Skansen w Zubrzycy zaprasza na zajęcia

Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej po raz kolejny zaprasza na zajęcia w ramach programu Województwa Małopolskiego Bon Kultury 2015.
Spódnice kwiaciate, gunie włochate…to propozycja dla dzieci od 5 – 8 lat. Podczas zajęć dzieci poznają orawskie stroje. Pierwszym etap pracy: pytamy dzieci z czego mogą być zrobione ubrania i ozdoby. Następnie przed dziećmi na stołach poukładane są rzeczywiste elementy stroju i biżuterii pomieszane ze sobą. Dzieci grupują ubrania na damskie i męskie według ich uznania. Następnie prowadzący wspólnie z dziećmi ubiera manekiny w strój damski i męski omawiając, z jakich materiałów są zrobione ubrania (tu prezentacja wełny, lnu, skóry itp.), jak powstawały oraz opowiadając różne ciekawostki związane z niektórymi elementami stroju – jak np. do kapelusza można było doić krowę, spódnica zastępowała pelerynę i parasol itp. Kolejny etap zajęć to kilkuminutowa zabawa, podczas której dzieci mogą przymierzać stroje – ważne jest to, że mogą materiałów dotknąć, poczuć ich zapach, ich wagę itp. Ostatni etap warsztatów to wyklejanie przez dzieci stroju orawskiego na specjalnie przygotowanych kartonach przy użyciu poznanych już tradycyjnych materiałów.

Czas trwania zajęć: 1,5 h
Cena od uczestnika: 5 zł

Modelowanie pamięci - Zajęcia rozpoczynają się od zwiedzania ekspozycji czarnej i białej izby Dworu Moniaków – treści przekazywane podczas zwiedzanie dostosowane są do wieku uczestników i różnego stopnia niepełnosprawności uczestników. Podczas zwiedzania poznają dawne sprzęty gospodarstwa domowego wybierając jeden, który samodzielnie wykonają podczas warsztatowej części zajęć. Osoby słabowidzące bądź niewidome będą miały przygotowane kopie eksponatów, które mogą dotykać by zapamiętać kształt i fakturę rzeczy. Następnie uczestnicy udają się z prowadzącym do sali warsztatowej, gdzie z masy modelarskiej wykonują zapamiętany przez siebie eksponat. Wykonana rzecz stanowić będzie jednocześnie pamiątkę z zajęć i pobytu w Muzeum.

Czas trwania zajęć: 1,5 h
Cena od uczestnika: 5 zł.

Źródło: materiały prasowe

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 31.01.2015 14:00