Ponad 3,6 tys. mieszkańców powiatu nowotarskiego jest dotkniętych długotrwałym bezrobociem

Grudniowa stopa bezrobocia na poziomie 8,4 proc. daje Małopolsce trzeci wynik w kraju, po Wielkopolsce i Śląsku. Z danym fimy Ingeus, która zajmuje się przywracaniem do trwałego zatrudnienia osób długotrwale bezrobotnych wynika, iż stopa bezrobocia w powiecie nowotarskim jest na poziomie 10,8 %, a w tatrzańskim - 13%.
W ciągu 2015 roku bezrobocie w województwie spadło o 14 proc. W grudniu 2015 r. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy Małopolan wyniosła 119 601 osób, (o 2 proc. więcej niż w listopadzie). Ponad połowa z nich to długotrwale bezrobotni, czyli pozostający bez zatrudnienia powyżej 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. W powiecie nowotarskim stopa bezrobocia wyniosła 10,8 proc. Ponad 3,6 tys. mieszkańców nowotarskiego jest dotkniętych długotrwałym bezrobociem.

Dane te nie oznaczają, że w Małopolsce bezrobocie to problem marginalny. - Mimo bardzo dobrej ogólnej kondycji małopolskiego rynku pracy, powinniśmy pamiętać, że sytuacja w poszczególnych powiatach i miastach jest zróżnicowana. Najniższą stopę bezrobocia odnotował oczywiście Kraków - 4,5 proc. a także bliskie powiaty krakowski - 6,8 proc. i bocheński - 7,1 proc. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się powiat dąbrowski z 16 proc. wskaźnikiem bezrobocia i limanowski - 13,8 proc. – mówi Anna Karaszewska, Dyrektor Generalna Ingeus w Polsce. – Z drugiej strony martwiąca jest również struktura małopolskich bezrobotnych. Przede wszystkim fakt, że ¼ nie wykonuje żadnej pracy od ponad dwóch lat, a 28 proc. to młodzi ludzie od 25 do 34 roku życia.

Istotne informacje o stanie bezrobocia w powiecie nowotarskim ukazuje statystyka bezrobotnych w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy, do których zalicza się aż prawie 87 proc. wszystkich klientów urzędu pracy w Nowym Targu, czyli ponad 6,1 tysięcy mieszkańców. Największą grupę stanowią długotrwale bezrobotni, czyli niepracujący powyżej 12 miesięcy w ostatnich dwóch latach – 51 proc. W całej Małopolsce również 87 proc. wszystkich bezrobotnych to osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy - prawie 105 tysięcy osób (w tym ponad 55 tysięcy kobiet), a 55 proc. jest długotrwale bezrobotna.

- Długotrwałym bezrobociem dotkniętych jest ponad 65 tysięcy mieszkańców Małopolski, w większości są to kobiety. W powiecie nowotarskim jest to 3 639 osób, czyli aż 51 proc. wszystkich bezrobotnych. Z doświadczenia wiemy, że jest to grupa wymagającą specjalistycznego i silnie zindywidualizowanego wsparcia. Aktywizacja zawodowa osób wykluczonych z rynku pracy, a często również z życia społecznego, jest wielowymiarowym i niełatwym procesem, dzięki któremu następuje diametralna życiowa zmiana. Nie ma jednej recepty, 1000 przypadków to 1000 strategii – mówi Paweł Banczew, menedżer operacyjny Ingeus w Polsce. – Koszty długotrwałego bezrobocia dla Małopolski są znaczące i to nie tylko te finansowe. Walka z długotrwałym bezrobociem to pomoc w powrocie do społeczności lokalnej, zdrowego funkcjonowania i rozwoju osobistego, który przekłada się na rozwój regionu – dodaje.

Ingeus prowadzi pierwszy w Polsce zlecony program aktywizacji zawodowej dla osób długotrwale bezrobotnych. Program jest realizowany na terenie powiatu bocheńskiego, krakowskiego, nowotarskiego oraz Krakowa i potrwa do listopada 2016 roku. Po 10 miesiącach dzięki programowi aktywizacji prawie połowa (461 os.) z tysiąca uczestników znalazła pracę, 46 proc. pracuje już 3 miesiące, a 25 proc. ponad pół roku. Wśród pracujących uczestników programu ponad połowa jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, w tym 13 proc. na czas nieokreślony, a 4 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą.

opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 14.02.2016 12:27