Niedziela, 11 kwiecień 2021, Imieniny: Filipa, Leona, Jaromira
Jabłonka i okolice
Rain
14°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 47
Rain
12°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 47
Clouds
14°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 47
Clouds
19°
Wiatr: 35.172 km/h Wilgotność: 39
Clouds
16°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 41
Rain
13°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 47
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
09.02.2021, 08:10 | czytano: 5430

Reklamowe porządki w Mieście. Burmistrz Watycha: "Mam nadzieję, że inne samorządy pójdą za nami"

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. 6 lutego upłynął termin na dostosowanie istniejących reklam i szyldów do zapisów tzw. "uchwały reklamowej". - W związku z tym od tego tygodnia ruszają kontrole w terenie. W pierwszej kolejności będą kontrolowane reklamy w centrum miasta, gdzie obowiązuje zakaz ich lokalizacji. Tutaj mogą być lokalizowane wyłącznie szyldy - przypomina burmistrz.

- Mając na uwadze, że istotą uchwały reklamowej jest porządkowanie krajobrazu, a nie działania opresyjne wobec właścicieli nieruchomości wpierw będą podejmowane działania informacyjne wobec tych właścicieli nieruchomości, na których będą zlokalizowane reklamy niezgodnie z uchwałą. W przypadku braku działań z ich strony będą nakładane przewidziane prawem kary administracyjne. Przypominam, że wszystkie informacje dotyczące zasad lokalizacji reklam i szyldów, obiektów małej architektury i ogrodzeń w Nowym Targu są dostępne na stronie internetowej www.nowytarg.pl w specjalnie dedykowanej zakładce. Informacje dostępne są także w wydziale urbanistyki. Tam można się dowiedzieć - co można, a czego nie. Kwestią finansową zajmuje się Wydział Podatków i Opłat - wyjaśnia Grzegorz Watycha.

Ta ostatnia sprawa - płatności, wynika z tego, iż od nowego roku reklamy podlegają opłacie. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się reklamy mają obowiązek złożenia określonych deklaracji płatniczych.

- Mam nadzieję, że właściciele nieruchomości docenią to, że krajobraz który się odsłania na skutek usuwania reklam pokaże atrakcyjność miasta - teraz zmąconą przez bałagan - powiedział burmistrz i podziękował radnym "za odwagę, która za jakiś czas zostanie doceniona, bo w Nowym Targu zrobi się ładnie, estetycznie i schludnie".

- Ta wojna reklamowa, czyli przesłanianie jeden drugiego i konkurowanie kto ma większą reklamę - to jest pokłosiem braku ograniczeń w stawianiu reklam. Raz postawione - stały, niszczały, były już nieczytelne, szpeciły krajobraz i teraz niestety musimy się uciekać do administracyjnych narzędzi, żeby nad dobrem - jakim jest krajobraz - zapanować. Mam nadzieję, że inne samorządy pójdą za nami tak, aby zakopianka nie tylko na wysokości Nowego Targu była uporządkowana i można było podziwiać las i góry, a nie konstrukcje z reklamami - dodaje burmistrz.

Jak przyznaje - do Urzędu Miasta w tych dniach wpłynęło sporo wniosków o nienaliczanie opłat i o odroczenia płatności. - Był rok czasu na dostosowanie się do nowych zapisów. Wielu zwlekało, nie interesowało się tym, czekało do ostatniego momentu. Przedsiębiorcom narzekającym, że nie będą mogli eksponować swoich firm powiem, że w innych krajach i miejscowościach zmierzono się z tym tematem. Myślę, że i u nas można prowadzić działalność gospodarczą w sposób estetyczny i schludny bez straty straty dla tej działalności. Ale żeby ta uchwała nie była obojętna na słuszne głosy, do 26 lutego do wglądu publicznego wyłożony będzie projekt uchwały. Jeśli będą konstruktywne wnioski, to zostaną one wzięte pod uwagę. To "publiczne wyłożenie" jest przede wszystkim po to, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości - co jest dozwolone, a czego uchwała zabrania - podsumował Grzegorz Watycha.

