Kuria zwalnia i powołuje nowych proboszczów w podhalańskich parafiach

Krakowska Kuria Metropolitarna ogłosiła zmiany proboszczów w parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Wiele zmian zaszło na Podhalu m.in. w Zakopanem, Poroninie, Pyzówce, Miętustwie, Nowym Targu, Spytkowicach i Maniowach.
Z urzędu proboszcza w Pyzówce zwolniony został ks. Bogdan Dudek, którego został proboszczem parafii św. Barbary w Trzebini-Wodna Krystynów. Zastąpi go ks. Tomasz Gucwa, dotychczasowy wikariusz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu i kapelan szpitala w Nowym Targu.

Proboszczem parafii Świętego Krzyża w Zakopanem przestał być ks. Stanisław Szyszka. Proboszcz sam złożył rezygnację (pozostaje w parafii). Na nowego proboszcza zakopiańskiej parafii powołano ks. Mariusza Dziubę, wikariusza parafii NSPJ w Nowym Targu. Z parafii odchodzi natomiast ks. wikariusz Zdzisław Boghdanik, który decyzją kurii objął probostwo w parafii Poręba Wielka.

Z urzędu proboszcza parafii Miętustwo i funkcji dziekana dekanatu Czarny Dunajec zwolniono ks. Michała Klisia, którego przeniesiono na stanowisko proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu. Zastąpi go ks. Janusz Rzepa, dotychczasowy wizytator katechetyczny rejonu VIII pełniący obowiązki duszpasterskie przy parafii NSPJ w Nowym Targu.

Kuria przyjęła rezygnację ks. Kazimierza Podsiadło ze stanowiska proboszcza parafii św. Jana Ap. i Ew. w Zakopanem-Harendzie. Duchowny zamieszka w tejże parafii, a nowym proboszcze będzie ks. Antoni Staszeczka, dotychczasowy proboszcz parafii św. Barbary z Trzebini-Wodna Krystynów.

Przyjęto również rezygnację ks. Wojciecha Jakubca z urzędu proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Zakopanem-Chramcówkach. Ksiądz pozostanie w parafii. W jego miejsce powołano ks. Piotra Pławeckiego, który do tej pory był proboszczem parafii Konina koło Mszany Dolnej.

Nowym proboszczem parafii w Poroninie został ks. Stanisław Parzygnat, obecny proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Zastąpił ks. Franciszka Juchasa, który złożył rezygnację, ale pozostanie w parafii.

Ks. Mirosław Mężyński został mianowany proboszczem parafii Bańska Wyżna. Do tej pory był wikariuszem w parafii Biskupice.

Z obowiązków wikariusza parafii Maniowy oraz z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Niedzica zwolniony został ks. Janusz Sołtys. Kuria powołała go na urząd proboszcza parafii Radocza.

Ks. Jan Wróbel został zwolniony z urzędu proboszcza parafii Krempachy oraz z funkcji notariusza dekanatu Niedzica i mianowany proboszczem parafii Konina. Zastąpi go ks. Dariusz Ostrowski, wikariusz parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach.

Zmiany zaszły również w parafii Niepokalanego Serca NMP w Spytkowicach. Ks. Józef Hajnos zrezygnował ze stanowiska tutejszego proboszcza. Zastąpi go dotychczasowy proboszcz parafii Tłuczań - ks. Stanisław Wąsik.

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 06.06.2012 10:42