XVI rocznica śmierci księdza Tischnera

W niedzielę Łopuszna wspominała swojego wybitnego rodaka księdza profesora Józefa Tischnera w związku z przypadającą w tym roku 16. rocznicą jego śmierci.
Uroczystości - jak w latach ubiegłych - rozpoczęły się modlitwą, prowadzoną przez ks. proboszcza Kazimierza Foltyna i złożeniem kwiatów przy grobie ks. profesora, które zgromadziły grono wiernych przyjaciół, mieszkańców Łopusznej, przedstawicieli władz oraz delegacje różnych organizacji.

W kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, która była ukochaną świątynią zmarłego przed 16 laty góralskiego filozofa, odprawiona została msza w jego intencji. Obecny w kościele zespół regionalny z Jurgowa, rodzinnej wsi Weroniki Tischner, matki księdza profesora, wypełnił kościół muzyką w czasie komunii świętej.

Następnym punktem niedzielnych uroczystości było spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury.
Goście księdza profesora zawsze byli w Łopusznej mile widziani. Wszystkich przybyłych w skromne progi Gminnego Ośrodka Kultury powitali wspólnie wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch oraz brat księdza profesora Kazimierz Tischner, a gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łopusznej częstowały swojskimi przysmakami.

Dalszą część spotkania poprowadził Kazimierz Tischner, który wracając myślami do śmierci brata mówił, że ksiądz nadal jest obecny w jego życiu. Poprzez to co robił, czego uczył i co po sobie zostawił. Ta pamięć jest wciąż żywa, a pomnikami tego są szkoły noszących imię Tischnera, których jest już 39.

Następnie przyszedł czas na otwarcie wystawy obrazów zatytułowanej „Ksiądz Tischner i Przyjaciele” pędzla Mariana Gromada, znanego artysty rodem z Ostrowska. Oprócz portretów profesora można obejrzeć portrety osób związanych z księdzem zarówno z Łopusznej oraz z Ostrowska. Ze względu na nieobecność artysty w jej tematykę wprowadził Kazimierz Tischner. Zebrani w sSali GOK-u goście obejrzeli również film „Twarze Łopusznej”, nawiązujący do tematyki wystawy. Bohaterami filmu były postacie z obrazów Gromady.

Ksiądz Tischner zawsze głęboko cenił tradycje i kulturę regionalną dlatego na zakończenie uroczystości wystąpił zespół regionalny „Podhale grupa Spiska” z Jurgowa. Zespół zaprezentował folklor i tradycje polskiego Spisza za co zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

Wystawę portretów można oglądać od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 16:00.

Źródło: GOK Łopuszna

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.06.2016 17:37