s/
najnowsze informacje
komentarze
tow. rurzanski09:18, 11 lutego 2021
@z tąd, najlepiej gdyby z neonami z lat siedemdziesiątych wrócili jeszcze towarzysze z tamtych lat. Wtedy niektórzy mieliby problem czy mają służyć do mszy, czy donosić czy też prowadzić np. pochód pierwszomajowy - a uwierz, znam takich osobiście.
pif paf17:00, 10 lutego 2021
No to jako mieszkańcy i tym samym pracodawcy burmistrza miasta i jego urzędników zobowiązujemy go do natychmiastowego uporządkowania nadmiaru etatów w Urzędzie - jeden burmistrz i nie więcej niż stu urzędników. W przeciwnym razie czas na referendum! Porządki trzeba zacząć od siebie, a władza, która nie szanuje własnych mieszkańców i nie chce ich słuchać nie zasługuje na żaden mandat zaufania. Dość tej zabawnej ekipy i podnoszenia opłat. Niedługo zapragną by płacić im klimatyczne za półroczny smog...
Rowerzysta15:09, 10 lutego 2021
Do wszystkich narzekajacych:

Czy Wy zdajecie sobie sprawę, że żyjemy w roku 2021? Nie 1991, nie 2001, a właśnie 2021. W erze internetu i smartfonow. Jeśli przykładowo mam ochotę zamówić sobie obiad to nie idę na miasto szukać billboardów lokali gastronomicznych, aby spisać z nich numer telefonu, tylko wchodzę na internet, SPRAWDZAM OPINIE O DANYM MIEJSCU i zamawiam, a nie kieruje się wielkością danego baneru, tudzież oryginalnością najczęściej durnych haseł na nim zawartych. Jeśli chcecie swój sukces opierać na tak prymitywnym i przestarzałym narzędziu, to powodzenia. Zdradze Wam tajemnicę: nikt na treść tych billboardów nie zwraca uwagi.
explicite13:17, 10 lutego 2021
do esteta:

Chyba sam nie wiesz o czym mówisz i znasz się na estetyce tak samo jak większość Polaków zna się na wszystkim - medycynie, oświacie, prawie, zarządzaniu, polityce i reklamie. A o wolności trzeba zawsze mówić i o nią walczyć, tak samo jak o ład czy przeciw otaczającego nas syfu. Problem w tym, by robić coś z głową i wypracowywać kompromisy społeczne, które nikogo nie dyskredytują a równocześnie umożliwiają nam wszystkim żyć lepiej.

A na to życie komfortowe wcale, aż takiego wpływu nie ma chaos reklamowy. Ma natomiast nieudolność prowadzenia polityki władz państwowych i samorządowych oraz absolutny brak komunikacji społecznej. Polityki opartej na przypadku lub eksperymencie, o czym dobitnie świadczy podejściu podobno odpowiedzialnego burmistrza miasta do tematu uchwały, którą wpierw się przyjmuje przez Radę, by potem ją konsultować i czekać na wnioski mieszkańców. No istny cyrk!

Nikt też nie jest przeciwnikiem kreowania tego lepszego otoczenia wokół nas, lecz dobrze by było gdyby miało to sens, a działania nie kończyły się na burmistrzowskich monologach lecz miały charakter przemyśleń, programów czy systemów - przepracowanych i wypracowanych z korzyścią dla ogółu. Również dla tych wszystkich, którzy tę reklamę produkują i z niej żyją, dokładając się tym samym do budżetu miasta.
Ręczę Ci, że samorząd ma dość narzędzi, dzięki którym może poprawiać jakość estetyczną miasta. Ba, nawet to ich podstawowy obowiązek.

Każdy zaś bajzel z jakim przyszło nam żyć jest zasługą braku wizji i konsekwencji samej władzy, która nie potrafi tak kształtować otoczenia by nie pomijać wysokich walorów estetycznych, nadając różnym przestrzeniom miejskim odpowiedni styl, klimat i znaczenie. To jednak wydaje się zadaniem karkołomnym i przekraczającym zdolności percepcyjne włodarzy. Lepiej wyciągnąć siekierę i wymachiwać nią wokół bałamutnych teorii porządkowania świata.

