Filia GOK w Suchem kosztowała sporo pieniędzy i mnóstwo pracy (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 17.064 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
Wiatr: 19.764 km/h Wilgotność: 73 %
Rain
Wiatr: 18.18 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
25.06.2021, 11:37 | czytano: 3341

Filia GOK w Suchem kosztowała sporo pieniędzy i mnóstwo pracy (zdjęcia)

- Ja tu jestem od dwóch lat. Idę po ścieżkach, które bardzo mocno wydeptali inni wójtowie, dlatego chciałabym im tutaj podziękować, bo to oni stoją za sukcesem - powiedziała wójt Anita Żegleń, podczas oficjalnego otwarcia Poroniańskiego Centrum Kultury i Dziedzictwa Podhala, czyli filii poroniańskiego GOK w Suchem.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
- Gdyby nie oni, to co ja bym tu sobie otwierała? - dodała pani wójt zapraszając do stanięcia obok siebie byłych wójtów - Andrzeja Guta i Bronisława Stocha. Okazany szacunek dla poprzedników, a i samych byłych samorządowców - nagrodzono oklaskami.

Mocno podkreślano, że "wiele osób dołożyło swoją cegiełkę" do projektu. - Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni - zapewniła wójt. Wśród wymienionych osób, którym szczególnie dziękowano - była Anna Jankowska, prezes komitetu rewitalizacji oraz Leszek Chowaniec, właściciel firmy, która wykonała remonty w ramach projektu. Celem projektu było stworzenie sieci filii Gminnego Ośrodka Kultury w gminie Poronin. Wykonano prace rewitalizacyjne i powstały obiekty w sołectwie - Poronin, Małe Ciche i Suche. Cały projekt wart był ponad 8,5 mln zł, z czego pozyskano ok. 4 mln dofinansowania.

Koszt prac w Suchem to ok. 3,4 mln złotych. Prace trwały dwa lata - a największym wyzwaniem było przeniesienie do budynku byłej Mineralnej Spółdzielni Pracy fresków autorstwa śp. Władysława Trebuni-Tutki.

Dr Marcin Błaszczyk z Pracowni Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Ściennych, opowiadał w jaki sposób pracowano nad przeniesieniem fresków. - Kilka lat temu do profesora Edwarda Kossakowskiego, ówczesnego kierownika Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych WKiRDS ASP w Krakowie przyjechali przedstawiciele tutejszej społeczności, by zapytać, czy można te freski uratować, bo dom w którym się wkrótce już nie będzie. Profesor powiedział, że się da. Cała nasza Pracownia się tym zajmowała - wspominał.

Mówił o tym jak licowano freski, zaklejano je siatką i gazą, oddzielano od ściany młotami pneumatycznymi, odkuwano szerokimi dłutami, a potem osiem wielkich kawałków ważących po kilkadziesiąt kilogramów ostrożnie przenoszono w nowe miejsce.

- Ta polichromia jest sercem tego budynku. Powoduje, że duch Władysława Trebuni-Tutki żyje. Wiele osób tu przyjeżdża i chce to zobaczyć na żywo - bo prace te robią ogromne wrażenie - mówi Anna Malacina Karpiel.

Dyrektor GOK w Poroninie dodaje, że budynek nowej filii Ośrodka w Suchem daje duże możliwości. - Będą tutaj prowadzone zajęcia dla dzieci i i młodzieży. Mamy nadzieję, że tutaj też reaktywuje się zespół Harnasie, który zaszczyci nas swoją obecnością i będzie tutaj rozwijał się pod względem tańca i śpiewu góralskiego. Mamy szeroki wachlarz atrakcji dla dzieci, młodzieży, i oczywiście - seniorów. Potencjał tego budynku jest ogromny.

s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas