Artyści dla Niepodległej. Koncert w MOK z okazji Święta Niepodległości (zdjęcia)

NOWY TARG. Nowotarżanie godnie i z szacunkiem uczcili Święto Niepodległości. W kościele NSPJ odprawiona została uroczysta msza święta, a po niej w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury nastąpiła część oficjalna i program artystyczny w wykonaniu Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce” pod dyrekcją Janiny Glińskiej, z udziałem solistki Zofii Kilanowicz i Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marcina Misiaka.
- Miejski Nauczycielski „Chór „Gorce” na przestrzeni dziesięcioleci swojego istnienia miał niezwykłe szczęście do dyrygentów, którzy wpłynęli na jego artystyczny charakter. Podstawę repertuaru chóru stanowią pieśni inspirowane ludową muzyką Podhala, łączące specyfikę naszego regionu z wielogłosowym opracowaniem. W bogatym repertuarze chóru oprócz pieśni regionalnych opiewających piękno Tatr i Podhala, znajdują się liczne utwory sakralne, patriotyczne, okolicznościowe, dawne i współczesne kompozytorów polskich i z różnych stron świata – przedstawiła chór prowadząca uroczystość, dyrektor MOK Barbara Pachniowska.

Koncert chór rozpoczął pieśnią ”Moja piosnka” do pięknych słów wiersza Cypriana Kamila Norwida z muzyką Józefa Świdera. To szczególna pieśń-wyrażającą tęsknotę za krajem, autora przez dziesiątki lat po swej śmierci w nędzy i po pogrzebie w paryskiej zbiorowej mogile, zapomnianego. Dziś otoczony należnym szacunkiem, czytany, tłumaczony, śpiewany, cytowany – mówiła dyrektor.

Warto je dziś przytoczyć, bo w pełni oddają nastrój święta Niepodległości.
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba....
Tęskno mi, Panie...

Kolejne dwa utwory były w kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza, odznaczonego wcześniej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Pieśń - Nowy Targ do słów Bronisława Maja. Akompaniament Ewa Zachwieja, solo Zofia Kilanowicz. Pieśń powstała na okoliczność jubileuszu 650 -lecia miasta Nowego Targu.

Zachwyciło publiczność wykonanie pieśni Matko Boska Ludźmierska będącą częścią Nieszporów Ludźmierskich do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, honorowego obywatela Miasta Nowego Targu. Premiera oratorium odbyła się w 1992 roku. Stało się ono jednym z najczęściej wykonywanych utworów w Polsce. Do swojego repertuaru wprowadziło je większość orkiestr symfonicznych. Odbyło się już ponad 100 przedstawień w wielu miastach polskich i w różnych wykonaniach. Oratorium Cieszy się również powodzeniem za granicami naszego kraju. Nieszpory Ludźmierskie reprezentowały polską kulturę na EXPO w Lizbonie. Wystawiano je w Chicago, Nowym Jorku i Toronto oraz w wielu miastach europejskich.

Publiczność zachwyciła pięknie wykonanymi utworami Zofia Kilanowicz, której akompaniował na fortepianie Marek Ciesielski.

Można było usłyszeć – „Piosenkę litewską” op. 74 nr 16, muzyka Fryderyk Chopin, słowa Ludwik Osiński, „Pieśń –Życzenie”, muzyka Fryderyk Chopin, słowa Stefan Witwicki i „Pamiętam ciche, jasne ,złote dnie”, słowa Kazimierz Przerwa –Tetmajer, muzyka Mieczysław Karłowicz.

Koncert zakończyła mocnym akcentem wiązanka pieśni legionowych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej. Brawurowe wykonanie bardzo pięknych i popularnych pieśni legionowych, tak się spodobało publiczności, że zaczęła się domagać bisów. Długo nie musiała na nie czekać, a jeden utwór śpiewała razem z orkiestrą.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 11.11.2013 22:49