XIV Majowe Granie w Kościelisku

7 listopada (sobota) organizatorzy zapraszają do Domu Ludowego w Kościelisku na Bal Charytatywny w oprawie muzyki słowackiej, zaś 8 listopada (niedziela) na koncert, podczas którego wystąpią Polaniorze, muzycy z Węgier i Słowacji, zespół Tabor oraz uczestnicy Projektu GRAMY- podhalańscy muzycy, którzy zaprezentują repertuar tradycyjny i folkowy.
8 listopada, w trakcie koncertu zaplanowane jest otwarcie wystawy pt. „Historia kawałka drewna- złóbcoki'', która jest efektem dokumentacji warsztatów lutniczych, organizowanych przez Fundację Majowe Granie. Dzięki projektowi „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych'' dofinansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca młodzież buduje od podstaw tradycyjne podhalańskie instrumenty- złóbcoki. Zajęcia prowadzone są przez Andrzeja Bobaka- Grapnego, który wprowadza swoich podopiecznych w tajniki trudnej sztuki tworzenia instrumentu.

- Dzięki dotacji z Urzędu Gminy Kościelisko możemy zobaczyć na wystawie cały proces budowy złóbcoków, w formie dokumentacji fotograficznej. Tytuł wystawy to „Historia kawałka drewna- złóbcoki”, zapraszamy Państwa do oglądania ciekawych ujęć z warsztatów. Mamy nadzieję, że uda się zainteresować lutnictwem kolejnych młodych ludzi- zachęca Sylwia Bobak, Prezes Fundacji Majowe Granie.

- W ramach warsztatów budowanych jest pięć instrumentów, efekty pracy młodzieży pod okiem mistrza będzie można podziwiać podczas koncertu, który w sposób szczególny będzie w tym roku poświęcony Jerzemu Nitoniowi. Będziemy wspominać Go jako mistrza lutnictwa, nauczyciela, muzykanta i Przyjaciela, związanego szczególnie z zespołem Tabor - informują organizatorzy i zapraszają na bal oraz koncert do Kościeliska, miejscowości z której pochodził Marek Łabunowicz „Maja”, ratownik górski i multiinstrumentalista, który zaszczepił w wielu młodych ludziach zamiłowanie do podhalańskiej muzyki. Wydarzenie zrealizowane jest przez Fundację Majowe Granie przy współudziale Instytutu Muzyki i Tańca , Gminy Kościelisko oraz wsparciu Związku Podhalan Oddział Kościelisko i Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku.

Źródło: materiały prasowe

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 22.10.2015 13:33