Radni nowotarscy apelują do władz państwowych o obniżenie podatków nakładanych m. in na gaz

NOWY TARG. "Konieczne są zdecydowane działania prowadzące do uatrakcyjnienia cen nośników energii celem skutecznego rozwiązania ogólnokrajowego problemu, jakim jest zanieczyszczone powietrze w większości miast i gmin w Polsce" - argumentują nowotarscy radni. Tekst apelu do polskich władz przyjęty został jednogłośnie, przez aklamację.
Apel skierowany jest do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Środowiska, parlamentarzystów Województwa Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz powiatów i gmin w Małopolsce.

Tekst został opracowany podczas spotkania Zespołu Doradczego ds. analizy stopnia realizacji działań w zakr. ochrony powietrza w marcu br.

Oto jego treść:

A P E L Nr 2/2017

Rady Miasta Nowy Targ z 27 marca 2017 roku w sprawie przystąpienia Rządu Rzeczypospolitej Polskiej do prac mających na celu realną poprawę stanu jakości powietrza na terenie naszego kraju oraz do zmniejszenia obciążeń podatkowych dla ekologicznych nośników energii.

Mając na uwadze problem zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego na terenie miasta Nowy Targ, a także szereg działań podejmowanych w ostatnich latach przez Gminę Miasto Nowy Targ w zakresie poprawy tego stanu, na postawie § 23 ust. 2 pkt 4 Uchwały Nr XXXI/261/2013 Rady Miasta Nowy Targ z dnia 29 kwietnia 2013 r. w sprawie Statutu Miasta Nowy Targ (tekst jednolity: Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2016 r. poz. 1594), Rada Miasta Nowy Targ apeluje do Rządu Polskiego o realne wsparcie dla mieszkańców celem zachęcenia do wyboru najbardziej ekologicznych nośników energi takich jak gaz ziemny, energia elektryczna, czy geotermalna oprzez wypracowanie obniżenia podatkowych dla tych nośników energii, co ewidentnie wpłynie na poprawę stanu jakości powietrza w naszym mieście, regionie jak i całym Kraju.

Oprócz realizowanych w gminie programów pomocowych ze środków budżetu Miasta Nowy Targ oraz środków zewnętrznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, w zakresie wymian nieekologicznych kotłów c.o., ogromną zachętą dla mieszkańców będzie w konsekwiecji obniżenie cen ekologicznych paliw lub nośników energii, bowiem z doświadczenia wiemy, że jednym z głównych czynników zachęcających do wymiany kotłów c.o. na nowoczesne jest koszt eksploatacyjny wynikający z wygody oraz kosztów użytkowania nowych źródeł ciepła. W obecnym czasie duża liczba właścicieli budynków, przy których znajdują się „nieaktywne przyłącza gazowe”, gdzie istnieje natychmiastowa możliwość wykorzystywania paliwa gazowego do celów grzewczych, wykorzystuje kotły nieekologiczne na paliwa stałe, właśnie z ww. względów, tworząc kolejne indywidualne źródła zanieczyszczeń powietrza, co w skali miasta i regionu powoduje znaczną emisję gazów i pyłów skutkującą powstawaniem smogu szkodliwego dla zdrowia i życia mieszkańców.

Skuteczna walka gmin z niską emisją nie będzie w pełni możliwa a zakładane rezultaty nieosiągalne, bez konkretnego wsparcia na szczeblu krajowym. Konieczne są zdecydowane działania prowadzące do uatrakcyjnienia cen nośników energii celem skutecznego rozwiązania ogólnokrajowego problemu, jakim jest zanieczyszczone powietrze w większości miast i gmin w Polsce. Bowiem tylko systemowe rozwiązania mogą przynieść oczekiwany społecznie efekt.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 27.03.2017 16:17