia 2021
Drażni mnie nazywanie INWESTYCJĄ wydanie z budżetu ze 40 milionów na remont MOK pewnie z 10 milionów na nową bibliotekę i 4 milionów na utrzymywanie kultury na czas remontu.
INWESTYCJA to sposób działania biznesowego mająca na celu w założonych BIZNES PLANACH powiększenie i wygenerowanie zysków dla inwestującego -stworzenie nowych miejsc pracy czy usprawnienie unowocześnienie produkcji czy usługi .
TU PARADOKSALNIE IM WIĘCEJ ZAINWESTUJEMY TYM WIĘCEJ WYGENERUJEMY PRZYSZŁYCH KOSZTÓW .
Proszę nie nazywajcie remontu MOK inwestycją tyko wydatkiem .
Wandale20:27, 15 stycznia 2021
Pegaz Marka Medweckiego to część naszej kultury i część historii naszego miasta -dziedzictwa , sztuki - to była piękna płaskorzeźba .
TKM19:53, 15 stycznia 2021
Bo to proszę Państwa jest miasto barbarzyńców i kiczu.

Zamiast pięknej i postmodernistycznej bryły będziemy mieli kolejny bunkier, zupełnie oderwany od otaczającej go przestrzeni.

Zamiast stylowych i artystycznych elementów małej architektury lub unikatowych dekoracji architektonicznych mamy śmieszne i karykaturalne owce ulepione przez twórcę przydrożnych krasnali. Mamy też fruwające wstążki zamiast liści na drzewach i samych drzew.

Zamiast komisji konkursowych mamy mało krytyczne towarzystwo wzajemnej adoracji aprobujące niedorzeczne pomysły władzy.

Zamiast kompetentnych radnych potrafiących uruchomić wyobraźnię grupę klakierów, bo przecież szkoda się narażać władzy.

Zamiast debaty o rzeczach ważnych jakieś jarmarczne pyskówki albo prymitywne ustawki podnoszące wiarygodność i powagę burmistrza i jego świty.

To jest proszę Państwa nasz nowotarski Miś. To jest Miś na skalę naszych możliwości.
A Pegaz?
A Pegaz musiał ulec sile bezduszności, majzla i młota, bo to swoista metafora niszczenia wartości przez lokalnych troglodytów.
nowotarżanka19:50, 15 stycznia 2021
Ja też rozmawiałam z panem z Domu Kultury i zapewnił,że Pegaz i fontanna z baranami zostanie.Widac,że fontannę robią nową,więc i barany mam nadzieję,że zrobią nowe,oby.
tutejszy19:23, 15 stycznia 2021
Mam nadzieję, że chociaż Barany pozostaną
grubo zjeś19:02, 15 stycznia 2021
A niech tam hockeiste wstawią...
Albo Barana przeca to NEW TORK
alik17:54, 15 stycznia 2021
Tą płaskorzeźbę można było zdjąć! Ale kto się obecnie "liczy" z elementami kulturowymi miasta?
Teraz to najważniejsze są "schody do nikąd!!
niech żyje bal17:52, 15 stycznia 2021
Widocznie Asi się nie podobał
rysiek17:51, 15 stycznia 2021
Wielka szkoda. To była piękna płaskorzeźba.
Jolasia16:42, 15 stycznia 2021
Pegaz na elewacji MOKU-u został umieszczony w książce Kolor i blask - Bożena Kostuch, jako ceramika architektoniczna po 45 roku. Czyż to nie zabytek, dzieło sztuki ???
Adam15:34, 15 stycznia 2021
Do: bo ona tak chciała - Dajże już spokój.
avivat15:33, 15 stycznia 2021
Panie Watycha pana słowo jest tyle warte co zeszłoroczny śnieg! Jest pan człowiekiem bez słowa, honoru o ambicji nie wspomnę!
bo ona tak chciała15:00, 15 stycznia 2021
Przecież pan burmistrz zapewniał że będzie Pegaz p. Czubernata. Szok po raz kolejny nas oszukał.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij