"Obraz w hołdzie dla starego pierdziela - maestro Leszek M. Żegalski"

NOWY TARG. W Galerii Sztuki BWA Jatki otwarta została wystawa malarstwa Leszka Żegalskiego. Większość prac pozbawiona jest ram, ze ścian swobodnie zwisają płótna i plandeki, a na nich portrety. Jak mówi twórca - "woli tematy, które nie narzucają cugli na wyobraźnię".
Artysta tworzy portrety współczesne, stylowe - w strojach z epoki, w bieliźnie, czy rycerskiej zbroi. Na ekspozycji w Jatkach pokazane zostały prace będące hołdem dla malarzy młodopolskich - jest kilka prac inspirowanych twórczością Jacka Malczewskiego. Jeden z obrazów odnosi się do surrealisty Salvadora Dali i zawiera podpis: "obraz malował w hołdzie dla starego pierdziela - maestro Leszek M. Żegalski".

Tę przewrotność, kpinę i poczucie humoru Leszka Żegalskiego podkreślała podczas wernisażu Anna Dziubas przypominając kilka epizodów z życia artysty - jak np. utworzenie wraz Januszem Szpytem i Piotrem Naliwajko "Grupy Trzech", którą zwano "Tercetem Nadętym".

- Gościmy dziś twórcę niezwykłego, który zajmuje się malowaniem obrazów prawdziwych - mówiła kierownik galerii.

- Malarstwo przestaje być modne. Znikają obrazy, opera. Wypiera je fotografia, film i wideo. Ale malarze zawsze będą - zapewniał Leszek Żegalski. Dziękując uczestnikom wernisażu za przyjście dodał: - Ciesze się, że te obrazy ktoś ogląda.

Jak przyznał, w Jatkach prezentowane są portrety, brak jest pejzaży, które tworzył pod wpływem "zachwytu nad twórczością Jana Stanisławskiego i miniatur Jerzego Dudy Gracza".

Na ekspozycji znalazły się prace udostępnione z prywatnych zbiorów nowotarżan. Wystawę oglądać można do końca przyszłego tygodnia.

s/ zdj. Michał Bachulski

---

Leszek Żegalski

Urodzony w 1959 roku na Śląsku Cieszyńskim. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie był uczniem Jerzego Dudy-Gracza. W 1982 roku przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, tam też otrzymał dyplom w 1984 roku.

W 1988 r. Otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki "Arsenał 88". W tym samym roku wyjeżdża z kraju do Niemiec, gdzie przebywa przez następne lata. Okres ten był wypełniony intensywną pracą twórczą i wystawiennicza. Od 1990 roku jest członkiem Związku Malarzy Realistów - "Kunstlersonderbund in Deutschland. Realismus der Gegenwart" - organizacji malarzy figuratywnych o charakterze elitarnym. Od 2009 roku członek grupy Apelles.

Brał udział w najważniejszych artystycznych wydarzeniach Europy - m.in. w Targach Sztuki BIAF w Barcelonie, w Targach Sztuki w Basel i corocznej wystawie malarstwa figuratywnego "Figuration Critique" w Grand Palais w Paryżu. Ponad 200 wystaw indywidualnych, wystaw "Tercetu Nadętego" i zbiorowych, w Niemczech, Holandii, Polsce, USA, Rosji, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Belgii, Anglii, Japonii i Kanady.

Obecnie mieszka w Belgii i w Polsce. Uprawia malarstwo - sztalugowe, plafonowe, fresk. Obrazy Żegalskiego znajdują się w zbiorach znanych kolekcjonerów niemieckich i szwajcarskich.

Jest autorem śmiałych koncepcji współczesnego malarstwa plafonowego w starych pałacach i posiadłościach na terenie Francji, Szwajcarii, Niemiec i Włoch.

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 22.04.2016 20:16