Podhalańska Obrona Terytorialna już działa. Cywile-ochotnicy uczą się podstaw wojskowości, żeby umieć bronić swojego kraju

Podhalański pluton, który powstał w ramach ogólnopolskiego projektu szkoleniowego stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl, tworzą 34 osoby. Są to ludzie dorośli, średnia wieku to ok. 30 lat. W czasie wolnym od pracy i rodzinnych obowiązków uczą się podstaw obrony terytorialnej.
- Zrzeszamy osoby, które interesują się "rzemiosłem wojskowym" i chcą swoją pracą zwiększać potencjał obronny kraju. Choć jest wśród nas spora grupa ludzi, którzy odbyli służbę wojskową, to większość członków nie miała do tej pory do czynienia z wojskiem – wyjaśnia kpr. pchor. rez. Aleksander Dybiec, dowódca oddziału. - Szkolenia obejmują: regulaminy, taktykę, łączność, nawigację lądową, ratownictwo, strzelectwo. Obecnie szkolona grupa zdobywa swoją wiedzę od roku, nowy nabór planujemy przeprowadzić w maju i czerwcu, początek kolejnego kursu podstawowego wyznaczyliśmy na lipiec.

POT została założona w oparciu o Podhalańskie Drużyny Strzeleckie i oddział Ligi Obrony Kraju w Nowym Targu. Prowadzi szkolenia dla cywilów o charakterze wojskowym. Uczą się oni na nich m.in. techniki posługiwania się bronią, regulaminu wojskowego, taktyki. - Robione jest to z myślą o ludziach, którzy chcą służyć Ojczyźnie, dlatego działamy społecznie, za darmo – mówi Dybiec.

Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl jest apolityczną organizacją pozarządową, której celem jest zbudowanie obywatelskiego komponentu sił zbrojnych RP - Obrony Terytorialnej. Stowarzyszenie ma charakter ogólnopolski, liczy kilkuset członków, wśród których są między innymi: były minister obrony narodowej prof. Romuald Szeremietiew, weteran walk o City Hall w Karbali w 2004 roku chor. rez. Jacek Klimanek, oraz żołnierze (zawodowi i rezerwy), pracownicy służb mundurowych, naukowcy oraz wiele osób niezwiązanych zawodowo z formacjami obronnymi, które łączy idea podnoszenia potencjału bezpieczeństwa Polski. ObronaNarodowa.pl nie jest powiązana z żadną partią ani organizacją polityczną.

W sobotę na terenie Baligówki koło Czarnego Dunajca odbyły się ćwiczenia taktyczne plutonu z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki. Szkolenie obejmowało zastosowanie standardowych procedur operacyjnych piechoty w walce oraz łączność i nawigację.

Zainteresowani przyłączeniem się do plutonu proszeni są o kontakt z dowódcą pod numerem tel. 504 947 222 lub przez e-mail: a.dybiec@obronanarodowa.pl.

R/ zdjęcia Anna Palider

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 02.05.2016 08:40