Dyplomy odebrane. Rektor PPWSZ: "Proszę dzisiaj, abyście byli w życiu normalnymi ludźmi"

Absolwenci kierunków fizjoterapia i kosmetologia Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odebrali dyplomy ukończenia studiów I i II stopnia. Wręczył im je osobiście rektor ks. dr hab. Stanisław Gulak.
- Czekaliście na ten moment 3 lata, 5 lat, różnie, bo są tu absolwenci I i II stopnia fizjoterapii, kosmetologii. Jest mi bardzo miło, że mogę wam, w tym dzisiejszym dniu, powiedzieć „to koniec”. Koniec pobytu w tej Alma Mater, koniec na który bardzo czekaliście. Sentencja łacińska mówi: „Quidquid agis, prudenter agas et respice finem”, co się tłumaczy: „Cokolwiek czynisz, czyń dobrze i patrz na szczęśliwy koniec”. To jest proszę Państwa wasz szczęśliwy finał – mówił rektor.

Podkreślił, że teraz przed absolwentami normalne życie. Przypomniał, że za nimi lata edukacji począwszy od najmłodszych lat, poprzez szkołę podstawową, średnią, aż do wyboru Podhalańskiej Uczelni. – Zdobywaliście tu Państwo wiedzę i wychowanie, kształtowała się tu wasza osobowość, wasze widzenie świata. To tu zostaliście Państwo przez grono profesorów doskonale przygotowani. Jesteście gotowi, aby wyjść teraz z tego orlego gniazda, z tego macierzystego gniazda, którym jest dzisiaj uczelnia.

Rektor zauważył, że absolwenci wybrali na swoim zaproszeniu cytat z błogosławionego Gorgia Frasati’ego : ,,trzeba ofiary z naszych własnych uczuć i nas samych bez tego bowiem nie osiągniemy celu.”

- Wszyscy jesteście piękni i młodzi, przede wszystkim piękni swoją młodością. Ale także piękni swoim widzeniem świata, swymi wartościami, które wynosicie ze swoich domów i tego pięknego miejsca, którym jest Podhale. Bo tutaj - na szczęście jeszcze - na tym przepięknym skrawku ziemi, te wartości, na których budujemy swoje życie, budujemy swoją przyszłość są bardzo pielęgnowane. Proszę. Te wartości pielęgnujcie nadal przez całe swoje życie. Nie zapominajcie o nich.

Ksiądz Rektor zaakcentował, że przykład błogosławionego Giorgio Frasatiego pokazuje, jaką czasem szkodę wyrządzamy sobie i świętym, kiedy za bardzo ich „lukrujemy”. - Ten chłopak który jest patronem naszej kaplicy, a którego słowa, wy wzięliście sobie za przewodni cytat, zmarł mając 24 lata. Ten chłopak zarażał wszystkich swoją radością i słynął z poczucia humoru, ale to wcale nie znaczy, że jego życie było usłane różami. Wy też jesteście teraz młodzi, pełni energii i wrażliwości, pełni poczucia humoru. Tak myślę. I tacy zostańcie. Nie lukrujcie się dziś na bardzo poważnych, którzy są magistrami, licencjuszami.

Profesor i rektor mówił do absolwentów, aby zostali ludźmi chwytającymi świat, bo przed nimi są perspektywy. - Posłużę się waszym patronem Giorgio Frasati’m. On był normalnym młodym człowiekiem. Jego charakterystyka zamyka się, w takim opisie: „przystojny, wysportowany, mówiący donośnym barytonem, niezwykle towarzyski, kochający żarty, górskie wyprawy, jazdę konną, miłośnik cygar i fajki, lubił też wino”, a więc był całkiem normalnym człowiekiem... Proszę dzisiaj, abyście byli w życiu normalnymi ludźmi, zawsze z wrażliwością patrzącymi na siebie nawzajem.

Ksiądz Rektor zwrócił absolwentom też uwagę na to, że, co prawda, zdobyli wiedzę, praktykę, ale nie złapali Pana Boga za nogi i muszą nadal - chcąc pozostać na wysokim poziomie - zgłębiać swój fach. Muszą nadal zdobywać wiedzę, doskonalić ją, bo człowiek musi uczyć się do końca…

- A więc „Quidquid agis, prudenter agas et respice finem”! Życzę Państwu, aby wasze życie było przez cały czas radością, abyście pamiętali o tym miejscu, które pozwoliło nam osiągnąć ten pewien etap życia. Od dziś macie różne możliwości. Życzę wam, abyście znaleźli pracę, poukładali swoje życie rodzinne, prywatne, abyście potrafili iść w codzienność mocno stąpając po ziemi, po mocnym fundamencie. Ta ziemia Podhala, to skala, to mocna skala. Tu zdobywaliście wiedzę, poznawaliście życie. Teraz idźcie w życie mocni, silni i polscy, tego wam życzę.

Głos zabrał także dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu - dr hab. Dariusz Mucha. Podkreślił, że każda uczelnia ma dwa najważniejsze święta; inaugurację i absolutorium. Mówił, że absolwenci byli doskonałymi studentami, którzy zawsze dzielili się swymi problemami, a te były na bieżąco rozwiązywane.

O zawodzie fizjoterapeuty, nowej ustawie mówił z kolei przedstawiciel Krajowej Rady Fizjoterapeutów na Małopolskę. Podkreślił, że w końcu Fizjoterapia jest samodzielnym zawodem medycznym.

W tym roku fizjoterapię skończyło w sumie 187 osób, a w tym 100 magistrów. Z kolei kosmetologię 30 osób, które uzyskały tytuł licencjata. Od początku działalności PPWSZ jej mury opuściło – 2247 absolwentów fizjoterapii, w tym 100 z tytułem magistra oraz 80 absolwentek kosmetologii z licencjatem.

Absolwenci przygotowali program artystyczny. Na scenie auli zaprezentowało się także „Młode Podhale”.

W wydarzeniu udział wzięło wielu zaproszonych gości. Wśród nich były m.in.: poseł Anna Paluch i zastępca dyrektora Podhalańskiego Szpital Specjalistycznego im. Jana Pawła II ds. pielęgniarstwa Alicja Jarosińska. Byli też goście z USA, a także rodziny, znajomi i przyjaciele absolwentów.

Źródło: PPWSZ w Nowym Targu

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 18.07.2017 14:54