Poniedziałek, 19 kwiecień 2021, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 39
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 1.512 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 90
Rain
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
31.01.2021, 11:32 | czytano: 3178

Podhalańskie gminy znalazły się na rządowej liście wsparcia

Gminy górskie, które borykają się ze skutkami pandemii, czyli zamrożeniem turystyki - mają zostać objęte wsparciem. Jak juz informowaliśmy - do 12 lutego gminy górskie mogą wnioskować o środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z przeznaczeniem na inwestycje związane z usługami turystycznymi. Program pomocy wynosi miliard zł.

W wykazie gmin objętych wsparciem jest Czarny Dunajec, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Czorsztyn, Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Rabka Zdrój, Spytkowice, Szaflary, Szczawnica, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin oraz miasto Zakopane.

Wsparcie dla gminy wynosi: 40% wysokości wydatków poniesionych przez gminę na realizację inwestycji, średniorocznie w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 000 000 zł lub 80% utraconych przez gminę dochodów z tytułu wprowadzenia, za wybrane albo wszystkie miesiące pierwszego kwartału 2021 r., na podstawie art. 15p ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie: usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych lub usług ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 49.39.Z – działalność kolejek linowych naziemnych, kolejek linowych, wyciągów orczykowych i wyciągów narciarskich, pod warunkiem że nie są częścią miejskiego lub podmiejskiego systemu komunikacji.

Środki moga być przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację:
- szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;
- placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;
- parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego; skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;
- infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, w szczególności dróg, chodników, oczyszczalni ścieków.

Gmina może złożyć tylko jeden wniosek. Termin składania wniosków mija 12 lutego br.

opr. s/
najnowsze informacje
komentarze
Janusz14:28, 31 stycznia 2021
Jakbyście wy, Górale nie głosowali na PiS, to byście mogli uczciwie zarabiać teraz pieniądze. A tak, będziecie musieli sprzedać wasze pensjonaty, hoteliki, samochody aby mieć na miskę ryżu. Wcale mi was nie szkoda, mogliście głosować na Konfederację.
POLAK14:18, 31 stycznia 2021
Jakie wsparcie na zakopiance znowu korek niby kwatery PENSJONY ZAMKNIĘTE .ŚCIEMA PAZERNOŚĆ I CHAMSTWO.Ci ludzie z rejonu podhala nigdy nie POJEDZĄ JEDNĄ RĘKĄ ZAWSZE DWOMA. /.../
Miastowy13:45, 31 stycznia 2021
W Mieście pieniądze pójdą na deptak do Bramy w Gorce? Choć widziałbym tez gruntowną modernizację Krzywej, tak, żeby był z niej deptak z prawdziwego zdarzenia - ławeczki, drzewa, ładne latarnie, wyrównanie poziomu tj likwidacja krawężników i chodnika na odcinku od Kolejowej do Długiej i WYPĘDZENIE STAMTĄD SAMOCHODOW! To co się teraz dzieje na deptaku, to skandal. Powinien być zakaz wjazdu i parkowania.
Mieszkaniec13:01, 31 stycznia 2021
Pamiętam plakat wyborczy z uśmiechniętym Watychą na wyciągu narciarskim. I co? I nic. Ja już nie wierzę temu człowiekowi. Nowy Targ cofnął się w rozwoju o lata świetlne
pięć gwiazdek trzy gwiazdki12:47, 31 stycznia 2021
Wsparcie za nasze pieniądze. Genialne. Okraść obywatela, nie dać mu pracować a później jałmużna. Tylko PiS by to wymyślił.
Dajcie nam pracować, to nikomu pomagać nie będzie trzeba. Ludzie zarobią to i gmina kasę mieć będzie.
Z MIASTA11:41, 31 stycznia 2021
I tak padną ci co mogli zarobić gdyby nie zakazy ..A dostaną ci co nic w tym zakresie nie zrobili np. M NOWY TARG -np. zaniechanie wyciągu na Dziubasówki
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij