Norbert Rapacki: Jak upadać, to z wysokiego konia

NOWY TARG. Z Norbertem Rapackim, kandydatem na burmistrza Miasta z ramienia KKW SLD Lewica Razem rozmawiamy na temat jego programu wyborczego.
Jakie ma Pan wcześniejsze doświadczenia z zakresu lokalnej polityki?

- Udział w poprzedniej kampanii wyborczej kandydata na burmistrza Mariusza Jelonka.

I od razu został Pan liderem komitetu wyborczego?

- Jestem kandydatem niezależnym, wspieranym przez Lewicę. Sam jestem bezpartyjny. Dlaczego promuje mnie SLD? Bo Lewica według mnie jest bliżej ludzi. Wierzę w to, bo tak być powinno.

Jaki jest Pański program?

- Po pierwsze czyste powietrze. To, co się dzieje w Nowym Targu w tym względzie - najbardziej ludziom doskwiera. Po drugie: starzenie się miasta. Trzeba zrobić wszystko, żeby powstrzymać emigrację zarobkową młodych ludzi z Nowego Targu. Nie chcę, by Nowy Targ był "miastem przy drodze". Trzeba ludziom stworzyć nowe miejsca pracy, szczególnie w sektorze turystyczno-usługowym. Stawiam na turystykę. Mam tu na myśli kompleks hotelowy w rejonie Turbacza, chciałbym zbudować kolejkę linową na Turbacz, stworzyć prawdziwe zaplecze dla turystów. Gorce są niszczone przez motory i quady - trzeba to ukrócić i postawić na turystykę pieszą. Taki rozwój da nowe miejsca pracy dla młodych osób. Dopóki istnieje Unia Europejska i jest możliwość wykorzystywania funduszy - będę się starał to robić.

Kolejna sprawa to kontynuacja rozwoju dróg i ścieżek rowerowych. Cały prawy brzeg Białego Dunajca to piękny teren, ale niewykorzystany. Powinien tam powstać kompleks rekreacyjny na wysokości ulic Podhalańskiej i Podtatrzańskiej.

Chciałbym przywrócić "czyn społeczny". Może to dziwnie brzmi, ale chodzi mi o ten prawdziwy, spontaniczny, który jest efektem myślenia, że chce się wspólnie z mieszkańcami zrobić coś dla miasta. To sprawia, że ludzie mają poczucie własności i wspólnoty. Dbają o to, co jest obok nich. Pilnują tego, czują się współodpowiedzialni za dobro materialne i rozwojowe miasta, bo są współgospodarzami.

Trzeba się zająć emerytami. Oprócz Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie ma dla tej grupy niczego. Ludzie się nie spotykają. Stawiam na bezpłatną rekreację dla osób w wieku 60+ . Bardzo ważna jest profilaktyka zdrowotna poprzez ruch. Tu potrzebne są bezpłatne zajęcia z gimnastyki leczniczej, nordic walking i inne zajęcia tego typu na świeżym powietrzu oraz w obiektach sportowych.

Wracając do wymienionego już tematu "czystego powietrza" - kwestie ekologiczne są bardzo ważne. Trzeba ludzi uświadamiać i w tematach właściwych postaw ekologicznych i dotyczących samego zdrowia. Edukacja od przedszkola - po osoby dorosłe. To będzie dawać przykład młodym pokoleniom. Potrzebna jest reorganizacja przestrzenna targowiska. Niech to będzie prawdziwy Nowy Targ – a nie koszmar targowy. I - "zero tolerancji dla chuligaństwa". Stały kontakt z mieszkańcami poprzez internet oraz spotkania.

Dlaczego od razu kandyduje pan na burmistrza. Funkcja radnego nie wystarczy?

- Jak upadać, to z wysokiego konia (śmiech). Na radnego też kandyduję, ale jako burmistrz miałbym większą siłę i szersze pole manewru.

Rozmawiała Sabina Palka

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 19.10.2014 20:31