Barokowy patron

W Szkole Podstawowej im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym odbyła się uroczystość zakończenia X-tej edycji konkursu plastycznego „Wszyscy święci Wawrzyńcoka”, w którym brały udział dzieci i młodzież z terenu Podhala.
Organizatorem konkursu jest szkoła, a realizatorem – tamtejsza nauczycielka, artysta-plastyk Barbara Piszczór-Malacina. Do konkursu zgłoszono ponad 200 prac, a nagrodzono kilkadziesiąt osób w rozmaitych kategoriach wiekowych i artystycznych. Dyplomy i nagrody wręczał jeden ze sponsorów i współorganizatorów imprezy – Bartłomiej Kudasik, dyrektor białodunajeckiego Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie nagrodzone prace wystawiane są na widok publiczny.

Patronem konkursu, a także patronem szkoły jest Gliczarowski rodak - Wojciech Kułach-Wawrzyńcok (1812-1897), wybitny rzeźbiarz, którego barokowe dzieła zdobią kościoły i kapliczki różnych miejscowości Podhala, Spisza i Pienin. Pierwsza edycja projektu „Wszyscy święci Wawrzyńcoka” realizowana była przed 10 lat w ramach przygotowań do nadania szkole imienia. Od tamtej pory głównie staraniem nauczycielki (a niegdyś także dyrektorki) szkoły Barbary Gałdyś trwają działania, zmierzające do przypomnienia postaci Kułacha i zachowania dla przyszłych pokoleń jego niezwykłych prac. Jest on – przypomnijmy – m.in. twórcą trzech ołtarzy w starym kościółku w Zakopanem, a także rzeźb, znajdujących się w kościołach w Jurgowie, Białce Tatrzańskiej, Klikuszowej, Szaflarach, Poroninie i Szczawnicy. Jego dziełem są też liczne kapliczki, rozsiane po Skalnym Podhalu i dzieła sztuki użytkowej, do dziś przechowywane w muzach i prywatnych zbiorach. W ramach ubiegłorocznych obchodów 200-lecia urodzin artysty wytyczony został szlak turystyczny, biegnący śladami jego działalności twórczej przez Podhale, a także opublikowany został piękny albumik, autorstwa Barbary Gałdyś pt. „Wojciech Kułach-Wawrzyńcok. Artysta z geniuszem w oczach”.

Szkoła Podstawowa w Gliczarowie Dolnym to placówka niewielka (ostatnio uczy się tu tylko kilkadziesiąt dzieci w przedszkolu i klasach 1-3), ale jej działalność artystyczna i społeczna wykracza daleko poza ramy nie tylko jednej wsi, ale nawet gminy. Warto te tradycje utrwalić, a byt szkoły odpowiednio zabezpieczyć.

Maciej Pinkwart, zdj. Renata Piżanowska

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.05.2013 20:57