Nowy Targ liczy po cichu na kawałek z olimpijskiego tortu, ale temat igrzysk na razie dzieli - zamiast łączyć

Po momentami ostrej dyskusji Komisja Sportu, Turystyki i Promocji jednogłośnie przyjęła treść Deklaracji Rady Miasta Nowy Targ w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Choć do treści dokumentu większych zastrzeżeń nie było, radni opozycji spierali się z burmistrzem i urzędnikami o to - co, jak, kiedy i dlaczego tak późno Urząd Miasta robi w tej sprawie.
Pierwsze uwagi zgłosił radny Gabriel Samolej. Były hokeista-olimpijczyk był zniesmaczony faktem, że nie zaproszono go do wzięcia udziału w dyskusji nad treścią deklaracji nad którą pracowali wspólnie przewodniczący Komisji Marek Batkiewicz i doradca burmistrz ds. strategi miasta Marcin Ozorowski. - Ja jako radny i jako uczestnik trzech igrzysk olimpijskich się czuję jakoś tak, że mnie przy takich rzeczach nie ma. Mam do tego prawo, dziwię się - mówił. - Jeżeli chcesz jakieś zdanie wtrącić, to proszę. To projekt, można go zmieniać - proponował mu radny Batkiewicz. Radnemu Samolejowi nie chodziło jednak o treść deklaracji, do której ostatecznie wniósł drobne uwagi, ale o fakt, że do przygotowania tak ważnego dokumentu nie jest zapraszane środowisko olimpijczyków.

Cała późniejsza dyskusja nie toczyła się już wokół samego dokumentu, ale wokół faktycznych i rzekomych zaniedbań oraz opóźnień w pracach nad projektem udziału Nowego Targu w planowanych igrzyskach. Radny Michał Glonek wypominał burmistrzowi, że 3-4 miesiące temu odcinał się od tego pomysłu mówiąc, że nie chce wchodzić w paradę Słowakom, ale teraz nagle "ktoś otworzył oczy" urzędnikom i radnym. Jego zdaniem działania te podejmowane są jednak zbyt późno przez co "Nowy Targ startuje z pozycji ścigającego, a nie lidera".

Burmistrza Marka Fryźlewicza oburzyły te słowa. Wyjaśnił zebranym, że Nowy Targ bierze udział w wielu nieformalnych rozmowach na temat możliwości udziału miasta w igrzyskach. - My nic nie zaniedbujemy. Mamy rękę za pulsie - zapewniał. - Nie powiedziałem natomiast słów, że nie chcemy wchodzić Słowakom w paradę. Powiedziałem, że będą ogromne problemy z hokejem. Słowacy powiedzieli, że nie ma możliwości, żeby wypuścili hokej z rąk. Powiedziałem, jaka jest sytuacja - przypominał.

- To cztery miesiące za późno - nie odpuszczał radny Glonek. - Za późno, bo mogliśmy być liderem tego projektu. A znowu zostało coś przespane, znowu gonimy.

Dyskusję łagodził Marcin Ozorowski. - Próbujemy dzielić skórę na niedźwiedziu. Póki nie ma stanowiska rządu, wyznaczanie ról konkretnym miejscowościom jest wróżeniem z fusów - podkreślił. Jak wyjaśniał, w deklaracji mowa jest głównie o hokeju, o tradycji tego sportu w Nowym Targu, ale trzeba brać pod uwagę różne możliwości i warianty, bo miasto nie jest w stanie zbudować hali lodowej na 25-30 tysięcy widzów, a takie są wymagania olimpijskie. - Trzeba oceniać rzeczy realnie. Mamy ogromne możliwości, żeby stworzyć bazę treningową - dodał, ale zwrócił też uwagę, żeby nie zamykać się na inne możliwości, jakie dają igrzyska, także w innych dziedzinach sportu.

Wynikiem dyskusji było wniesienie do treści dokumentu drobnych uwag. Deklaracja uzyskała poparcie wszystkich obecnych.

