Podhalańska Wspólnota Samorządowa przedstawiła swoich kandydatów na radnych (zdjęcia)

NOWY TARG. Konwencja Wyborcza w Euroregionie "Tatry" zgromadziła ok. 50-60 osób, przede wszystkim kandydatów na radnych, członków ich rodzin, urzędników oraz sympatyków PWS. - PWS to stowarzyszenie, którego wyznacznikiem jest nie ideologia, ale działanie na rzecz dobra wspólnego - mówił prowadzący spotkanie Dariusz Tokarski.
Wieczór rozpoczął się od prezentacji filmu wyborczego. "Gwarantuję ze wszystkich sił wsłuchiwanie się w Państwa opinie, by skutecznie realizować Wasze postulaty" - mówił z ekranu Marek Fryźlewicz.

- To bardzo trudne zadanie promować osobę, która jest znana wszem i wobec - zwrócił się do zebranych Marcin Ozorowski. - Jeżeli burmistrz przez tyle kadencji prowadzi ten królewski Gród - Nowy Targ, to znaczy, że robi to dobrze. Jego cechy to bliskość i wsłuchiwanie się w sprawy społeczne. Musiał zmierzyć się z wyzwaniami służącymi uporządkowaniu struktury społecznej. Nasze Miasto się rozwija i ma świetnego gospodarza, który wsłuchując się w głosy tych najmniejszych - realizuje wielkie idee. Przez ostatnie cztery lata nabraliśmy wszystkich szlifów, by móc w tej nadchodzącej - która niesie ze sobą nową perspektywę finansową - w pełni odcinać kupony. Tym gwarantem jest Marek Fryźlewicz. Ile kadencji minęło, w których sprawdził się w stu procentach Marek Stanisław Fryźlewicz - mówił szef sztabu wyborczego.

- To będzie bardzo ważna kadencja, gdyż będzie można wykorzystać duże środki unijne, już po raz ostatni - przypomniał obecny burmistrz i namawiał do głosowania na zgłoszone do budżetu obywatelskiego projekty. Przypomniał także swój program wyborczy (pisaliśmy o tym szczegółowo tutaj).

Główna część spotkania poświęcona była kandydatom radnych.

Jan Łapsa - radny od trzech kadencji mówił:" udało się nam zrobić bardzo wiele: Orlik, kanalizacja, oświetlenie ulic. Nieobce są mi sprawy społeczne. Powiem tak - radnego poznaje się po tym co zostawi, a nie po tym co obieca".

Jakub Waligórski przedstawił się jako emeryt pożarnictwa, naczelnik OSP Kowaniec. Zapewnił, że zna bolączki jego okręgu wyborczego i że chciałby ludziom pomóc.

Lesław Mikołajski - w poprzedniej kadencji przewodniczący Rady Miasta, obecnie wiceprzewodniczący, radny trzech kadencji. Mówił: "w ciągu tych 12 lat wypracowałem sobie filozofię współpracy w samorządzie. To nie podchody, ani walka - stanowią o sukcesie tylko współpraca. Nie znaczy, że trzeba być uległym wobec burmistrza, ale trzeba rozmawiać i dochodzić do konsensusu". Dodał, że dla niego priorytetem będą sprawy pozyskiwania środków unijnych.

Jan Siaśkiewicz oświadczył, że jako emeryt "ma chwilę, by poświęcić czas sprawom obywatelskim" i "będzie się starał zmobilizować obywateli do wspólnego działania". Jeśli zostanie wybrany na radnego chciałby poświęcić się rozwojowi turystyki.

Artur Kasperek - to sportowiec, unihokeista. Przyznał, że nie ma doświadczenia, ale zapewnił, że "wniesie do Rady świeże spojrzenie i świeże pomysły".

Dorota Temecka - wieloletnia nauczycielka i dyrektor szkoły zaprezentowała się tak: "od niedawna emerytka, ale czuję się jeszcze na siłach, mam wiele zapału i mogę swoje doświadczenie zawodowe i zainteresowania przekazać w pracy w samorządzie". Przypomniała, iż działała w zespole pracującym nad Strategią Rozwoju Miasta. Swoją pracę w Radzie Miasta ukierunkowała na oświatę, kulturę, sport, turystykę, promocję i budżet.

Marek Gruca - to były radny i były członek Zarządu Miasta. "Chcę kontynuować pracę, którą kiedyś robiłem" - mówił i zapowiedział położenie dużego nacisku na działania proekologiczne.

Maria Barbara Zbińska. - Od dwóch lat jestem na emeryturze. Czas dzielę między wnuki i moją pasję, którą jest matematyka. Za namową pana burmistrza pomyślałam, że mogę się jeszcze mojemu miastu przydać. Moja umiejętność współdziałania pomoże mi pracować na rzecz Nowego Targu. Potrafię docenić tych, którzy mnie przekonują do dobrych racji, jak i sama mam umiejętność przekonywania innych - wyznała była dyrektor nowotarskich szkół.

Jakub Swalarz to także były radny, jak wyliczył - od 23 lat związany z administracją rządową i samorządową. - Bardzo bliskie są mi problemy ludzi młodych. Chciałbym się zaangażować we wszystkie przedsięwzięcia związane z tworzeniem nowych miejsc pracy - oświadczył. Mówił też o inicjatywach z zakresu ochrony środowiska i turystyki.

