Poseł Kwiatkowski z mównicy sejmowej apeluje do władz Nowego Targu o pozostawienie pomnika Orkana na płycie Rynku

NOWY TARG. Decyzja władz miasta o przeniesieniu pomnika Wł. Orkana z Rynku na Plac Słowackiego znalazła swój odzew w Sejmie. Poseł Adam Kwiatkowski w swoim czwartkowym wystąpieniu powiedział: "potępiam brak konsultacji, naruszenie prawa do jawności, niedochowanie statutowych terminów, nieliczenie się z opinią publiczną przy podejmowaniu tak ważnej decyzji".
Oto tekst oświadczenia posła Adama Kwiatkowskiego wygłoszonego podczas trwającego właśnie 14. Posiedzenia Sejmu:

"Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Władysław Orkan urodził się 27 listopada 1875 r. w Porębie Wielkiej. Od młodych lat angażował się w działalność organizacji niepodległościowych, ale przede wszystkim oddawał się twórczości literackiej. Pisał dramaty, wiersze, nowele, powieści i utwory publicystyczne. Często poruszał problemy polskiej wsi, ale był także piewcą uroków Podhala. Był jednym z czołowych działaczy na rzecz polskiego regionalizmu i twórcą regionalizmu podhalańskiego. To on założył Związek Podhalan i był jego pierwszym prezesem. Jego życie nierozerwalnie było związane z Nowym Targiem. Tu między innymi obchodził jubileusz 30-lecia pracy twórczej, dlatego to tutaj Polonia amerykańska ufundowała w latach 30. ubiegłego stulecia jego pomnik.

W dniu 8 marca 2012 r. Rada Miasta Nowy Targ bez żadnych konsultacji zdecydowała o przeniesieniu pomnika Władysława Orkana z Rynku na pl. Słowackiego. Stało się tak pomimo faktu, że znajdował się on przed ratuszem ponad 60 lat i w tym czasie wrósł w historię miasta. Między innymi to pod nim składał kwiaty śp. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w trakcie swojej wizyty w Nowym Targu w listopadzie 2009 r. Takie działania władz miasta wywołały liczne protesty, szczególnie Związku Podhalan w Ameryce Północnej, związku Podhalan, a więc organizacji grupującej wszystkie grupy górali polskich, oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu.

Z tego miejsca chciałbym poprzeć te protesty organizacji osób działających na rzecz dobra Rzeczypospolitej Polskiej oraz gospodarczego i kulturowego rozwoju obszarów górskich. Uważam, że pomnik pisarza powinien pozostać na Rynku Nowego Targu i apeluję do władz samorządowych o podjęcie odpowiednich działań w tym kierunku. Jednocześnie potępiam brak konsultacji, naruszenie prawa do jawności, niedochowanie statutowych terminów, nieliczenie się z opinią publiczną przy podejmowaniu tak ważnej decyzji, która ma na długie lata kształtować tradycję miasta i jego mieszkańców. Dziękuję bardzo."

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 11.05.2012 11:39