O parkach Stanów Zjednoczonych w PPWSZ (zdjęcia)

Studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu spotkali się z Darlą Sidles, dyrektor Parku Narodowego Gór Skalistych w Kolorado oraz Rich’em Fedorchak, kierującym w tym parku wydziałem Edukacji i Interpretacji.
Mogli oni posłuchać ciekawych wykładów związanych z ruchem turystycznym w parkach narodowych Stanów Zjednoczonych.

Spotkanie dla studentów było niezwykle ciekawe. Wniosło ono nowe i interesujące wiadomości, szczególnie dla studentów turystyki i rekreacji, którzy chętnie nie tylko słuchali, ale i czynnie włączali się w wykłady, dopytując o szczegóły. Dzięki temu mogli poznać podobieństwa i różnice związane z parkami narodowymi w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

Rich Fedorchak, który już na wstępie podkreślił, że czuje się związany z tą częścią Europy ze względu na swe korzenie, mówił ogólnie o parkach narodowych w USA. Wyjaśnił, jak wygląda w nich system parkowy. Mówił o wyjątkowości najstarszego parku utworzonego w 1872 roku, jakim jest Park Narodowy w Yellowstone.

Studenci mogli też dowiedzieć się, jak zarządza się w USA parkami narodowymi, których jest aż 59. Jak dba się o ich historię i kulturę oraz iż dzięki nim wiele osób ma pracę. Rich Fedorchak podkreślał również, jak ważne jest, by parki narodowe przetrwały dla przyszłych pokoleń. – Dla waszych dzieci, wnuków i tak dalej – mówił.

Z kolei dyrektor Rocky Mountains National Park In Colarado Darla Sidles mówiła o Parku Narodowym Gór Skalistych, który powstał w 1915 roku. Zwróciła między innymi uwagę, że jeszcze w 2013 roku park ten odwiedziło 3 mln osób, a już w ubiegłym roku było ich – 4,5 mln osób. Podkreśliła, iż najwięcej turystów jest zwykle w takich miesiącach jak: czerwiec, lipiec, czy sierpień. Najmniej jest ich w styczniu, lutym i grudniu.

Dyrektor Darla Siders podała też konkretne dni rekordowe w roku, zapewniając, że ruch w parku był wówczas ogromny. Zwróciła też uwagę, że park w Kolorado, tak jak to bywa w przypadku Tatrzańskiego Parku Narodowego, odwiedzają szczególnie chętnie mieszkańcy miast. – Ludzie kochają Kolorado. Umieszczają chętnie zdjęcia w mediach społecznościowych, jakich jak np. Facebook, Snapchat, Whatsapp, Twitter – mówiła.

Na zakończenie wykładów przedstawiciele uczelni wyjątkowym gościom - jako że uczelnia jest jedyną mająca w swej nazwie „Podhalańska” – wręczyli regionalne pamiątki. Darla Siders otrzymała góralską chustę, a Rich Fedorchak – góralski kapelusz.

Amerykańcy goście odwiedzili podhalańską uczelnię, przy okazji oficjalnej wizyty związanej z podpisaniem umowy pomiędzy Rocky Mountains National Park In Colarado, a Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Spotkanie to było jednak efektem wcześniej styczniowej wizyty w PPWSZ konsula generalnego Stanów Zjednoczonych Waltera Braunohler’a, jak wyjaśniał dr Zbigniew Włosowicz, pełnomocnik rektora ds. międzynarodowych PPWSZ w Nowym Targu. Zapewnia on także, że podhalańska uczelnia będzie starła się utrzymywać kontakt z Parkiem Narodowym Gór Skalistych w Kolorado. .

Źródło: PPWSZ, zdjęcia Michał Adamowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 20.04.2017 18:08