Szkoda też, że nie razi Cię cała reszta chaotycznych działań szpecących nasze miasto z koszmarkami architektonicznymi włącznie - zupełnie nie tak dawno powstałymi.
Szkoda, że nie razi Cię wszechobecny brud, jarmarczność kultury czy nieład w sferze zieleni miejskiej.
esteta11:59, 10 lutego 2021
No i dobrze. Chaos informacyjny. Dziadostwo i pstrokacizna była taka, że większa tylko chyba na targu w slumsach gdzieś w trzecim świecie !

Chodnik 70 cm szerokości a 50cm zajmuje tzw. potykacz, nawet wózkiem dziecięcym nie szło przejechać, a jak jeszcze jak właściciel albo inny mądry inaczej zaparkował przed wejściem to już całkiem blokada.

I niech nikt głupio nie gada,że wolność itp. bo każdy ma prawo do wolności i wolność jednego człowieka się kończy tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Zawsze można potem zrobić fotkę "po" tak jak były zrobione "przed" i porównać kiedy ładniej i estetyczniej było. Oczywiście po zalepieniu dziur i wyrównaniu kolorów elewacji (bo przecież będą jasne plamy na farbie, ale do wiosny daleko to smog zrobi swoje...)
wolny obywatel21:47, 9 lutego 2021
Komuna wraca, nakazy zakazy, jak może miasto ingerować w prywatną własność.Może niedługo uchwalą jakie mają być fieranki w oknach.
Będziemy pamiętać radnych którzy takie głupie przepisy uchwalili
prawo i lewo20:39, 9 lutego 2021
Filarem każdej demokracji jest poszanowanie prawa przez wszystkich obywateli. Jeżeli nie robi tego władza to najwyraźniej nie zasługuje na żaden szacunek.

Oto, kilka zapisów Konstytucji RP. Przytaczam, ponieważ wszyscy powołują się na taką czy inną ustawę lub uchwałę, omijając zupełnie konsekwentnie sam sens stanowionej litery prawa:

art. 20 Konstytucji RP - Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polski.

art. 31 ust. 3 Konstytucji RP - Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

Art. 22 Konstytucji RP - Ograniczenie* wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

* Wolność gospodarcza może być ograniczana np. ze względu na bezpieczeństwo publiczne, zdrowie i moralność publiczną czy ochronę środowiska. Ograniczenia te nie mogą w żaden sposób godzić w istotę wolności.

Pytanie kontrolne czy sam burmistrz i radni znają treść Ustawy zasadniczej?
Jak nie znają to trudno powiedzieć, że miastem zarządzają odpowiedni ludzie. Jak nie znają to znaczy tyle samo, tylko jeszcze gorzej, bo głosowali za czymś o czym nie mają żadnego pojęcia a tym samym działanie takie kwalifikuje ich radosne posiady do defraudowania nienależnie naliczonych im diet.
pragmatyk20:24, 9 lutego 2021
A co burmistrz Watycha proponuje mieszkańcom i przedsiębiorcom w ramach przywracania ładu i porządku estetycznego miasta? Dziury w ścianach, brud elewacji, stalowe kikuty konstrukcji, rozgoryczenie ciężko pracujących pracodawców? Czyli nic dobrego. Nic zresztą na ten temat nie powiedział od 2019 r., bo kompletnie nie zna się na nowoczesnym zarządzaniu. Szybko wylazła też z niego ta urzędnicza nonszalancja i arogancka bezmyślność w socjalistycznym modelu nakazowo-zakazowym. Towarzystwo beneficjentów lokalnego PKB, czyli biurwalistów i bez-radnych najwyraźniej tak się oderwało od rzeczywistości, że zupełnie nie zauważyło również fatalnej sytuacji ekonomicznej wielu firm dotkniętych lockdownem covidowym i załamaniem się rynku w wielu obszarach - tych reklamowych również. To wyjątkowa bezduszność, bo UM nie zrobił dosłownie nic by tym wszystkim ludziom - dzięku, którym żyje zgraja darmozjadów za biurkami - pomóc, ułatwić, wesprzeć.
A chyba do tego zostali powołani. I wcale nie nazywajmy tych działań jakąś regulacją, bo do żadnej takiej Urząd nie jest przygotowany i brakuje mu wiedzy o mechanizmach wolnego rynku. Ona kończą się na populistycznym bełkocie rzucanym na odczepne i małpim kopiowaniu wszystkich zapisów ustawy bez odpowiedzialnej refleksji czy zwykłego zrozumienia.
Pamiętajmy jednak, że każdy kij ma dwa końce... a wdrażony program nie został należycie przygotowany, przekalkulowany, przedyskutowany.
Osiol16:38, 9 lutego 2021
Dajcie spokój z tym dobrem wspólnym niema czegoś tekiego jak psa wyprowadzasz to prowadź go na swoje.......... Jak cię razi reklama to omin nie zajeżdżaj nie kupuj tam ale nie twierdz że czyjaś własność jest wspólnym dobrem jak tak jest to się do podatku dorzuć jak to i twoje wspólne dobro
z tąd16:17, 9 lutego 2021
Fajnie gdyby do rynku wróciły prawdziwe,kolorowe neony jak w latach siedemdziesiątych.
Miastowy15:09, 9 lutego 2021
@sherlock

