LIST. Uwagi dotyczące projektu planu transportowego Zakopanego

"W związku z poddaniem pod konsultacje społeczne projektu planu transportowego Zakopanego, chciałbym niniejszym zgłosić swoje uwagi" - pisze Kuba Łoginow z portalu "Port Europa", w liście otwartym, którego adresatem jest Urząd Miasta w Zakopanem.
Oto jego treść:

"Autorzy projektu planu całkowicie pominęli fakt, że Zakopane znajduje się w strefie transgranicznej i że z tego tytułu wynikają konkretne przepisy prawa krajowego, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie zarówno komunikacji miejskiej na obszarze miasta, jak i ruchu samochodowego.

Odniesienia do Słowacji i przygranicznego położenia powinny się znaleźć nie tylko w części opisowej. Przygraniczne położenie Zakopanego ma bowiem bezpośrednie przełożenie na konkretne przepisy prawa krajowego i lokalnego, które bezpośrednio wpływają na kwestię komunikacji publicznej w samym mieście.

Autorzy dokumentu pominęli m. in.:
 Fakt przynależności Zakopanego do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Tatry, potocznie – Euroregionu Tatry, z czego wynikają konkretne przepisy prawa odnośnie organizacji transgranicznej komunikacji publicznej (w tym komunikacji miejskiej) we współpracy ze słowackimi partnerami,
 Zapisy miejskich strategii i dokumentów, mówiących o priorytetowym traktowaniu kwestii współpracy z partnerami ze słowackiej części Tatr i dążeniu do integracji całego regionu bez względu na granicę państwową, która w świetle integracji europejskiej nie powinna być żadną przeszkodą,
 Zapisy Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w odniesieniu do zdefiniowanej w Ustawie „strefy transgranicznej”, do której zalicza się Zakopane wraz z sąsiednimi gminami Kościelisko, Czarny Dunajec, Poronin, Bukowina Tatrzańska, wynikające z tego możliwości i ograniczenia prawne,
 Fakt istnienia lotniska w Popradzie, obsługującego (w niedalekiej przeszłości, a także potencjalnie w najbliższych latach) miasto Zakopane,
 Przepisy związane z możliwością czerpania przez Miasto Zakopane ze środków pomocowych Unii Europejskiej na potrzeby miejskiej komunikacji publicznej pod warunkiem realizacji projektu wspólnie z partnerami z drugiej strony Tatr. Z tych środków można m. in. zbudować lub zmodernizować w mieście Zakopanem przystanki, stworzyć system informacji o rozkładach jazdy, a nawet utworzyć ze środków unijnych pilotażową miejską polsko-słowacką linię autobusową, której zadaniem byłoby promowanie transportu publicznego na Podtatrzu.
 Zapisy umów o współpracy między miastem Zakopanem a miastami partnerskimi po drugiej stronie Tatr: miastami Poprad i Wysokie Tatry, a także faktem nieoficjalnej współpracy z Liptowskim Mikulaszem i Twardoszynem.

Szczegółowo uwagi w tym zakresie sformułowałem i opublikowałem na portalu "Port Europa" pod poniższym linkiem. Uprzejmie proszę o uwzględnienie uwag i sugestii zawartych w poniższym linku:
http://porteuropa.eu/slowacja/polska-slowacja/5680-zakopane-plan-transportowy

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 15.03.2017 10:26