Niedziela, 11 kwiecień 2021, Imieniny: Filipa, Leona, Jaromira
Jabłonka i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 47
Clouds
13°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 47
Clouds
14°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 47
Clear
18°
Wiatr: 27.792 km/h Wilgotność: 34
Clouds
17°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 39
Clouds
13°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 47
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
05.02.2021, 17:15 | czytano: 4295

Projekt "Nowy Targ undergroud", bo każde miasto ma swoje zapomniane historie...

- Potrzeba utworzenia projektu "Nowy Targ underground" zrodziła się w ekipie "Otwórz oczy, patrz" - kanału YouTube poświęconego turystyce. Szukając materiałów do filmów, docieraliśmy do ludzi, którzy dzielili się wiadomościami, rodzinnymi opowieściami. Tak zaczęła się tworzyć fascynująca opowieść o miejscach, ludziach i wydarzeniach, które odeszły już w niepamięć - tłumaczą eksploratorzy.

"Nowy Targ underground" będzie filmową wędrówka przez Nowy Targ jakiego prawdopodobnie znaczna część mieszkańców - zwłaszcza tych młodszych i nowo przybyłych - nie zna, nie mówiąc już o turystach. Bo każde miasto ma swoje zapomniane historie. Nie inaczej jest w przypadku Nowego Targu. Podhale24 będzie patronować temu pomysłowi.

Pod koniec stycznia pokazaliśmy Czytelnikom film z wyprawy do Color Parku. Zapis tzw. urbex-u, czyli miejskiej eksploracji wzbudził Państwa zainteresowanie, a twórcy otrzymali mnóstwo sugestii i próśb o kolejne materiały. - Chyba w każdej z wiadomości, którą otrzymaliśmy przejawiała się tęsknota za Nowym Targiem i ogromny sentyment do miasta. Dzielą się z nami swoimi wspomnieniami, często bardzo osobistymi - mówią autorzy materiału.

- Stosując się do Waszych sugestii, zaczęliśmy się przygotowywać do kolejnych filmów. Pytamy, dzwonimy, chodzimy do różnych ludzi, którzy coś mogą wiedzieć na różne tematy. Historii i opowiadań jest ogrom, sprzed 30, 50 i 70 lat (i więcej). To co nas uderzyło, to ile ludzie wiedzą, choć niestety czas gra na naszą niekorzyść. Wielu już odeszło. Ale dzieci, wnuki mają jakieś szczątkowe informacje. Trzeba to teraz zebrać w całość, zweryfikować - dodają.

Jednym z niedawno opublikowanych filmów jest wyprawa na teren starego szpitala w Nowym Targu:


Ale eksploratorzy nie ograniczają się tylko do Miasta. Ostatni materiał zrealizowany został w Ochotnicy Dolnej, gdzie w grudniu 1944 r. amerykański bombowiec Liberator o nazwie bocznej "California Rocket" zakończył swój lot w Gorcach. Uratowało się 8 członków załogi. Dziewiąty, dowódca samolotu na zawsze pozostał w leśnych ostępach. Świadectwem tamtych wydarzeń jest uroczysko pamięci na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego w miejscu, gdzie rozbił się samolot i można oglądać jego szczątki.


s/
najnowsze informacje
komentarze
bury15:25, 11 lutego 2021
lekcja z history @Do domorosłego historyka

A może to zrobił I Batalion 1PSP który być może wpadł nawyk szabrowania rzutów, bo wiadomo jest notatkach że Inspektor?Borowy? odnotował, że w czasie odbiorów zrzutów, w listopadzie i grudniu 1944 r., dochodziło do ?sortowania? i przywłaszczania broni, konserw,zegarków, herbaty, papierosów, skarpet itp. przezdowódcę I Batalionu 1PSP AK23. Działo się to po za jego wiedzą, stąd o tej sprawie miał rozstrzygnąć
podziemny sąd, w kwietniu 1945 r. Wygląda na to że I Batalion 1PSP szabrował co popadnie ,wiec proszę nie obrażać Ogniowców gdy się nie ma dowodów.

źródło: Zrzuty aliantów
zachodnich na ziemi
limanowskiej w 1944 r. Bukowiec
Do domorosłego historyka06:00, 11 lutego 2021
Przecież wszystkich zabili ogniowcy wcześniej i obrabowawszy z papierosów.
emi12:22, 8 lutego 2021
do widz - a ja jestem pełna podziwu dla tego Pana jako ojca. Każdemu dziecku takiego życzę, bo to wcale nie ciąganie dzieci tylko zarażanie pasją, podsycanie ciekawości świata, budowanie wspaniałych i trwałych więzi. Tak trzymać! I chłopaki też fajne.
ET21:54, 7 lutego 2021
Pomysł fajny. Pan niestety niewygotowany.
widz19:20, 6 lutego 2021
brawo Rufio, temat nie ogarnięty - brak wiedzy i robienie na szybko kolejnych materiałów, ciąganie dzieci po takich miejscach to proszenie sie o kłopoty
Tadeusz Morawa syn żolnierza AK-WiN19:17, 6 lutego 2021
W tekście napisano szczątki samolotu co jest oczywistą nieprawdą.Jest to atrapa samolotu wykonana w latach 90-tych.
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK, WiN11:18, 6 lutego 2021
Uratowało się 9 członków załogi, a nie jak podano w tekście 8.Zginął William Beinbrink, obok Polany Młacnego ,gdzie jest jego upamiętnienie w miejscu gdzie poniósł śmierć ,stoi tam krzyż.
Rufio09:03, 6 lutego 2021
Panowie, trzeba było zabrać ze sobą kogoś kto tam, w szpitalu, pracował, to by wam powiedział co gdzie było. Przecież ci ludzie nadal żyją i są "na chodzie". Wtedy wasz film miałby jakiś sens. A jak się słucha wypowiedzi w stylu " o tu był jakiś pokoik", "o, to jakieś wielkie stoły chyba były", "jakaś konstrukcja, ale nie wiem jaka i po co"... no to jakaś żenada. Widać ze nie macie pojęcia co oglądacie. Nie da się intersująco mówić nie mając pojęcia o czym się mówi. Na dowolnej budowie moglibyście tak samo gadać - nie wiem co to, nie wiem po co, o jakiś chyba pokoik. Szkoda, że tak zmarnowaliście temat. Ale może da się to nadrobić. Tylko znajdźcie kogoś kto tam pracował i zna budynek. Ja tam bywałem jako pacjent, patrze na to z mieszanymi uczuciami. Bo rózne przeżycia i wspomnienia wiążą się z tymi miejscami, ale też wiem że stan techniczny był taki że nie warto było remontować.Mury były tak przeżarte bakteriami, że jedyne wyjście to było wyburzenie, bo żadne odkażania, tynkowania i malowanie już nie działały i co chwilę było jakieś zakażenie.
Ale póki jest jeszcze szansa coś z tego zachować, to zróbcie to, tylko naprawde znajdźcie kogoś kto was oprowadzi, bo takich ludzi jeszcze sporo żyje.
K.08:35, 6 lutego 2021
Ciekawa inicjatywa, warto!
życzę powodzenia
klon00:33, 6 lutego 2021
Super!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij