Konie przebadane

Tatrzański Park Narodowy przedstawił badania wysiłkowe koni pracujących na drodze do Morskiego Oka.
Konie badano w dwóch turach. Łącznie przebadanych zostało 339 koni, z czego wycofano z pracy 12 (3% badanej przez komisję grupy). Najczęściej wskazywanymi problemami zdrowotnymi były zmiany w układzie ruchu, oddechowym lub sercowo-naczyniowym.

Wszystkie badane konie miały identyfikatory elektroniczne, tzw. czipy, oraz paszporty wydane przez Polski Związek Hodowców Koni, co pozwalało na ich identyfikację oraz określenie wieku i rasy badanego osobnika. Wyniki badań komisji są wiążące, jako ocena dopuszczenia każdego z legitymowanych osobnym paszportem koni do pracy na tej trasie.

W tym roku zespół komisji badającej zwierzęta tworzyli dr n. wet. Marek Tischner z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – przewodniczący komisji, wyznaczony przez Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska, dr hab. Ryszard Kolstrung z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wyznaczony przez Tatrzański Park Narodowy, dr. n. wet. Piotr Żmuda i lek. wet Barbara Zelek (udział w terminie dodatkowym) z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Targu oraz lek. wet. Bożena Latocha – wyznaczona przez Fundację Viva!. Ponadto w badaniach udział wziął dr. inż. Maciej Jackowski – hipolog Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska.

Z raportami końcowymi poszczególnych członków komisji można zapoznać się TUTAJ. Członkowie komisji nie mieli większych zastrzeżeń do stanu koni. Wnioskowali o szerszy zakres badań. Podkreślali oni m.in. przesadną dbałość o konie, co objawiały się m.in. tym, że spora część koni była otyła, czyli zbyt dobrze karmiona. Weterynarze podkreślali, że konie te powinny mieć dużo ruchu, bo pracują w Morskim Oku tylko 10 dni w miesiącu, więc w wolne dni powinny mieć treningi.

źródło: TPN, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 13.10.2016 16:28