W UM nie pracuję, jestem zwyklym konsumentem któremu zwyczajnie chce się wymiotowac na widok tych "reklam". Uczepiles się, widzę, tego krajobrazu a ja Ci powiem, że zaslanianie budynków tymi szmatami i banerami jest równie godne pożałowania. Czuje się jakbym wszedł na stronę na której w ułamku sekundy wyskakuje mi tysiąc popupow i nawet nie jestem w stanie zobaczyć jej treści. Zwykly burdel. A przestrzeń miejska jest dobrem wspólnym. Jak ktoś pali w piecu plastikiem, to argumentacja ze przecież pali u siebie raczej go nie tłumaczy.
den13:23, 9 lutego 2021
mam nadzieje ze będą to egzekwować i wszystkie te szpetne reklamy które tak naprawdę do niczego nie zachęcają zostaną usunięte. Teraz mało kogo interesują reklamy w przestrzeni publicznej wystarczy że w necie jest tego od choler....
Zuz12:45, 9 lutego 2021
A reklama Eclerka na Szaflarskiej rok ponad stoi i nic!
Smok11:14, 9 lutego 2021
Panie Watycha, najprościej zająć się tym co widać i zamieść prawdziwy problem pod dywan. Jak tam idzie wymiana pieców i walka ze smogiem? Urzędnicy dalej udają, że z kominów nie leci czarny dym a jak już trzeba coś sprawdzić to docierają za późno? No to będzie na oko pięknie ale dalej śmierdząco.
Kappa10:59, 9 lutego 2021
Fizyczne reklamy na ulicach to najmniej efektywna metoda przyciągania klienta, a zarazem i najbardziej ingerującą w otoczenie. Dzisiaj reklamę firmy robi się w internecie i dużo korzystniejsze jest zadbanie o proste "wyszukanie" takiej firmy. Nikt nie jeździ po mieście i nie szuka firm po reklamach, nikt nawet przypadkiem na nie nie spojrzy. Każdy jeśli chce coś znaleźć, wpisuje w wyszukiwarkę i sprawdza gdzie są np. dane serwisy telefonów i który jest najlepszy. Nie ma co płakać nad biednymi przedsiębiorcami, bo to oni się właśnie budzą z ręką w nocniku, a rynek ich już dawno wyprzedził.
+10:52, 9 lutego 2021
Już widać że są równi i równiejsi . Reklama na Szaflarskiej zasłaniająca 2 budynki oraz wychodząca na chodnik , miała być usunięta w 2 tygodnie . Wisi już pewnie ponad rok . Bilbordy na Szaflarskiej Pana Steskala stoją .

Na głównym skrzyżowaniu Szaflarskiej i Al. 1000 lecia baner Orange na połowę skrzyżowania. Bilbordy na galerii na przeciwko osiedla Topolowe wiszą .. można tak wymieniać i wymieniać ... a szary człowiek który miał baner 1mx2m na własnym ogrodzeniu , musiał ściągnąć. Na własnej działce za która zapłacił i płaci podatki od gruntu, od zarobku za WIELKĄ reklamę . Teraz nic do miasta nie wpadnie ...

ehh...
com10:35, 9 lutego 2021
Myślę że w zupełności wystarczyło posprzątać okolice Zakopianki i dróg dojazdowych do miasta. W mieście całym ograniczyć do 1 reklamy na firmę i całkowity zakaz billboardów/przyczep/stojakow. Zachować kasetony na ścianach ale powyżej pewnej wysokości oraz zastosować opłatę za "zaniedbane" reklamy.

