Konkurs Recytatorski im. A. Zachary - Wnękowej

W dniach 13 i 14 maja przeprowadzony zostanie Konkurs Recytatorski im. A. Zachary - Wnękowej. Wydarzenie to dotyczy wybitnej poetki, pisarki i artystki, która swoje życie związała z Rabką: tu tworzyła i mieszkała - pisze Dominika Wachałowicz-Kiersztyn, dyrektor Muzeum Orkana w Rabce.
Warto wspomnieć, iż Antonina Zachara – Wnękowa (1894 – 1984) urodzona w Olszówce k. Rabki, znana jest wielu czytelnikom z różnych publikacji, które ukazywały się za życia autorki w latach 1960 – 1980. Wiersze były drukowane m.in.: w Dzienniku Polskim, Wieściach, Kulturze oraz w Antologii Współczesnej Poezji Ludowej (1969 r.). W 1979 r. Wydawnictwo Lubelskie opublikowało tomik pt. "Wiersze spod Gorców". W 1980 r. ukazały się "Baśnie spod Gorców", w 2000 r. wydano tomik wierszy autorki pt. "Wiersze zebrane", a w 2008 r. ukazał się drukiem zbiór liryków "Czy znasz kwiaty z mojego ogrodu?". Czytelnik znajdzie tu zarówno utwory już publikowane (m.in. w Malwach, Wierszach spod Gorców i Wierszach wybranych), jak i nieznaną poezję zaczerpniętą z rękopisów poetki.

W br. ukażą się staraniem Komitetu Redakcyjnego "Wydania Dzieł A. Zachary-Wnękowej Dzienniki rabczańskiej poetki". Dorobek twórczy: gorczańskie baśnie, powiastki i wiersze (gwarowe i literackie) opublikowane i te, które z czasem ujrzą światło dzienne (nadal są w rękopisach), świadczą o doskonałym warsztacie Antoniny i stawiają ją w szeregu najwybitniejszych, współczesnych polskich poetów i pisarzy. Niezwykle ciekawym dopełnieniem pisarskiej twórczości Zachary - Wnękowej są szkice i akwarele.

Konkurs recytatorski jej imienia jest organizowany w Rabce - Zdroju od 1985 roku. Przyjaciele Antoniny i wielbiciele jej twórczości chcieli w ten sposób ocalić od zapomnienia jej dorobek oraz oddać hołd poetce tak bardzo związanej z Rabką. Konkurs co roku gromadzi rzeszę uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Rabki i okolic chętnych do kultywowania rodzimych tradycji, kultury i języka.

W organizację tegorocznej edycji konkursu recytatorskiego zaangażowało się wielu ludzi kultury, oraz instytucje i stowarzyszenia kulturotwórcze, a także parafia i samorząd lokalny. Koordynatorem działań jest Burmistrz Miasta Rabka – Zdrój, a organizatorami: Zbigniew Kopytek – wieloletni działacz Związku Podhalan, przyjaciel poetki i opiekun jej spuścizny literackiej, ks. Józef Kapcia – Proboszcz Parafii św. Teresy w Rabce – Zdroju, Maria Wawryków – nauczycielka polonistka i bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr 2 w Rabce oraz Wojciech Kusiak – muzealnik, kustosz Muzeum im. Wł. Orkana (ww. osoby stworzyły komitet redakcyjny, który przygotował do druku ostatni tomik poezji Zachary – Wnękowej i pracuje nad Dziennikami pisarki), Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Rabce - Zdroju, Związek Podhalan – Gorczański Oddział w Rabce – Zdroju, Teatr Lalek „Rabcio”, Szkoła Podstawowa w Ponicach, Miejski Ośrodek Kultury w Rabce - Zdroju i Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce – Zdroju i Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Nowym Targu Filia w Rabce - Zdroju. W organizację konkursu włączyli się również: dr hab. Anna Mlekodaj – Prorektor Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej i członkowie najbliższej rodziny poetki.

Został zaplanowany na dwa dni: 13 i 14 maja. Konkurs i uroczystości z nim związane (wstąpienia, wykłady, prezentacje warsztatowe, występy artystyczne) odbędą się w siedzibie Teatru Lalek „Rabcio” w godzinach: 9-16.
Celem konkursu jest: uczczenie pamięci wybitnej poetki, zainteresowanie dzieci i młodzieży twórczością A. Zachary – Wnękowej, popularyzacja twórczości poetów góralskich, zainteresowanie uczniów pięknem gwary góralskiej i zainteresowanie uczniów kulturą słowa.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatów: nowotarskiego, limanowskiego, suskiego, myślenickiego i tatrzańskiego. Dzieci i młodzież będą mogły startować w dwóch kategoriach: I – szkoły podstawowe (podkategorie: klasy 1- 3 i klasy 4 – 6), II – szkoły ponadpodstawowe (gimnazja, licea, technika, szkoły zawodowe): podkategoria a: gimnazja, podkategoria b: szkoły ponadgimnazjalne. Szkoły podstawowe wystąpią w Konkursie pierwszego dnia tj. 13 maja (czwartek), a szkoły ponadpodstawowe 14 maja (piątek).
Każda szkoła może wytypować do konkursu maksymalnie pięciu uczestników. Warunkiem udziału jest m.in. przygotowanie dwóch utworów autorstwa poetów związanych z regionem Podhala, w tym jeden obowiązkowo Antoniny Zachary – Wnękowej.

W ramach konkursu, oprócz recytacji, przewidziane są m.in. - w pierwszym dniu: wykład Marii Wawryków dotyczący twórczości poetki, występ dziecięcego zespołu teatralnego ze Szkoły Podstawowej im. A. Zachary – Wnękowej w Ponicach i warsztaty recytatorskie; w drugim dniu: przybliżenie twórczości poetki przez dr Annę Mlekodaj, występ Małgorzaty i Krzysztofa Majdów wraz z chórem ze Szkoły Muzycznej w Rabce – Zdroju, warsztaty recytatorskie oraz gala – uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie.

Dominika Wachałowicz - Kiersztyn, dyrektor Muzeum im. Wł. Orkana

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 03.05.2010 11:35