Ruszyły biznesowe śniadania w PPWSZ

NOWY TARG. Odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Śniadań biznesowych", zorganizowane przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodow.
 „Śniadanie” przybrało charakter debaty, której motyw przewodni "Wiedza, umiejętność, kompetencje - oczekiwania pracodawców” służył zbudowaniu triady współpracy: student – uczelnia – pracodawca.

Debata z udziałem pracodawców, burmistrzów miast, przedstawicieli powiatowych urzędów pracy i innych instytucji oraz studentów i wykładowców Podhalańskiej Uczelni dotyczyła sytuacji na turystycznym rynku pracy. Przede wszystkim wypowiadano się na temat umiejętności i kompetencji absolwentów podhalańskiej uczelni, jakie powinni posiadać aby sprostać zmieniającym się wymogom tego specyficznego rynku pracy.

Rektor PPWSZ dr hab. Stanisław Gulak prof. nadzw. rozpoczynając debatę podkreślił, że z jego perspektywy, zarówno pracodawcy, włodarze, jak i pracownicy uczelni służą człowiekowi oraz regionowi. Poprosił, abyśmy tę służbę pełnili jak najlepiej „budując mosty” pomiędzy różnymi obszarami naszej działalności. Rektor Podhalańskiej Uczelni dodał, że współpraca z przyszłymi pracodawcami studentów PPWSZ ma dla niego wielkie znaczenie i traktuje ją bardzo poważnie.

Christophe Mańkowski, prezes Zarządu Thermaleo Sp. z o. o. podał przykłady rozwiązań przygotowania i kształcenia kadr dla branży turystycznej, jakie są stosowane we Francji. Podkreślał jednocześnie jak ważne jest przygotowanie przyszłych kadr do wykonywania swojego zawodu z pasją. Nawiązując do stosowanych rozwiązań Stanisław Gut, prezes Zarządu Witów Ski, podał przykład stosowanych w przeszłości i obecnie sposobów związania studenta z przyszłym zakładem pracy, np. przez fundowanie stypendiów.

 Potrzebę dostosowywania programów kształcenia kadr branży turystycznej do zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości zaakcentowali między innymi Agata Wójtowicz – prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej i Marcin Topór – współwłaściciel hotelu TOPORÓW.

Prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz zgodził się z potrzebą zmian, ale wyjaśnił, że na uczelniach obowiązują „kanony”, które nie są tak podatne na zmiany. Niemniej jednak zaprosił do wypracowania „kanonu sylwetki absolwenta PPWSZ” w obszarze turystyki.

 Głos w dyskusji zabrali również przedstawiciele Powiatowych Urzędów Pracy – Bogusława Pajerska i Jan Gąsienica-Walczak, przedstawiając możliwości wsparcia dyskutowanych koncepcji oraz proponując przedstawicielom studentów zakładanie własnej działalności gospodarczej.

 Głos przedstawicieli samorządów Rabki, Nowego Targu, Zakopanego i okolicznych gmin, najmocniej wyraziła burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło, która m.in. wskazała rosnącą ilość osób starszych, a w związku z tym potrzebę utworzenia kierunku przygotowującego studentów do opieki nad tymi osobami.  
 
Uczestnicy „śniadania biznesowego” wyrazili zadowolenie, że doszło do takiego spotkania i przejawili wolę kontynuowania spotkań w celu wypracowania optymalnych mechanizmów współpracy.

Spotkanie zostało zorganizowane przy wsparciu Banku Zachodniego WBK i programu SANTANDER.
 
Tekst Mieczysław Karpiel, zdjęcia - Małgorzata Kram i Robert Maurer, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 12.12.2016 17:12