Dobre praktyki w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego

W dniach 15-16 października w Zakopanem odbędą się specjalne warsztaty pt. „Dobre praktyki w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego według konwencji UNESCO z 2003 roku na przykładzie wybranych działań z terenu Polski”. Organizatorem spotkania jest Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Biurem Promocji Zakopanego.
Dwudniowe warsztaty skierowane są głównie do organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego i osób bezpośrednio związanych z dziedzictwem niematerialnym i jego ochroną.

Organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Biuro Promocji Zakopanego warsztaty będą doskonałą okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i spostrzeżeń w zakresie ochrony dziedzictwa. Serdecznie zapraszamy tych wszystkich, którzy w swojej codziennej pracy działają w obszarze ochrony, promocji oraz dokumentacji sfery niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w szczególności przedstawicieli instytucji pozarządowych, kulturalno-oświatowych, urzędów a także animatorów kultury – powiedziała Katarzyna Sadowska-Mazur p.o. kierownika zespołu ds. dziedzictwa niematerialnego.

Główną ideą spotkania jest przede wszystkim prezentacja najbardziej wartościowych działań mających na celu ochronę niematerialnych dóbr kultury wpisujących się w standardy ochrony dziedzictwa propagowanych przez UNESCO. W celu jak najdokładniejszego omówienia tematu warsztaty zostały podzielone na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną.

Pierwszego dnia odbędzie się seria krótkich wykładów i dyskusji, podczas których praktycy zaprezentują sposoby, jakie na co dzień wykorzystują do działań na rzecz ochrony dziedzictwa niematerialnego. Kolejny dzień warsztatów to w część praktyczna przewidująca pacę w grupach. Będzie ona dotyczyć identyfikacji, inwentaryzacji i dokumentacji dziedzictwa niematerialnego – dodała Sadowska-Mazur.

mat. prasowy, opr. s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 04.10.2015 15:10