Nowy Targ poddany rewitalizacji

NOWY TARG. - Program rewitalizacji jest dzisiaj w zasadzie jedynym programem, z którego można pozyskać środki na infrastrukturę społeczną, ale nie tylko. Dlatego jest przygotowywany program rewitalizacji - mówi burmistrz Grzegorz Watycha. Jednym z obiektów, które mają zostać odnowione jest główny budynek dawnego szpitala.
Przygotowania do przyjęcia "Gminnego programu rewitalizacji Miasta Nowy Targ" nie obyły się bez problemów.

- Mieliśmy taki moment zwrotny, gdyż firma, która została wyłoniona do opracowania programu rewitalizacyjnego - naszym zdaniem, ale i zdaniem tych, którzy na końcu będą ten program sprawdzać, czyli pracowników Urzędu Marszałkowskiego - niezbyt profesjonalnie przygotowała diagnozę i założenia do tego programu - tłumaczy burmistrz, dodając, że skutek byłby taki, iż program mógłby nie zostać zatwierdzony i nie byłby podstawą do pozyskiwania środków.

Firmie zapłacono pierwszą ratę w wysokości ok. 6 tys, zł i jej "podziękowano". - Wyłoniliśmy drugą firmę, która nam pomaga. Mamy na to przyznane dofinansowanie na opracowanie programu rewitalizacyjnego - dodaje Grzegorz Watycha.

Z poprzedniego opracowania wyłączono m. in. tereny dawnego kombinatu, nowej targowicy i Długą Polanę. Wywołało to spore niezadowolenie wnioskodawców - przedsiębiorców. - Tereny te zostały wpisane na listę obszarów zdegradowanych, co oznacza, że będzie szansa starać się o środki na ich odnowienie. Ale nie tym razem - mówi przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski.

Jak mówią przedstawiciele władz Miasta "teraz trwa wyścig z czasem, bo nabór wniosków ma się zakończyć 1 czerwca". Dlatego na najbliższej sesji podjęta zostanie uchwała korygująca poprzednią uchwałę o wyznaczeniu obszarów tzw. zdegradowanych i obszarów do rewitalizacji. - Mam nadzieję, że tym razem metodologia doboru obszarów i wyznaczenia tych terenów będzie na tyle prawidłowa, że skutecznie powalczymy o pieniądze - dodaje burmistrz.

W nowym programie znalazły się wnioski dotyczące zarówno tzw. "starego miasta", jak i osiedli mieszkaniowych.

- Jako samorząd miejski zamierzamy pozyskać środki na modernizację na MOK, natomiast wspólnie z PPWSZ przy udziale starostwa powiatowego, ma być złożony wniosek przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową na rewitalizację terenów starego szpitala, który "woła" o to, aby przejść jaką metamorfozę. Budynki niszczeją i w dużej mierze nadają się do rozbiórki, natomiast budynek frontowy, który jest najbardziej eksponowany i jest historyczną fasadą rozpoznawalną w naszym mieście "prosi się" o pilną interwencję. Chcielibyśmy by ten rejon również nabrał życia i temu ma służyć rewitalizacja - tłumaczy Grzegorz Watycha.

W przypadku wiodącego projektu, jakim jest Miejski Ośrodek Kultury, samorząd stara się o środki rzędu 8 milionów, co stanowi połowę kosztów, na jakie oszacowano modernizację budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z sąsiednią infrastrukturą, czyli ulicami dojazdowymi (ul. Krzywa i ulica za budynkiem), otoczeniem czyli parkingiem, terenami zielonymi i fontanną.

Osobne wnioski złożyła Spółdzielnia Mieszkaniowa. O tym - wkrótce.

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Nowy Targ na lata 2017-2023 do obejrzenia tutaj.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 23.04.2017 16:23