Danuta Wojdyła została przedstawiona jako "matka chrzestna Małego Parku". - Dzięki moim staraniom i działaniom udało się zrobić ten Mini Park. Posłuchałam głosów mieszkańców i uruchomiona została linia MZK - wyliczała obecna radna. Dodała, że cieszy się, iż "może kandydować z panem Fryźlewiczem".

Arkadiusz Marczyk bankowiec, członek TKKF, klubu piłkarskiego Podhale Nowy Targ i od niedawna promotor spacerów nordic walking. Jego deklaracja brzmiała: "odpowiednie wykorzystanie obiektów sportowych".

Kazimierz Górecki mówił o swoich rzeźbiarskich pasjach, przypomniał że jest m. in. twórcą tronu papieskiego stojącego w Ratuszu. - Dlaczego startuję z Markiem Fryźlewiczem? Bo burmistrz Fryźlewicz to jest konkretna firma. On jest jak dobre auto, a silnika się nie zmienia - oświadczył. Dodał, że "od 6 lat pracuje w samorządzie" ale na myśli miał pracę w Urzędzie Miasta.

Jan Ziemba to były wiceprzewodniczący Rady Miasta, geolog ze specjalizacją hydrogeologiczną. Zajmował się inwestycjami i zadeklarował swoją pomoc Miastu w tym właśnie zakresie.

Piotr Jarząbek, były radny, nauczyciel powiedział: "bliskie mojemu sercu są sprawy dzieci i młodzieży, oświaty i kultury oraz sportu - i tym chciałbym się zająć". - Nauczyłem się wrażliwości od pana burmistrza. Nieobce są mu losy słabych, chorych, osób starszych - oświadczył. Zapowiedział zajęcie się problemami mieszkańców bloków, bo je zna.

Elżbieta Jankowska to pedagog w Gimnazjum nr 1. Mówiła o swoich doświadczeniach związanych zarówno z pracą z "trudną młodzieżą", jak i pracą w Urzędzie Marszałkowskim. Chciałaby działać w komisji oświaty i zająć się pozyskiwaniem środków unijnych. Zapowiedziała starania o utworzenie w mieście świetlicy dla "zagrożonej młodzieży".

Zabrakło kilku kandydatów. Nie było Józefa Sulki, Joanny Żelechowskiej, Marka Batkiewicza, Haliny Góralczyk, Stefana Majerskiego. Marek Fryźlewicz, który także staruje na radnego ograniczył się do własnej prezentacji tylko podczas pierwszej części spotkania - czyli poświęconej kandydowaniu na stanowisko burmistrza.

Odbyła się także autoprezentacja czterech kandydaci do Rady Powiatu. Trzech staruje z list KWW Podhalanie i jeden z KW PiS, ale mają poparcie PWS.

- Jestem od 25 lat nauczycielem, byłem przez lata trenerem. Hokej wciąż jest mi bardzo bliski chociaż już nie trenuję zawodników. Zajmuję się nadal pracą z młodzieżą. Bliskie mi są: kultura, edukacja i oświata. Swoje doświadczenia chciałbym przenieść na moją pracę w samorządzie - mówił pierwszy z nich Robert Furca.

- Od 16 lat pracuję w Urzędzie Miasta - mówił kolejny kandydat, Marcin Jagła. - Chcę wykorzystać swoje doświadczenie w Radzie Powiatu, być tam mocnym akcentem i mocnym głosem Nowego Targu. Cechuje mnie zapał i społecznikowska misja. Chciałbym, by wsłuchiwano się w głos doświadczenia. Ci z doświadczeniem mają nad nami, młodymi przewagę. Chcę by przy staroście powstała Powiatowa Rada ds Seniorów.

Mówił też o poprawie jakości ochrony zdrowia, bezpieczeństwie publicznym, udzielaniu dotacji organizacjom pozarządowym, konieczności wprowadzenia Powiatowej Karty Dużej Rodziny. - Wiecie, że nie rzucam słów na wiatr - podsumował.

Trzeci kandydat to Karol Skrzypiec - od czterech kadencji w Radzie Powiatu, od trzech - wiceprzewodniczący tej rady. - Tylko w jedności i wspólnym działaniu możemy coś zrobić. Tu nawiązuję do hasła PWS "wspólnie możemy więcej". A do zrobienia jest wiele. Przykładem może być oddział onkologiczny w naszym szpitalu, dokończenie dwupasmowej drogi do Nowego Targu, czy dojazd do Szczawnicy - wymieniał.

Ostatni kandydat do Rady Powiatu to Zbigniew Sięka, który staruje z listy KW PiS. - Mocne miasto w mocnym powiecie, to moje hasło. Chciałbym wypracować mocne relacje między tymi samorządami, bo one teraz raczej wyglądają różnie - zauważył były radny, który w Radzie Miasta zasiadał przez 12 lat, z czego przez dwie kadencje był przewodniczącym RM.

Rekomendowano także osobę Eugeniusza Zajączkowskiego. Obecny wiceburmistrz Nowego Targu kandyduje do Sejmiku Województwa Małopolskiego z listy Platformy Obywatelskiej. - Nie mogę startować z listy Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej, bo na poziomie sejmików to są już listy partyjne. Dlatego: lista nr 4, to ta na której jestem. Proszę o wsparcie, by wreszcie po 12 latach miasto Nowy Targ miało swojego reprezentanta na szczeblu wojewódzkim - podsumował.

Więcej o deklaracjach kandydata do sejmiku - wkrótce.

Sabina Palka, zdj. Michał Bachulski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 22.10.2014 22:26