Super-pojazd stworzony przez konstruktora z Jurgowa

Konstruktor-amator z Jurgowa wymyślił i zrobił zdalnie sterowany pług do odśnieżania oraz windę zewnętrzną dla niepełnosprawnych, bo sam jeździ na wózku inwalidzkim.
Ryszard Pluciński z Jurgowa ma 34 lata. Od wypadku, który miał w 2004 roku, jeździ na wózku. W jego przypadku nie oznaczało to jednak końca wszystkiego. Znalazł pracę - kieruje dużą grupą ludzi - pomaga też innym, którzy znaleźli się w takiej sytuacji jak on.

Z zamiłowania jest konstruktorem. Zaczynał od modelarstwa i zdalnie sterowanych samochodów. - Postanowiłem przejść z małego na duże i zrobić sam coś od zera - opowiada. Tym sposobem skonstruował zdalnie sterowaną odśnieżarkę.

Praca nad nią trwała długo, bo składał ją z części używanych i nowych. Z pomocą brata i bratanka skonstruował pojazd o nazwie KTR, którym można zdalnie odśnieżać drogę do domu nie wychodząc z pokoju. Pojazd ma 4 silniki po 450 WAT z wózków inwalidzkich, napędzana jest elektrycznie, ma osiem kół z quada, waży 130 kg, ma kilometrowy zasięg, jedzie z prędkością 7 km/h i potrafi uciągnąć ponad 5 ton. Jego zaletą jest umiejętność pracy w trudnym terenie - wyjedzie pod każdą górę. - Moim zdaniem, to jedyny taki pojazd na świecie - uważa.

Możliwości tego niewielkiego pojazdu robią wrażenie:Więcej filmików dostępnych jest na stronie http://www.rcnolimit.pl/

Rysiek chciał się pochwalić swoim dziełem, bo myśli o czymś większym.

Odśnieżarka to nie jedyny jego wynalazek. Skonstruował też windę balkonową dzięki której szybko przenosi się z podwórka na balkon i do swojego pokoju.r/ fot. Robert Miśkowiec

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 25.12.2016 09:00