Sytuacja po powodzi. Wstępne szacunki strat i zniszczeń

"Zrobimy wszystko żeby mieszkańcy Podhala poszkodowani po ostatnich ulewnych deszczach dostali pomoc jak najszybciej i żeby procedury zostały skrócone do minimum '' - zapewniają zgodnie premier Donald Tusk, szef MSWiA Grzegorz Schetyna oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller. Tymczasem samo szacowanie strat i ich weryfikacja potrwa kilka tygodni.

W sobotę szef rządu oraz minister przyjechali do Nowej Białej w powiecie nowotarskim, żeby zapoznać się ze zniszczeniami.

Wstępnie straty po wielkiej wodzie oszacowano w Małopolsce na 160 milionów złotych. Zniszczony został most w Nowej Białej, przerwany wodociąg i sieć energetyczna. We wsi podtopionych zostało około 30 domów. Mieszkańcy mają już zapewnioną wodę pitną i prąd.

Jak informuje Urząd Wojewódzki - straty spowodowane gwałtownymi ulewami i przyborem rzek w Małopolsce wstępnie oszacowano na ok 159 783 000 zł.

Powiat tatrzański –18 735 000 zł
Miasto Zakopane – 6 500 000 zł
Powiat nowotarski – 44 500 000 zł
Powiat gorlicki – 51 199 000 zł
Powiat limanowski – 7 685 000 zł
Miasto Nowy Sącz – 76 500 zł
Powiat nowosądecki - 15 587 500 zł
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie – ok. 20 000 000 zł
Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych – ok. 2 000 000 zł

Główne zniszczenia:
* zerwane przyczółki mostów,
* zniszczona instalacja wody pitnej,
* uszkodzona sieć energetyczna,
* zniszczone nawierzchnie dróg
* zniszczone brzegi potoków,
* zniszczona nawierzchnia dróg,
* uszkodzona i zamulona kanalizacja,

Zniszczone są 2 mosty na Białce: na drodze pomiędzy Nową Białą i Krempachami oraz na drodze krajowej nr 49 na trasie Nowy Targ - Jurgów.

Nowa Biała w gminie Nowy Targ liczy ponad 1 tys. mieszkańców. W wyniku powodzi w Małopolsce miejscowość ta ucierpiała najbardziej. W środę wieczorem (23 lipca) rzeka Białka wylała z koryta i podchodząc do wsi, podtopiła 30 domów. Woda zerwała most na drodze powiatowej z Nowej Białej do Krempachów, zalała lokalną elektrownię i uszkodziła ujęcie wody pitnej.

Ewakuowano 30 mieszkańców wsi. Noc spędzili w miejscowej szkole podstawowej. W akcji ratowania wsi brało udział ok. 100 strażaków PSP i OSP. Mieszkańcy zostali pozbawieni wody pitnej. Do Nowej Białej sprowadzono cysterny z wodą pitną z Rabki-Zdroju, i Skawiny, z Gorlic sprowadzono małą stację uzdatniania wody.

25 lipca (piątek) awaria wodociągu Krempachy-Nowa Biała została usunięta. Przywrócono prąd w całej wsi. Do Krempach wyznaczono objazd przez Dębno i Frydman.

Działania po zniszczeniu mostu:
- powiatowy Zarząd Dróg podjął decyzję o rozbiórce mostu,
- przeprowadzono badania przepływu poziomu wody,
- gotowy jest projekt odbudowy nowego mostu.

Most w Nowej Białej (łączący Nową Białą z Krempachami) wybudowano
w latach 60-tych. Most, o nośności 30 ton, oparty jest na przęsłach betonowych. Jego długość wynosi około 80-90 metrów. Most łączy wieś Krempachy, liczącą 1500 mieszkańców i wieś Dursztyn, liczącą około 700 mieszkańców. Łącznie z mostu korzystało 2 tys. mieszkańców. Przez most dowożono również gimbusem ok. 150 dzieci do gimnazjum w Krempach.

Jerzy Miller Wojewoda Małopolski chce żeby procedury przy szacowaniu strat i ich weryfikacja trwały najwyżej dwa tygodnie.

Źródło: Urząd Wojewódzki

bas/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 26.07.2008 16:37