44. "Góralski Karnawał" dobiegł końca (zdjęcia)

Czterodniowe spotkanie z kulturą ludową w Bukowinie Tatrzańskiej dobiegło końca. Grupy kolędnicze (w sumie 46 grup – z województw małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego) przez te dni prezentowały bogaty, piękny dorobek zwyczajów związanych z okresem Bożego Narodzenia przekazywany w ich domach z pokolenia na pokolenie.
Wieczory były wspaniałą okazją aby poznać kulturę Pienin, Orawy i Spisza – taniec, śpiew, muzyka, dźwięk zbyrcoków, wyskanie dziewcont roznosiło się po wszystkich zakątkach Domu Ludowego. Najwięcej emocji jednak wzbudzały pokazy par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego. Siła, zwinność, ale przede wszystkim naturalność u tancerzy zapadały w serca publiczności, która nagradzała zbójników gromkimi brawami.

Przez te dni wiele osób odwiedziło również Wystawę Twórczości Ludowej. Z wielkim uznaniem oglądali prezentowane m.in. wyroby ze skóry, rzeźby, spinki góralskie, cuchy, serdaki obrazy na szkle. Pojawiło się wiele pytań dotyczących poszczególnych twórców i ich sposobu pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prace wykonane przez dzieci i młodzież ze Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej działającej przy naszym Centrum.

W sobotę odbyła się VI Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich. Piękne, zadbane, przyjaźnie nastawione wzbudzały zachwyt zarówno dzieci jak i dorosłych.

W niedziele przedpołudnie przygotowaliśmy niespodziankę dla wszystkich, którzy sami chcieli spróbować swoich sił w malowaniu na szkle i bibułkarstwie. Całe rodziny miały okazję by w twórczy sposób poznać podhalańską kulturę.

I nadeszła godzina 17.00. – czas oficjalnego zakończenia 44. „Góralskiego Karnawału”, kiedy to zostały ogłoszone wyniki trzydniowych zmagań scenicznych.

Ze złotymi rozetami góralskimi w tym roku z Bukowiny Tatrzańskiej jako najlepsze grupy kolędnicze wyjechali: „Kolędnicy” ze Szczyrku, „Grónie” z Wisły, „Z gwiazdą” z Ptaszkowej, „Pasterze” z Sadku-Kostrzy „Z Dorotą” z Juszczyna, „Draby” z Rzepiennika Suchego, i „Dziady noworoczne” z Małej Żabnicy („Romanka”).

Dziesięć równorzędnych drugich miejsc wraz ze „srebrnymi rozetami góralskimi” otrzymały grupy kolędnicze:

„z gwiazdą” z Mystkowa,
„pasterze” z Krasnego-Lasocic,
„draby” z Nawojowej,
„z turoniem” z Kasiny Wielkiej,
„z turoniem” z Tenczyna,
„herody” z Gnojnika,
„pasterze” ze Szczyrzyca,
„z gwiazdą” z Jurkowa,
„herody” z Bolęcina,
„z rajem” z Zawoi.


Szesnaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z „brązowymi rozetami góralskimi” otrzymały grupy kolędnicze:

„herody” z Mszalnicy,
„fedory” z Olczy,
„z turoniem” ze Śmigna,
„z gwiazdą” z Uszwi,
„pasterze” z Burletki,
„draby” z Lipnicy Wielkiej (gm. Korzenna),
„z konikiem” ze Skrzynki,
„z gwiazdą” z Zalasowej,
„herody” z Lubczy,
„z gwiazdą” z Połomia Dużego,
„z konikiem” ze Żmiącej,
„herody” z Kamienicy,
„herody” z Trojanowic,
„z rajem” z Gwoźdźca,
„herody” z Brzuchani,
„herody” z Trzciany.

Trzynaście równorzędnych wyróżnień otrzymały grupy:

„z szopką lalkową” z Czernichowa (k. Żywca),
„z turoniem” z Boguszy,
„z niedźwiedziem” z Łącka,
„herody” z Czajowic,
„herody” ze Starej Wsi (gm. Limanowa),
„herody” z Sygontki,
„z gwiazdą” z Biskupic Radłowskich,
„z konikiem” z Podegrodzia,
„herody” z Huty Komorowskiej,
„herody” z Zielonek,
„herody” z Owczar,
„z gwiazdą” z Makowa Podhalańskiego,
„herody” z Czyżowic.

- Wyrażamy radość z powodu utrzymującego się od kilku lat wysokiego, a w tym roku wyjątkowo wysokiego poziomu grup kolędniczych, biorących udział w bukowiańskim konkursie - napisali w uzasadnieniu członkowie jury. - W sposób szczególny dotyczy to reprezentacji województwa małopolskiego, które w drodze do Bukowiny przechodzą podwójne eliminacje (gminne i powiatowe), w trakcie których odbywają rozmowy warsztatowe. Wyrażamy nadzieję na znacznie większy i różnorodny tematycznie udział w następnych latach grup spoza województwa małopolskiego.

- Liczba grup biorących udział w kilkunastu tegorocznych przeglądach, będących eliminacją do „Góralskiego Karnawału” daje nadzieję, że bożonarodzeniowa, noworoczna i karnawałowa obyczajowość, która tworzy specyficzny klimat tego okresu – długo jeszcze będzie towarzyszyć następnym pokoleniom. Dziękujemy kolędnikom i ich instruktorom oraz kierownikom za poświęcony czas i trud włożony w przygotowanie widowisk, radujących nas i zgromadzoną publiczność - dodaje komisja.

Komisja podziękowała wszystkim organizatorom i pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z jego Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za ogromny wkład pracy w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego konkursu, jak zwykle w miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili, a w szczególności sponsorom oraz patronom medialnym.

Podziękowania złożono też konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi, za sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu.

Podczas ogłoszenia wyników obecni byli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Burmisrz Gminy Miasta Kórnik Jerzy Lechnerowski, Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień oraz Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk.

A to podziękowania organizatorów: Składamy serdeczne podziękowania Jurorom, Konferansjerom a także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli 44. „Góralski Karnawał”. Dziękujemy za wiele ciepłych słów, które zostały skierowane w naszą stronę za codzienną działalność oraz organizację tego wydarzenia. Cieszymy się, że przez ten czas przebywający tu ludzie mogli obcować nie tylko z kulturą ludową, ale przede wszystkim ze sobą nawzajem. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie jeden raz, tu w bukowiańskim Domu Ludowym.

Źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury, zdjęcia w galerii Piotr Korczak

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 08.02.2016 14:26