Piątek, 14 grudzień 2018, Imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy
Czarny Dunajec i okolice
pochmurno
-4°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 90%
pochmurno
-4°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 86%
pochmurno
-4°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 90%
pochmurno
-2°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 86%
pochmurno
-3°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 92%
pochmurno
-8°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Bardzo dobra

co, gdzie, kiedy

65-lecie zespołu Skalni
01.12.2017 18:00 / czytano: 953 / powrót

W sobotę, 18 listopada o godzinie 18:00 w sali Kina Sokół przy ul. Orkana 2 w Zakopanem odbędzie się Koncert Jubileuszowy Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”. Dodatkowo, 1 grudnia o godz. 19:00 w Klubie Akademickim „Arka” w Krakowie przy al. 29 Listopada 50 odbędzie się koncert towarzyszący Zespołu.

Honorowy patronat nad obchodami Jubileuszu sprawuje JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady.

65 lat „Skalnych” – 1952-2017

W bieżącym roku przypada 65. rocznica działalności artystycznej Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni” Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Ten wyjątkowy zespół skupia młodzież akademicką różnych uczelni krakowskich. Łączy ich umiłowanie tradycji, kultury i sztuki góralskiej. Jubileusz jest okazją do spotkania dla kilku już pokoleń członków zespołu, którzy na przestrzeni wielu lat poprzez taniec, śpiew i muzykę góralską podtrzymują tradycję tej kultury. Przez wszystkie lata istnienia zespołu jego członkami byli i są studenci wyższych uczelni krakowskich pochodzący z Podhala, Orawy i Spisza oraz innych terenów Małopolski. Wielu z nich po ukończeniu studiów zajmuje się pracą organizacyjną i artystyczną w swoich rodzinnych stronach.

Studencki Zespół Góralski „Skalni” powstał w 1952 roku. U początków historii istniały kolejno grupy góralskie: przy Zespole Pieśni i Tańca „Krakus” AGH działająca od 1952 roku pod kierunkiem Jana Kuchty, kolejna przy Politechnice Krakowskiej jako Studencki Zespół Góralski pod kierownictwem Andrzeja Gąsienicy-Kotelnickiego, od 1959 roku działająca jako zespół międzyuczelniany. W latach 1964-1968 zespół ten nosił nazwę „Hyrni”. Od roku 1960 przy Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie został założony przez Eugeniusza Kusiora zespół „Holny”, od 1964 roku pod nazwą „Regle”. Działał on równolegle z zespołem „Hyrni”. Rozmowy na temat połączenia obu zespołów dały efekt i w 1968 roku powstał Zespół Góralski „Skalni”. Chociaż członkami zespołu są również studenci pochodzący spoza terenów górskich rozmiłowani w folklorze góralskim, zespół niezmiennie przedstawia folklor Podhala w formie tradycyjnej. Repertuar prezentowanych programów odzwierciedla bogactwo tego regionu. Muzyka, tańce i śpiewy wyrastają z wielopokoleniowej tradycji mieszkańców Podhala i stanowią odrębną i oryginalną część kulturowego dziedzictwa Karpat.

newsletter

Przegapiłeś interesujące Cię wydarzenie? Nie widziałeś o nim? Podaj nam swój e-mail a będziesz otrzymywał aktualne informacje o zbliżających się wydarzeniach z działu co gdzie kiedy.

reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę

pozostałe wydarzenia

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij