Wtorek, 02 marzec 2021, Imieniny: Heleny, Henryka, Halszki
Jabłonka i okolice
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 65
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 65
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 65
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 75
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 65
Clear
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 65
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
24.01.2021, 18:50 | czytano: 4365

Rusza procedura dzierżaw nowych obwodów łowieckich

zdj. Edward Siarka/FB

- Cały model organizacyjny łowiectwa zostanie usprawniony - komentuje Edward Siarka, który odpowiadać ma za procedurę zawierania nowych umów dzierżaw obwodów łowieckich.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się już rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców. "Jest to długo oczekiwany akt prawny otwierający procedurę zawierania nowych umów dzierżaw obwodów łowieckich. Uważna lektura rozporządzenia jest obowiązkiem każdego członka koła łowieckiego, zaś członków zarządów kół w szczególności, gdyż to na ich barkach spoczywa teraz wysiłek przygotowania poprawnych formalnie i merytorycznie wniosków w sprawie wyłonienia dzierżawcy" - komentuje Polski Związek Łowiecki.

Ważne są terminy składania wniosków, co jest uzależnione od tego czy na terenie danego województwa sejmik uchwalił już podział na nowe obwody łowieckie. Nowy podział oznacza utworzenie nowych obwodów łowieckich i to nawet wówczas jeśli dotychczasowe granice obwodów nie uległy zmianie. Terminy na złożenie wniosku są nieprzywracalne; koło, które uchybi terminowi na złożenie wniosku utraci swój obwód.

PZŁ zapowiada, że w dniu wejścia w życie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, czyli 29 stycznia br. na stronie głównej Polskiego Związku Łowieckiego pojawi się jednolity druk dla wszystkich dzierżawców obwodów łowieckich. Dodatkowo Zarząd Główny przygotowuje materiał instruktażowy, który krok po kroku będzie wyjaśniał w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek o dzierżawę.

W obecnym stanie prawnym sejmiki województw muszą podjąć uchwały w sprawie granic obwodów tak, by weszły one w życie najdalej w dniu 31 marca 2021 r. kiedy to z mocy prawa uchylony zostanie dotychczasowy podział województw na obwody łowieckie.

Nadzór nad procedurą zawierania nowych umów dzierżaw obwodów łowieckich powierzono wiceministrowi środowiska, Pełnomocnikowi Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, posłowi Edwardowi Siarce.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Besala12:10, 26 stycznia 2021
do Jan
Zgodnie z Pana logiką, gdybym krytykował złodzieja, to musiałbym wypowiadać się merytorycznie o jego fachu! Niestety, obce mi są arkana myślistwa, ale mam prawo uważać je za barbarzyństwo. Istnieją w Polsce służby leśne, które powinny być odpowiedzialne za właściwy stan lasów i puszcz oraz powinny odpowiadać za dobrostan żyjących w niej zwierząt! I to służby leśne powinny mieć prawo odstrzału zwierząt chorych czy też niebezpiecznych. Znam trzy rodzaje myśliwych. Pierwsi strzelają do zwierząt kierowani atawistyczną żądzą, drudzy traktują to jako hobby - mogą się spotkać, postrzelać i napić przy ognisku, jeszcze inni traktują łowiectwo jako źródło stałego dochodu i często trudno ich odróżnić od kłusowników. Są oczywiście i typy mieszane. Nie ma już w łowiectwie nic szlachetnego.
nie bedzie chleba bedzie syr11:00, 26 stycznia 2021
No i się nam myśliwi obrazili- a już myślałem że mi któryś odpowie kiedy przestaną traktować las jak tuczarnie gdzie przez cały rok dokarmiają zwierzęta kukurydzą i innym świństwem? A p. S. ma proste zadanie- mianowanie nowych myśliwych bez stażów, chodzenia w nagonce i innych takich, z członków nowych elit i przydzielenie im obwodów łowieckich.
Takie jest moje zdanie10:11, 26 stycznia 2021
I ktoś by pomyślał, że poseł nawrócił się przy projekcie ustawy ze zwierzątkami ?!?!
ALE NIE !!!

Kaczyński pomachał ciepłą posadką i posła złapał na przynętę?!?
Besala16:30, 25 stycznia 2021
No i się nam uaktywnił Pan Poseł! Od listopada podhalańscy przedsiębiorcy walczą w różny sposób o przetrwanie, ale wsparcia od Pana Posła Edwarda Siarki się nie doczekali. Ale strzelanie do bezbronnych zwierząt, co jest atawizmem, Pana Posła, nawet chyba Pana Ministra, Edwarda Siarkę zmobilizowało do wyjścia z ukrycia. Nieprzypadkowo Pani Poseł Anna Paluch była przyboczną byłego ministra słynącego z niszczenia polskich puszcz i zapalonego myśliwego. Pani Poseł jest gorącą zwolenniczką uczestniczenia dzieci w polowaniach. No właśnie, czym skorupka... to na starość zapisze się do wiadomej partii i sobie postrzela i do wilka, i do jelenia i do zajączka. Nie dziwi mnie, że w partiach będących obecnie u władzy jest tylu zwolenników strzelania.
nie bedzie chleba bedzie syr13:09, 25 stycznia 2021
Do Jan-i cóż Cię tak zażenowało Ty dobry i wrażliwy człowieku strzelający bezmyślnie do bezbronnych zwierząt? Łowiectwo to było wtedy kiedy od wyniku polowania zależało przeżycie rodziny nie dziś.
Również tym, co nie wiedzą11:46, 25 stycznia 2021
Napisałem komentarz - odpowiedź związaną z tematem w którym akurat się orientuję, dla kogoś spod nicku "ewka"

Niestety, "poszedł w las", jedynie pisanie o niczym ( z całym szacunkiem dla komentujących) się wyświetla.

Efekt tych wszystkich opisanych działań będzie podobny.

Poważnie? Moderator.
Panie EDKU jest Pan tam?11:24, 25 stycznia 2021
Panie Siarka, do roboty, dla swoich wyborców, którzy z dnia na dzień tracą pracę i oszczędności życia. Szpital w Nowym Targu nie funkcjonuje. Pan Edward się cieszy, bo wysoka pensja z dodatkami i nagrodami wpada co miesiąc w przeciwieństwie do ludzi którzy na niego głosowali. Oni zamiast robić uśmieszki na plakaty, muszą się zastanawiać za co wykarmią dzieci.
piotrek10:50, 25 stycznia 2021
widziałem pod miedzą grupę zajęcy co to śmiała się w niebogłosy jak się dowiedziała kto jest odpowiedzialny za przetargi na obwody łowieckie ...
jeleń10:27, 25 stycznia 2021
PIS to taka partia która najpierw stwarza problemy żeby potem z nimi walczyć..i otrąbić sukces w TVP......
Jan09:44, 25 stycznia 2021
Witam
Jako stary myśliwy, z żenadą czytam te komentarze, ludzi- tak myślę - nie mających nic wspólnego z łowiectwem.
Proszę o merytoryczne wpisy....jeśli oczywiście musisz zabrać głos!

Myśliwy Jan O.
Również tym, co nie wiedzą08:33, 25 stycznia 2021
@ ewka
Miałem nic nie pisać w komentarzu, bo mam wrażenie, że właśnie nic się nie zmieni.
Z Raby Wyżnej do Jeleśni gdzie mieszka przewodniczący Naczelnej Rady Łowieckiej jest niedaleko.
Pan E. Siarka z całym szacunkiem, nie wygląda na człowieka zdolnego wprowadzić konieczne zmiany, lub zdolnego pokazać "kto tu rządzi".

A, wreszcie trzeba by to pokazać!
Tak zwany PZŁ który historycznie z tą organizacją nie ma nic wspólnego, to ostatni bastion komuny. Od 70 lat, od czasu gdy powołał go B. Bierut
tkwi niezmiennie razem z "dzierżawionymi" obwodami w tym samym miejscu i czasie.
Koła składają się z tych samych ludzi, tyle , że już w drugim lub trzecim pokoleniu. Po kilka tych samych nazwisk. To oni decydują kogo przyjmą do koła, sami członkostwo w nim mają na zasadzie prawie dziedziczenia.

Tak samo jest z obwodami, użytkują je od lat. Obwodów jest około
5 000, kół łowieckich około 2 500, niektórzy użytkują po 3 obwody do 30 000 ha.
Przez zmiany w rodzajach upraw (wzrost powierzchni upraw kukurydzy)
zwierzyny jest coraz więcej, nie jest ona należycie ewidencjonowana
w rocznych planach hodowlanych. Przepisują tabelki z roku na rok
bo tak najłatwiej. Wskutek tego szkody łowieckie są coraz większe
i tym samym problemy z rolnikami, którzy też już nie są tymi co dawniej. Nie zamierzają swoim kosztem żywić tej zwierzyny.

Liczba tych rzekomych "bierutowskich" myśliwych od lat jest w liczbie niewiele ponad 120 000. Nie zaliczają stażystom stażu gdy są nie z ich grona. Nie chcą by rosła liczba myśliwych nie przyjętych do kół, mających status - niezrzeszonych. To jest potencjalna konkurencja.
Nawet nie mając obwodu łowieckiego dziesięciu myśliwych może założyć koło, i wystąpić o jego przydzielenie - właśnie teraz jest ten moment.
I o to jest ta wrzawa i Twój - lament. Wszak Ty to wiesz.
Dzierżawa obwodu do tej pory była za grosze - dosłownie.
Była propozycja by robić to na zasadzie licytacji, ale jakoś o tym cisza.

Jeden OBWÓD - jedno KOŁO to powinna być zasada, nie będą ich przerastać koszty szkód łowieckich.
Drugi obwód mógłby być dodany czasowo, dopóki nie wystąpi o niego nowe koło. Byle tylko nie były to nowe stare koła powstałe przez ich "pączkowanie".
Sytuacja w PZŁ jest fatalna. W zarządach okręgowych przypadkowi ludzie, większość wybierana jeszcze "demokratycznie" przez stare układy. Nagminnie nie stosuje się prawa ( mam nadto dowodów),
marnuje się pieniądze bez żadnej odpowiedzialności.

Czy temu wszystkiemu podoła p. minister Edward Siarka? Raczej wątpię.
Boję się, że będą to zmiany o jakich mówił pewien klasyk:

"Wszystko musi się zmienić, by wszystko zostało po staremu"

Tak więc, "nie płacz ewka", to będzie tylko - "reorganizacja"
Filozof08:15, 25 stycznia 2021
Jak historyk zajmuje się łowiectwem to nie ma się czemu dziwić
gość08:09, 25 stycznia 2021
Dużo chodzę na grzyby ,jagody nie na zarobek dla przyjemności. Nigdy nie widziałam stad zwierząt ale widziałam dużo ambon i flaszek po wódce
rentgen*08:07, 25 stycznia 2021
mam nadzieje ze pan poseł to tak z troski i dobra dla myśliwych zajął sie tak palącym problemem w obecnych czasach? I sam nie ma uprawnień myśliwego i jest to bezinteresowna pomoc dla tej grupy "zawodowców". Ależ w tym ministerstwie sa ważne problemy widocznie nie ma innych.
nie bedzie chleba bedzie syr03:27, 25 stycznia 2021
Do Ewka- Ty chyba jesteś z tych polujących, bo suchary na wyprawę do lasu już masz.
ewka22:04, 24 stycznia 2021
Obwody Łowieckie są ustalone i funkcjonują dziesiątki lat i po co kombinować? Ano żeby ludziom dać w kość, trzeba nowe podania, nowe zaświadczenia, nowe uchwały.Tylko po co? Po to żeby pokazać że się ma władzę, żeby namieszać, żeby ludzie niepotrzebnie się napracowali.Jest taka anegdota, jak powołuje się niekompetentnego człowieka na dyrektora, to co on robi -"reorganizację".
Bobowniok spod łopatu21:11, 24 stycznia 2021
Do mojego prywatnego lasu proszę nie wchodzić!
piotrek20:06, 24 stycznia 2021
gościu zna się na wszystkim ...
nie bedzie chleba bedzie syr20:01, 24 stycznia 2021
Ten problem jest już rozwiązany- bezrobotni i zbankrutowani przedsiębiorcy będą chodzić w nagonce jak się Pany będą bawić.
Obserwator19:34, 24 stycznia 2021
"SZCZERY" uśmiech P. Siarki i wszystko jasne
ciekawe18:54, 24 stycznia 2021
Tak kluczowa sprawa obecnie. A jak tam lobbowanie w sprawie pomocy dla przedsiębiorców z Podhala w czasie pandemii?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij