Nowy Targ: co urząd zrobił od tamtej zimy, żeby powietrze w mieście było czystsze?

U progu najchłodniejszej pory roku powietrze w Nowym Targu jest tak samo zanieczyszczone jak zeszłej zimy. Pokazują to pomiary powietrza. Urząd Miasta w Nowym Targu przekonuje, że od wiosny do jesieni zrobiono wiele, by poprawić stan powietrza. Za główny cel magistrat postawił sobie wymianę starych kotłów węglowych na ekologiczne.
O to, co gmina zrobiła na rzecz oczyszczenia atmosfery, zapytaliśmy nowotarskich urzędników. Ci przypominają, że to z inicjatywy burmistrza miasta Nowy Targ od 2016 roku funkcjonuje kontenerowa stacja pomiarowa do stałego badania jakości powietrza atmosferycznego na terenie Nowego Targu. Ze stacji na bieżąco są publikowane wyniki m.in. na stronie internetowej nowotarskiego magistratu.

- Problemem niskiej emisji na terenie miasta Nowy Targ są wysoce nieefektywne kotły o bardzo dużej emisyjności jak również złej jakości paliwa dostępne na naszym rynku oraz nieodpowiedni sposób palenia w kotłach - informuje burmistrz Grzegorz Watycha. Dlatego w tym zakresie gmina samodzielnie lub we współpracy przeprowadziła w 2017 r. (do czasu obecnego) szereg akcji ekologicznych, szkoleń, happeningów ekologicznych, pokazów "górnego spalania", w tym m.in. „Smog albo zdrowie", „Autobus energetyczny”, „Walczymy o czyste powietrze na Podhalu”, „Energiczny obywatel”, BALON.LAB, „Dzień bez Samochodu”. Skierowane były do mieszkańców, przedsiębiorców, dzieci i młodzieży, urzędników, nauczycieli i lekarzy, i niejednokrotnie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi oraz prowadzonych przez Miasto działań proekologicznych w zakresie ochrony powietrza i zieleni w dniach od 10 do 14 kwietnia br. w Biurze Obsługi Mieszkańca wydano mieszkańcom nieodpłatnie 300 szt. sadzonek jodły, świerka, buka i klona. Dodatkowo Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu na miejskich terenach posadził 200 szt. wyżej wymienionych sadzonek, a podczas 22 Targów Budownictwa, Instalacji i Wnętrz pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ rozdali kolejne 300 szt. sadzonek świerka.

Zakupiono 30 kolorowych tablic ekologicznych, które przedstawiają bieżący stan powietrza atmosferycznego na terenie miasta oraz informacje dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia przekroczeń' dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w powietrzu.

Na bieżąco prowadzone są kontrole interwencyjne i prewencyjne za pośrednictwem pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ w zakresie wszystkich komponentów środowiska. W 2017 roku do chwili obecnej (10.11.2017 r.) przeprowadzono 123 kontrole w zakresie ochrony powietrza.

23 października 2017 roku Rada Miasta Nowy Targ przyjęła uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych niezwiązanych z działalnością gospodarczą na terenie miasta dla korzystających z gazu, energii elektrycznej oraz pomp ciepła, stosowanych do co.

Podjęto działania kontrolne sortymentu węgla i innych paliw stałych na składach paliw znajdujących się na terenie miasta Nowy Targ. Wynikiem kontroli było m.in. złożenie przez właścicieli składów deklaracji o braku posiadania i sprzedaży paliw stałych o niskiej jakości t.j.: mułów i floto'w oraz biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Do działań miasta na rzecz czystego powietrza należy też, przekonują urzędnicy, zaliczyć działa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w zakresie rozwoju sieci ciepłowniczej na terenie miasta.

Najważniejszym działaniem są oczywiście dotacje na wymianę kotłów węglowych na ekologiczne. W ramach programu PONE mieszkańcy uzyskali dofinansowanie do wymiany starych kotłów co. na paliwa stałe, na nowoczesne na gaz — kondensacyjny, ekogroszek — 5 klasy wg PN-EN 303-5:2012 o sprawności powyżej 87 %, biomasę — 5 klasy wg PN-EN 303—5z2012 o sprawności powyżej 87 %. Program zakończył się we wrześniu 2017 roku i objął łącznie 170 inwestycji w budynkach mieszkalnych. Mieszkańcy uzyskali dofinansowanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych.

Złożony przez miasto wniosek o przyznanie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa — 75 sztuk i paliwa gazowe - 50 sztuk) w mieście Nowy Targ ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza otrzymał dofinansowanie kwocie 1 749 529,00 złotych.

Drugi ze złożonych przez miasto wniosków o przyznanie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (paliwa stałe — 100 sztuk) ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji, został wybrany do częściowego dofinansowania w maksymalnej kwocie 759 735,14 złotych.

Realizacja wymian kotłów w ramach przedmiotowych poddziałań planowana jest na lata 2018-2020. Trwa ciągły nabór deklaracji do wymiany starych kotłów co. na nowoczesne media grzewcze w budynkach mieszkalnych położonych na terenie Miasta Nowy Targ.

Urząd prowadzi też starania o pozyskanie środków na dofinansowanie instalacji kolektorów słonecznych, pomp
ciepła typu powietrze do ciepłej wody użytkowej oraz paneli fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych. W tym zakresie do czasu obecnego zebrano prawie 600 ankiet osób chętnych do realizacji takich inwestycji na terenie Nowego Targu. Nabór wniosków wciąż trwa na tzw. „listę rezerwową”.

Nowy Targ uczestniczy w różnego rodzaju programach m.in. we współpracy ze specjalistami z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach opracowano koncepcję monitoringu jakości powietrza w Nowym Targu wraz z wnioskiem o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Wsparcie działalności monitoringu powietrza".

- Niejednokrotnie należy mieć także na uwadze, że na jakość powietrza w mieście mają także wpływ miejscowości sąsiednie. Natomiast głównym zadaniem w zakresie ochrony powietrza, przed którym stoi samorząd, to dalsze realizowanie konkretnej pomocy w zakresie wymiany kotłów nieekologicznych na nowoczesne, nisko-emisyjne i o bardzo wysokiej sprawności - oceniają.

oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 13.11.2017 11:21