Czad nadal groźny. Już sześć interwencji strażaków od początku tego roku

Od początku tego roku już sześciokrotnie interweniowali nowotarscy strażacy ws. zgłoszeń dotyczących wykrycia czadu w budynkach mieszkalnych. Z powodu podtrucia kilka osób trafiło do szpitala. Na szczęście, nie było przypadków śmiertelnych zatruć, a czad, co podkreślają strażacy, może zabić.
Sześć zgłoszeń dotyczących podejrzenia ulatniania się czadu - w Rabce-Zdroju, Spytkowicach, Rabie Wyżnej i w Nowym Targu - pięć podtrutych osób, w tym dziecko - to statystyki dotyczące zatruć tlenkiem węgla w powiecie nowotarskim od początku tego roku. Strażacy przypominają, że czad jest groźny i może być przyczyną śmierci.

- Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy - przypomina mł. bryg. Piotr Krygowski, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. - Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, a zwłaszcza podczas dni w których występuje bardzo niska temperatura, chociaż do akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

- W związku z coraz liczniejszymi przypadkami zatrucia czadem (tlenkiem węgla) występującymi na terenie całej Polski, zwracamy się z ponownym apelem o przestrzeganie zasad użytkowania urządzeń grzewczych - apeluje. - Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku węgla i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Ponadto należy regularnie sprawdzać prawidłowość działania urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla, szczelność wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kanałów nawiewnych.

r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 13.02.2015 11:11