Miasto chce postawić dwie wieże widokowe w Gorcach. Jedna z nich stanie na Łapsowej Polanie

NOWY TARG. Z Łapsowej Polany roztacza się piękny widok m. in. na Tatry. Władze Miasta postanowił to wykorzystać, budując tam wieżę widokową. Pomysł jest tak mocno forsowany, że radni zdecydowali się negatywnie zaopiniować projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie planu ochrony Gorczańskiego Parku Narodowego, który ich zdaniem może stanąć na przeszkodzie inwestycji.
Przedstawiony radnym do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra Środowiska to kolejna wersja tego dokumentu sporządzona po uwagach i konsultacjach z okolicznymi gminami. GPN nie obejmuje swoim zasięgiem miasta Nowy Targ, ale znajdują się tu fragmenty otuliny Parku i obszaru Natura 2000 (Ostoja Gorczańska).

Radni uznali, iż "zalecenia w zakresie gospodarki rolnej, leśnej oraz gospodarowania wodami, w zakresie ochrony styli budownictwa i architektury oraz w zakresie warunków zagospodarowania terenów i ograniczenia ich użytkowania są już uwzględnione w obowiązującym "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowy Targ" oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (Kowaniec-Kokoszków, Dział, Olesówki-Dziubasówki)."

Powód negatywnej opinii jest jeszcze jeden. Wcześniejszą wersję zapisów projektu ministerialnego rozporządzenia nowotarski samorząd opatrzył wnioskiem o dokonanie korekty pozwalającej na budowę w otulinie GPN wież widokowych. Jak tłumaczono "postulat podyktowany był zamiarem zrealizowania w Nowym Targu dwóch wież widokowych. Jedna zlokalizowane będzie w otulinie GPN na Łapsowej Polanie. Wieże widokowe mają stanowić nową atrakcję turystyczną Nowego Targu. Wieża widokowa na Łapsowej Polanie pozwoli spopularyzować turystycznie tę część Gorców oraz skanalizować ruch turystyczny niebieskim szlakiem w kierunku Turbacza jako alternatywę dla najbardziej obleganych turystycznie od strony miasta szlaków na Turbacz - zielonego i żółtego. Z racji położenie oraz wymiarów nie będzie ona tak eksploatowana widokowo jak już istniejące wieże na szczytach Magurki, Gorc, Lubania i Koziarza."


(widok z Łapsowej Polany)

Wcześniej zapis w rozporządzeniu brzmiał: "wykluczanie realizacji wież widokowych i wież elektrowni wiatrowych o charakterze dominant krajobrazowych" - obecnie jest: "wykluczanie realizacji wież widokowych znacząco wyróżniających sięw otoczeniu i wież elektrowni wiatrowych o charakterze dominant krajobrazowych."

- Dokonana korekta nie spełnia naszych oczekiwań, nie dając pewności dla realizacji wieży widokowej - uzasadnia negatywną opinię burmistrz Grzegorz Watycha.

Na spotkaniach z radnymi dyrektor GPN Janusz Tomasiewicz dwukrotnie przekonywał, że projektowana wieża nie będzie "zaburzać" otoczenia, że skoro platforma widokowa ma być usytuowana na granicy wierzchołków drzew - nie stanowi problemu. Obiecał, że Park nie będzie protestował, a nawet przyklaśnie projektowi. Bez skutku.

Jak mówi naczelnik Wydział Rozwoju i Urbanistyki Wojciech Watycha - "najbardziej kontrowersyjne dla nas zapisy w rozporządzeniu zostały zmodyfikowane, jednak nadal nie są dla nas satysfakcjonujące" - Dyrektor Parku złożył jeszcze jedno pismo po konsultacjach, ale projekt uchwały pozostaje bez zmian i podtrzymana jest negatywna opinia - tłumaczy.

Z tą argumentacją zgodziło się 18 radnych, dwóch było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.


(wizualizacja)

Projektowana wieża będzie pełniła funkcję rekreacyjną jako wieża widokowa oraz punkt obserwacyjny. Konstrukcja wieży to drewniana rama przestrzenna, posadowiona na żelbetowych ławach fundamentowych. Podstawowe parametry techniczne: wysokość platformy widokowej od poziomu terenu min. 20,70m; wysokość całkowita wieży 27,68m; klatka schodowa - 5,4 x 5,4m; platforma widokowa 7,8 x 7,8 m; szerokość biegu schodów 150cm.

Zaprojektowano budowę tzw. „zimnej wieży widokowej” bez infrastruktury tj. bez doprowadzania na stałe mediów, bez zaplecza gastronomicznego itp. Wieże wyposażone zostaną w kamery internetowe zasilane hybrydowo tj. z generatora wiatrowego i panelu fotowoltaicznego.

s/ zdj. M. Pinscher, wizualizacja - UM Nowy Targ

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 05.03.2017 17:47