Kurs zawodowy dla baców

Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach zorganizował kurs bacowsku. Ukończyło go dwadzieścia osób.
Tylko Izba Rzemieślnicza i Małej Przedsiębiorczości w Katowicach, jako jedyna w Polsce, posiada uprawnienia Ministra Edukacji na przeprowadzanie egzaminu państwowego, który upoważnia do zawodu baca i juhas.

Warunkiem udziału w kursie było co najmniej 3-letnie prowadzenie chowu i hodowli owiec. Zajęcia teoretyczne przeprowadzili wykładowcy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie m.in. prof. dr hab. Edward Wierzchoś, dr hab. Edyta Molik, dr hab. Urszula Kaczor, dr inż. Małgorzata Bogusz, dr inż. Maciej Murawski, dr Barbara Kiełbasa oraz Instytutu Zootechniki w Balicach - dr inż. Jacek Sikora. Część tematów prezentowana była przez przedstawicieli innych instytucji państwowych jak: mgr Małgorzata Kozień - Wojewódzka Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych w Krakowie, mgr inż. Leszek Skoczek - Państwowa Inspekcja Pracy w Krakowie, Józef Michałek, Piotr Kohut – Fundacja Pasterstwo Transhumacyjne oraz lek. wet. Przemysław Stawarczyk.

Tematyka kursu dotyczyła głównie chowu i hodowli owiec, ich fizjologii i chorób, wartości odżywczych mięsa owczego. Kursanci bardzo dużo dowiedzieli się o podstawach ekonomiki, marketingu, elementach racjonalnej gospodarki łąk i pastwisk oraz aspektach prawnych związanych z produkcją owczarską m.in. prowadzenie firmy i gospodarstwa agroturystycznego. Zajęcia praktyczne z zakresu technologii wytwarzania serów owczych odbyły się w Leśnicy, a przeprowadził je mistrz bacowski Kazimierz Furczoń. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy doskonalili wiedzę przy puceniu oscypka, wyrobu redykołki, bundzu czy bryndzy owczej.

Finałem zajęć był egzamin zawodowy, który składał się z dwóch części. W części praktycznej każdy musiał zaprezentować i udowodnić umiejętności z zakresu wyrobów serów owczych, strzyżenia owiec i korekty racic. Druga część to egzamin pisemny i ustny z wiedzy teoretycznej. Wyniki wszystkich egzaminów były pozytywne. Tym samym do grona 19 czeladników i jednego mistrza z roku 2013, dołączyła grupa 20 wykwalifikowanych zawodowych baców.

Źródło: Ewelina Stajnder / MODR w Karniowicach

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 17.01.2015 12:59