Wśród tegorocznych zwycięzców Rankingu Gmin Małopolski 2017 jest Zakopane

Celem organizowanego przez FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji oraz Urząd Statystyczny w Krakowie rankingu jest wyłonienie i promowanie małopolskich gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Zakopane znalazło się w pierwszej "trójce". Nowy Targ zajął miejsce 20.
Ranking Gmin Małopolski realizowany jest od 2010 roku. W jego ramach ocenie poddawane są wszystkie małopolskie gminy z wyłączeniem miast na prawach powiatu (tj. Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa). W oparciu o 11 wskaźników wyłaniani są liderzy globalni oraz powiatowi. W odpowiedzi na postulaty samorządowców oraz ekspertów, w tym roku organizatorzy dokonali uzupełnienia i aktualizacji zestawu wskaźników, w oparciu o które tworzony jest Ranking.

Tegoroczni zwycięzcy to Wielka Wieś, Niepołomice i Zakopane.

Zakopane dobrze wypadło pod względem ilości podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców, dochodów własnych budżetu gminy w przeliczeniu na mieszkańca, wydatków na kulturę, czy odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Nowy Targ również wysoko został oceniony za ilość zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców oraz wskaźnik ilości środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego.



Przy opracowywaniu danych brano pod uwagę:
- średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2014 r.)
- wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2014 r.)
- wskaźnik zadłużenia budżetów gmin (od 2014 r.)
- wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca
- średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2014 r.)
- liczbę podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności
- wyniki egzaminu gimnazjalnego – średni wynik w procentach
- odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-6 lat
- saldo migracji na 1000 ludności
- wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca
- udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach ogółem gmin.



Pełne wyniki Rankingu – w tym rozkład w podziale na powiaty – metodologię oraz regulamin można znaleźć na stronie stronie organizatora www.mistia.org.pl. Rankingowi patronował portal MalopolskaOnline.pl

opr.s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 26.10.2017 20:31