Na posiedzeniu komisji obecny był Walenty Ziętara, były hokeista i olimpijczyk z Sapporo oraz Innsbrucku, ale nie zabrał głosu.

DEKLARACJA RADY MIASTA NOWY TARG w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 (przyjęta na dzisiejszej komisji sportu)

"W nawiązaniu do prezentacji P. Minister Joanny Muchy na Małopolskim Kongresie Sportu Powszechnego w dniu 13 lutego br. oraz stanowisk poszczególnych samorządów małopolskich pragniemy przedstawić naszą aprobatę dla inicjatywy organizacji przez miasto Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. Zdajemy sobie sprawę, iż każde pozytywne wsparcie tych idei przybliży naszą wspólną szansę otwarcia Polski Południowej dla Europy i świata.

Mamy też szczególny cel, by Miasto Nowy Targ położone w sercu czterech pasm górskich: Gorców, Tatr, Pienin oraz Beskidów wypełniło w tym projekcie ważną funkcję bazy sportów zimowych ze szczególnym uwzględnieniem hokeja na lodzie. Mając również na uwadze praktyczne wykorzystanie lokalnego potencjału oraz niezwykłą przedsiębiorczość naszego społeczeństwa możemy zagwarantować zrównoważony rozwój turystyki i rekreacji, stanowiący dodatkowy walor w składanej przez Polskę aplikacji do MKOl.

Nowy Targ od momentu powstania KS Podhale (1933 r.) był kolebką sportów zimowych z ukochanym hokejem na lodzie na czele. Klub przez lata był wizytówką całego regionu, zdobywając na lodowiskach europejskich zaszczytne laury oraz szacunek dla góralskiego charakteru i sportowych umiejętności. Właśnie Szarotki stanowiły zaplecze każdej kadry narodowej będąc kuźnią najwybitniejszych talentów olimpijskich. Umożliwienie Miastu organizacji turnieju w tej dyscyplinie sportu będzie klamrą spinającą pokolenia 41 byłych nowotarskich olimpijczyków z hokeistami prezentującymi światowy poziom rywalizacji. W samej przestrzeni sportowej rozgrywki turniejowe byłyby również mocnym impulsem dla młodego pokolenia, które pragnie kultywować i rozwijać hokejową tradycję.

Ta tradycja rozgrywek hokejowych nie jest pozbawiona niezbędnego doświadczenia logistycznego jakie posiada Nowy Targ. Na arenie naszego lodowiska organizowaliśmy lub współorganizowaliśmy imprezy sportowe dużej rangi uzyskując pochlebne oceny i opinie:

- IIHF Mistrzostwa Europy Juniorów Grupy A 1993
- XVI Zimowa Uniwersjada Zakopane 1993 (hokej, jazda figurowa)
- XX Zimowa Uniwersjada Zakopane 2001 (hokej, short track)

Jako samorząd, aktywnie wspieraliśmy także starania Zakopanego o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 r. Mając na uwadze powyższe fakty, wobec obecnego projektu olimpijskiego zainicjowanego przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezesa Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Frantiska Chmelara, a pomyślnie przyjętego przez polityczne gremia rządowe oraz samego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nie możemy pozostawać obojętni. Oferujemy pełne zaangażowanie władz samorządowych oraz organizacji sportowych naszego Miasta w proces wypracowania najlepszych rozwiązań organizacyjnych dla tego przedsięwzięcia, licząc na uwzględnienie zarówno naszych możliwości ale także aspiracji w planach realizacji Olimpiady 2022 r. Impreza tej rangi w naturalny sposób rozwinie infrastrukturę komunikacyjną z perspektywicznym uruchomieniem nowotarskiego lotniska, poprawi infrastrukturę sportowo-rekreacyjną i turystyczną, ożywi lokalną gospodarkę i poszerzy rynek pracy wzmacniając Małopolskę w istotnych płaszczyznach zawartych w strategiach rozwoju regionalnego".

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 22.02.2013 19:07