Kliniki, przychodnie i lecznice czyli ZSCKR Nowy Targ na praktykach w Niemczech (zdjęcia)

W dniach od 16 do 29 października br. grupa uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu przebywała na zagranicznej praktyce w Niemczech. Uczniowie z klasy III technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii podnosili swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.
Oto ich relacja:
Jeżdżąc po niemieckich gospodarstwach zapoznaliśmy się z wymaganiami, jakie stawiane są hodowcom, wyzwaniami, z którymi często się zmagają oraz normami, jakie muszą spełniać. Odwiedziliśmy również mleczarnie gdzie przedstawiono nam system badania mleka pod kątem wartości odżywczych, a także sposób współpracy z producentami i dostawcami mleka, system kontroli jakości i doradztwa. Zapoznaliśmy się z pracą laboratoriów, gdzie dzielono się z nami wiedzą na temat drobnoustrojów mogących się rozwijać w mleku bądź środowisku badanych zwierząt. Poznaliśmy sposoby pobierania próbek mleka, oraz ich transportu do laboratorium.

Kolejnym etapem naszych zagranicznych wojaży było zapoznanie się z pracą niemieckich lecznic zwierząt. Najpierw zwiedzaliśmy klinikę dużych zwierząt oraz znajdującą się nieopodal przychodnię dla zwierząt towarzyszących.

Dowiedzieliśmy się o potrzebach klinik, które przyjmują konie i krowy, a także zapoznaliśmy się ze specjalistycznym sprzętem do laparoskopii, leczenia przemieszczeń trawieńca, tarnikowania zębów i zabiegów na kopytach. W przychodni dla małych zwierząt przeprowadzaliśmy badanie USG u suki, robiliśmy opatrunki kończyn i ogona oraz ściągaliśmy przy pomocy scalera kamień nazębny u kota.

Natomiast w lecznicy nie tylko oglądaliśmy proces pobierania i transplantacji zarodków bydlęcych, ale zapoznaliśmy się również ze sprzętem służącym do tego zabiegu oraz mieliśmy okazję samodzielnie pobierać, a następnie obejrzeć pod mikroskopem i przeprowadzić klasyfikację zarodków, by w końcu zamrozić je w ciekłym azocie. Po szkoleniu przeprowadzonym przez miejscowego lekarza weterynarii pobieraliśmy zeskrobiny ze skóry, wymazy z różnych narządów i przeprowadzaliśmy biopsję cienkoigłową do badań histopatologicznych.

Pobyt w DEULA Nienburg sprawił iż „po uszy” zagłębiliśmy się w temacie, który kochamy, bo nie przypadkowo kształcimy się właśnie w technikum weterynaryjnym. Program praktyk zapewnił nam naprawdę dużą dawkę wiedzy oraz umiejętności praktycznych.

Dzięki uprzejmości naszych gospodarzy mieliśmy też okazję odwiedzić najważniejsze miasta regionu Dolna Saksonia – Bremę, Hamburg i Hanower oraz poznać ich klimat i sztandarowe zabytki (rynek z gotyckim ratuszem, posąg Rolanda, kościół Najświętszej Marii Panny, pomnik czterech muzykantów, dom cechowy i romantyczne wąskie uliczki w Bremie, hanowerski Uniwersytet Leibniza, ratusz, operę i przede wszystkim pierwsze tropikalne akwarium Sea Life w Niemczech oraz ratusz, Wyspę Spichrzów z palarnią kawy, Binnenalster, kościół św. Michała i oczywiście port w Hamburgu).

źródło: szkoła

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 04.11.2016 22:21