Ale najwidoczniej "zarządzający" wolę robić to totalnie bez pomysłu.
góral09:46, 9 lutego 2021
Łatwo i się mówi osobą pracującym na etacie lub na ciepłym krzesełku państwowym.
W przeważającej większości pierdzicie mocno w krzesła i macie wszystko w d**e. Później wymądrzacie się jacy to przedsiębiorcy beeee. I dlaczego to Wam tak mało płacą.
Mam radę . Zwolnij się kolego z urzędu lub pewnego ciepłego stołka i otwórz własną działalność.
Grace09:34, 9 lutego 2021
@sherlock. Bredzisz. Mozna reklamować się w internecie, prasie itd. Ciesze się , że wreszcie miasto wypieknieje i skończy się ten koszmar reklamowy.Ładny szyld i koniec. Żadnego badziewia na budynkach i płotach. Brawo Burmiastrzu i RM
tyle w temacie09:29, 9 lutego 2021
Lokalne portale już zacierają rączki i liczą wpływy z reklamy umieszczonej na ich stronach.
3NT09:26, 9 lutego 2021
Pewnie pan Burmistrz był na Białorusi, zobaczył tam szarzyznę i spodobały mu się dawno w Polsce zapomniane zgrzebne widoki z czasów socrealizmu, więc postanowił pójść za przykładem Łukaszenki i, uwaga, ma on nadzieję że inni pójdą za nimi. Czy wystarczy żebyśmy się cofnęli do Białorusi czy może punktem docelowym jest Korea Północna?
sherlock holmes09:21, 9 lutego 2021
@ miastowy
Ty chyba tak samo logicznie myślisz jak ci z um albo tam pracujesz...pytam w jaki sposób reklama w centrum zasłania krajobraz? A na wlasnym budynku za ktory place podatek to moge miec co chce. Z takim podejsciem to niedlugo firanki w oknie bedziesz musial miec takie jak ci uchwali watycha
tylko referendum09:00, 9 lutego 2021
Pan burmistrz jak zwykle żartuje. U nie go na odwrót. Samorząd nie ma żadnych instrumentów żeby egzekwować te przepisy. Jego urzędnicy sa tak samo bezradni jak on. A przedsiębiocy niech dalej wieszają jego plakaty na witrynach. Chcieliście to macie. Kolejny podatek od Grzesia.
Miastowy08:56, 9 lutego 2021
@sherlock

A dlaczego ktokolwiek inwestowal ostatnio w ten typ (anty)reklamy, skoro od roku już wiadomo, że będzie ona zabroniona? Poza tym jeśli ktoś swój sukces stara się oprzeć na zaslanianiu banerami budynków i krajobrazów, to to mi bardzo dużo mówi o jego biznesie. W takim wypadku podziękuję i poszukam miejsca, które potrafi mnie przyciągnąć w inny sposób niż krzycząc "tylko u mnie! Najtansze! Najlepsze! Kup teraz! Kup, no kup!".
paranoja i utopia idą w parze08:49, 9 lutego 2021
Najpierw przez długie lata był LUZ , a teraz będzie SZLUZ.
sherlock08:43, 9 lutego 2021
W centrum miasta reklamy zasłaniają krajobraz?! Zwroccie ludziom kasę która wydali na reklamy, zlodzieje i tyle. Sami sobie strzelacie w kolano, nie bedzie reklam, nie będzie dochodu, nie bedzie budzetu...obudzicie sie z ręką w nocniku. Mam nadzieje ze przedsiebiorcy się zjednoczą i podjada taczkami pod UM i niektorych wywiozą bo to juz przeginanie
avivat08:33, 9 lutego 2021
Burmistrz Watycha niech nie patrzy, czy inne samorządy pójdą za nami, niech tylko dobrze pilnuje własnego podwórka. To już będzie dobrze. A boję się, że nie sprosta nawet temu zadaniu.
Osiol08:28, 9 lutego 2021
No estetycy gminni do dzieła tnijcie deskę na której siedzicie wam pensje wypłaca albo z pożyczki (miasto kolejny kredyt) albo z dodruku (pomoc z budżetu)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij