Zaginiony Legion Piłsudskiego – podsumowanie i zakończenie programu edukacyjnego - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 65 %
Rain
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 12.78 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 71 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Co, gdzie, kiedy
czytano: 424

Zaginiony Legion Piłsudskiego – podsumowanie i zakończenie programu edukacyjnego

NOWY TARG. W czwartek 14 grudnia w sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusza odbędzie się podsumowanie i zakończenie realizacji Programu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera Wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”.

Projekt, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miał na celu przywrócenie społecznej pamięci o zmarłych i pochowanych żołnierzach spoczywających na nowotarskim cmentarzu. Jak wykazały bowiem badania archiwalne prowadzone od kilka lat przez Roberta Kowalskiego kierownika Muzeum Podhalańskiego, w stolicy Podhala w bezimiennych dziś grobach spoczywa blisko 300-stu żołnierzy zmarłych w czasie I wojny światowe oraz w okresie walk narodu polskiego o granice państwa wskrzeszonego po 123 latach zaborów.

Obok siebie spoczywają zatem żołnierze Legionów Polskich i odrodzonego Wojska Polskiego ale także Armii Cesarstwa Austro-węgierskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Cesarstwa Rosyjskiego. W ziemi nowotarskiego swoje kości złożyli żołnierze różnej narodowości: Austriacy, Niemcy, Węgrzy, Czesi, Rosjanie, Ukraińcy, Bośniacy tudzież różnych religii: katolicy, prawosławni, grekokatolicy czyi muzułmanie.

Jak się niestety okazuje, żaden z nich nie ma na swojej mogile imiennej tabliczki, a świadomość mieszkańców miasta o tym, że są tutaj pochowani, zupełnie nie istnieje. Dlatego też zdecydowano się po pierwsze przywrócić pamięć o tych żołnierzach za pośrednictwem działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży podhalańskich szkół jak też opracować i udostępnić w internecie dane na temat tych żołnierzy. Nadrzędnym jednak celem była decyzja w sprawie opracowania koncepcji architektonicznej oraz projektu zagospodarowania pozostałości po kwaterze wojennej, w której owi żołnierze spoczywają. Przygotowana przez zespół architektów, konserwatorów i historyków dokumentacja techniczno-konserwatorska oraz projekt zagospodarowania terenu zostanie zaprezentowana podczas czwartkowego spotkania.

Upamiętnianie wszystkich zmarłych i spoczywających na Cmentarzu Wojennym nr 346, będzie hołdem złożonym wszystkim tym, którzy miejsce swojego wiecznego spoczynku znaleźli w Nowym Targu, mieście oddalonym niejednokrotnie setki kilometrów od ich domów rodzinnych. Tym bardziej jest to istotne, bowiem podczas badań naukowych udało się zrekonstruować niemal pełną listę żołnierzy, znamy zatem ich imienia i nazwiska w wielu przypadkach datę i miejsce urodzenia.

W programie spotkania zaplanowano prezentację i podsumowanie programu edukacyjno-naukowego. Wręczone zostaną podziękowania szkołom, instytucjom oraz nauczycielom za współpracę realizacji programu. W drugiej części odbędzie się wspomniana prezentacja projektu architektonicznego oraz dokumentacji techniczno-konserwatorskiej Kwatery Wojennej z lat 1914-1923. Przewidziano również czas na dyskusję nad dokumentem. Oprawę muzyczną spotkania zapewnią muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia: Iwona Jarząbek – skrzypce klasy skrzypiec Karoliny Bartczyszyn oraz Oliwia Polak - fortepian (PSM w Nowym Targu).

Organizatorami czwartkowego spotkania są: Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu.


* * *
Podsumowanie i zakończenie realizacji Programu edukacyjno-naukowego "Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera Wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu" z udziałem muzyków Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu - 14 grudnia 2017 r. (czwartek) godz. 17.00 - Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu, Ratusz - Rynek 1

W programie:
Powitanie przybyłych i zaproszonych gości.
Prezentacja i podsumowanie programu edukacyjno-naukowego.
Wręczenie podziękowań za współpracę w organizacji oraz udział w programie: partnerom, szkołom, instytucjom kultury oraz nauczycielom.
Występ Iwony Jarząbek – skrzypce z klasy skrzypiec Karoliny Bartczyszyn (PSM w Nowym Targu):
- Jan Sebastian Bach PARTITA nr 2 d - moll na skrzypce solo "Allemande", "Courante"
- Henryk Wieniawski "Scherzo tarantelle" op. 16.

Prezentacja projektu architektonicznego oraz dokumentacji techniczno-konserwatorskiej Kwatery Wojennej z lat 1914-1923 na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu.

Występ Oliwi Polak (PSM w Nowym Targu) – Fryderyk Chopin Walc h-moll po. 69 nr 2

organizatorzy
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas